I i s I I K I R-" '1 SS 1 i Véronique Nas l c Je werkt op de hogeschool bij Ype Poortinga. Die heeft onderzoek gedaan in Zuid-Afrika. In scrips! (het fakulteitsblad van de psy- chologiese fakulteit) zei hij, dat dat een fantasties onderzoeksgebied is, uniek, om dat de verschillende groepen gescheiden van elkaar leven. Terwijl dat juist tot bloedba den leidt... "Poortinga is iemand, die puur wetenschappelijk naar zoiets kijkt. Hjj kan heel gemakkelijk een scheiding aanbrengen tussen wetenschap en het gevoel dat je hebt ten aanzien van de situatie in Zuid-Afrika. Hij is zich er wel van bewust, dat wat zich daar afspeelt, dat dat onrecht is, maar aan de andere kant ziet hij ook de mogelijk heden die daar zijn om wetenschappelijk onderzoek te doen. Ik zou dat natuurlijk nooit doen, ik kan dat niet scheiden. Ik had het er met hem over. Hij dacht dat het geen probleem zou zjjn als ik daar onderzoek zou gaan doen. Ik zou dan als 'hono rable guest' behandeld worden, niet als de zwarte groep, maar als 'erboven'. Maar dat hoeft voor mij niet. Ik ril al bij het idee. Poortinga maakt er wel grapjes over. Hij weet wel waar ik niet van hou op dat gebied. Toch maakt hij soms wel grapjes in die richting. Hij zegt, en niet alleen over mij, dat je ver schillen in kuituur toch nooit kunt wegvagen. Dat vind ik ookdatzelfde kun je ook zeggen man/vrouw verschillen. Al heb je nog zo'n goe de vriendschappelijke relatie met een man, maar ook dan raak ik nooit het besef kwijt, dat hij toch anders is dan ik. En dat heb je ook met kultuurverschillenDe westerse kuituur heeft zoveel aspekten, die onderdrukkend werken voor niet-westerse landen. Ook als de zwarten in de meerderheid zijn, zoals in Zuid-Afrika. Dat zag je ook bjj de koloniën: kleine groep mensen kwam ergens aan en kon het land veroveren in de naam van ..eh, patria. Er was natuurlijk wel verzet, maar toch kregen ze tel kens weer scheepsladingen slaven bij elkaar. De westerse wereld blijft domineren, die heeft meer mogelijkheden, al gebeurt dat nu op een meer geraffineerde manier. Ontwikkelings hulp bijvoorbeeld, het superioriteitsgevoel van het westen, dat zij die arme drommels toch maar hebben geholpen. De niet-westerse wereld raakt daardoor steeds meer ontwikkeld op een westerse manier. Ik weet vaak niet hoe ik dat moet bezien. Er zijn wel positieve verbeteringen, zoals betere kommuni- katie, het bestrijden van ziekten. Aan de andere kant levert de niet-westerse kuituur er heel veel voor in. Je verliest veel van je eigen erfgoed, je eigen kuituur, (zucht) Of de voor delen opwegen tegen de nadelen, dat weet ik vaak niet. Dat vraag ik me soms af. Je ziet het ook gebeuren bij Antillianendie hier studeren. Die kunnen niet meer aarden als ze terugkomen. Dat kan komen omdat de baan niet aansluit bij de opleiding of omdat zo'n eiland toch wel erg klein is. Je bent gewend makkelijk de grens over testeken. Op de Antillen ...als je een beetje hard doorrjjdt, dan lig je in het water, bij wjjze van spreken. Ik heb dat niet. Ik merk dat als ik met va kantie op de Antillen ben, dat ik daar hoor. Dingen van de antilliaanse kulttur heb ik hier leren waarderen. Als je erin opgroeit dan valt het niet op, dan is het gewoon. Bijvoorbeeld de traditionele antilliaanse muziek, sinds ik hier ben, ben ik er helemaal weg van."

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 12