UllIJJJ 14 stuk mijn ziel een van winnie ■■MrWiiMll mandela, literalust Véronique Nas nu- te van Nel- stuk van dat het zeer re- Die Literalust houdt op 20 oktober een bijeenkomst met en over astrid roemer Van haar verschenen onder andere de romans! -Over een gekte van een vrouw -Nergens, ergens -verder schreef ze novellen, gedichten, ziek)theaterspelen, verhalenbundels. Op 20 oktober zal ze een lezing houden en voorlezen uit eigen werk. Vanaf 14.00 uur bent u welkom in het Vrouwen centrum, Nieuwlandstraat 43. Voor kinderopvang wordt gezorgd. snel bewust van haar kracht, toespraak die ze hield kreeg ze een banning order. Toen ze vroeg waarom werd er verwezen naar een Afrikaans spreekwoord: Als je een v ken ziet aan de rand van een pompoenenveld hoeft niemand je te vertellen dat dat varken op een dag de pompoenen zal opvreten. Ze is zich zeer wel bewust van de speciale positie van de zwarte vrouw in Zuid-Afrika, meer dan Anne Benjamin laat uitkomen in haar boek. De oprichting van de Black Women's Fe deration in 1975 beargumenteert ze door te wijzen op de bjjzonder zware strijd, die zwarte vrouwen moeten leveren. Niet allen tegen het systeem, maar ook tegen de mannelijke hegemo nie, komplex vanwege speciale problemen, die voortkomen uit de kuituur, met een traditione le rol van de vrouw thuis. Dat is verweven met de wetgeving, die zwarte vrouwen veroordeeld tot verliezers, tot 'minderwaardigen'. Er wordt reklame gemaakt voor 'een mjjn ziel' gemaakt door de toevoeging, talrijke niet eerder gepubliceerde en cente brieven van Nelson Mandela bevat, toevoeging was niet nodig. Het verhaal van Winnie Mandela heeft genoeg waarde in zich zelf. Winnie Mandela, Een stuk van mijn ziel. Tekst en interviews Anne Benjamin Vertaling Tinke davids Van Gennep, 236 blz. ƒ29,50 De oorspronkelijke titel, 'Ein Stück meiner See- le ging mit ihm', verraadt het uitgangspunt van Anne Benjamin, de duitse vrouw, die Winnie Man dela interviewde. Zy is 'de vrouw van Nelson Mandela', een kwalifikatie die ook altijd ge bruikt wordt door de NOS-nieuwslezermaar die geen recht doet aan de persoon van Winnie zelf. De nederlandse vertaling probeert dat te kor- rigeren door het boek als titel 'Een stuk van mijn ziel' mee te geven. Een stuk van haar ziel ligt bijvoorbeeld in Brandfort, haar woonplaats sinds haar verban ning in 1977- Brandfort ligt 55 kilometer van Bloemfontein, de hoofdstad van Oranje-Vrijstaat waar de harde kern van de Afrikaners woont. Haar komst heeft de gemeenschap zo geschokt, dat de blanken een verzoekschrift hebben inge diend bjj de regering om haar naar elders verbannen. Het feit dat zjj de vrouw is son - van hem hebben de meeste blanken daar zelfs nog nooit gehoord - lag daar niet aan ten grondslag. Wel het feit datzy zich de 'kleine' apartheid niet laat aanleunen, dat zy zich niet onderwerpt aan het systeem: ze gaat boodschappen doen in de plaatseiyke super markt, terwyi er voor zwarten een luik achter in de winkel is. Andere zwarten volgen haar voorbeeld, in het begin alleen als zy óók in de winkel is. Dat is voor haar een reden om veelvuldig de winkel te bezoeken, zonder ei- geniyk iets aan te willen schaffen. De tyd dat zy binnen is, blyven de blanken buiten. Datzelfde doet zich ook voor by het postkan toor, de bank, het politieburo en het advoka- tenkantoor. Zo worden dingen, die elders dood normaal zyn in Zuid-Afrika een politieke daad. Winnie zegt daarover"Wanneer een zwarte zo'n verdomde lelieblanke wc betreedt, dan wordt dat hier gezien als een politieke koerswyzi- ging. Ondanks de achteriykheid van Brandfort is ze zo aan haar werk gehecht geraakt, dat ze niet meer zou vertrekken, wanneer haar 'ban ning order' wordt opgeheven. Ze heeft er een kresj opgezet, die de ergste ondervoeding by kinderen moet voorkomen=Elk weekend be graven we baby's, afgelopen weekend hadden we zes begrafenissen. Dit weekend zullen het er drie zyn." Vanwege de slechte voedselsitua tie is ook een tuinbouwprojekt gestart. Bo vendien is ze betrokken by een werkgelegen- heidsprojekt voor vrouwen: er worden school uniformen genaaid voor de verkoop. Er zyn plannen voor een video- en konferentiecentrum om jongeren van de straat te houden en ontwik kelingskansen te geven. "Er bestaat per slot van rekening geen geen wet tegen dromen". Over haar politieke ontwikkeling is ze heel dui- deiyk. De tijd dat ze samen was met Nelson was te kort om veel van hem te 'leren'. Het waren eerder de omstandigheden (Nelsons arrestatie) die haar dwongen politiek aktief te zyn. Al snel was ze niet meer Mandela's vrouw, maar werd er naar haar geluisterd om wat ze zelf te zeggen had. Dat vond ze in het begin wel moeiiyk. Jaren had ze in de schaduw van haar man geleefd. Hy was haar steun en toeverlaat. Maar ook de veiligheidspolitie was zich al o ct S w 0Q

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 14