ik word gezien als een aangepaste "Het eerste kontakt met een Nederlander is soms een beetje raar, niet voor mijmaar voor die Nederlander. Die kleur, het anders zijn, speelt in het eerste kontakt een rol. Als je aan el kaar ge«end bent, dan valt het weg, merk ik. Dan is doorslaggevend, hoe je met elkaar als mensen omgaat Wat je hier wel moet hebben is een aangepast gedrag. Je hoort je toch wel aan te passen aan de nederlandse normen. Als je dat doet, dan kan het kleurverschil, niet alleen het kleurver schil, maar ook het kultuurverschil gemakkelijk wegvallen. Ik word gezien als een aangepaste buitenlandseJaik word gezien als een bui tenlandse, ik ben (zogenaamd) geen Nederlander. Als een Antilliaan zich niet aangepast ge draagt, dan valt-ie er onmiddellijk buiten. Te gen mij zeggen ze soms: 'Jij bent een uitzonde ring Aanpassen op zich vind ik geen slechte zaak, maar het is wat anders dan integratie. Integra- en ook wel als een 'gunstige' uitzondering, zegt Richeline Joe tijdens het interview. Dat zegt natuurlijk meer over diegenen, die zoiets zeggen, dan over haar. Feit is wel, dat ze een zeldzame verschijning is op de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Zwart èn vrouw, van die kombinatie is zij de enige vertegenwoor digster. Richeline is afkomstig van Curacao. Ze woont nu negen jaar in Nederland, vanwege haar studie psychologie. Toen zij negen jaar geleden hier kwam studeren, was het gebrui kelijk dat Antillianen, die een hogere oplei ding wilden volgen naar Nederland kwamen. "Elk jaar komen er zo'n 100 Antillianen naar Nederland om te studeren, met een speciaal charter." Dat is echter aan het veranderen. Antillianen blijven steeds vaker in de regio: Venezuela, Colombia en de V.S. Dat geldt ook voor Richeline's jongste broer en zus. Zij zelf zou, als ze nu nog achttien was, ook niet meer naar Nederland komen. Richeline Joe is psychologe (kinder- en jeugd- psychologieIn het kader van haar promotie is ze bezig met een onderzoek naar de verschil len tussen kinderen op Bonaire en op St. Eusta- tius, verschillen die veroorzaakt worden door verschillen in (soorten) talen op de beide ei landen. Haar onderzoek valt te beschouwen als een soort 'race and ethnic study', zoals die ook door Chris Mullard in Amsterdam wordt ver tegenwoordigd. Het is opmerkelijk, dat Richeline haar onderzoek zo 'onopgemerkt' door de hoge- schoolgemeenschap kan doen. Met name de vrou wen die bezig zjjn met vrouwenstudies valt dat te verwijten. Ook zjj hanteren als uitgangspunt immers de maatschappelijke overheersing van de ene groep door de andere. Naast haar promotiewerkzaamheden werkt ze 20 uur per week als konselente vrouwenwerk bij de Stichting Buitenlandse Werknemers in Eindhoven. ("Het is heel breed, het hele vrou wenwerk valt eigenlijk onder mij." Naast het be geleiden van twee turkse en een Marokkaanse vrouwengroep houdt ze zich bezig met het be leid en de pleitbezorging naar instellingen toe. Dat is, ook in Eindhoven, niet eenvoudig: "Als je de emancipatienota van Eindhoven be kijkt, dan staat daar misschien maar één regel over buitenlandse vrouwen in." Hoewel ze haar werk in Eindhoven nog steeds leuk vindt, wilde ze ook wel eens wat anders doen. Toevallig liep ze tegen een vakature bij de regionale kruisverenigingen in Roozendaal aan. Binnenkort wordt ze daar koördinatrice van het samenwerkingsverband voor de vroegtijdige onderkenning van ontwikkelingsstoornissen bij kinderen van 0 tot 7 jaar: een eerstelijns voorziening die erop gericht is de hulpverle ning aan kinderen, die tussen de wal en het schip terecht dreigen te komen te koördineren. Ze is verder aktief in de antilliaanse ver eniging in Tilburg (Onderdeel van de Stichting Progreso Antiyano in Brabant en Limburg). Door tijdsgebrek is dat niet meer zo intensief. Wel maakt ze nog deel uit van de antilliaanse dansgroep, die overal in het land optreedt. Bovendien is ze redaktrice van het blad van de eerdergenoemde stichting,Progreso' In oktober is ze gastspreekster op een inter nationaal kongres over randgroepjongeren. Het kongres wordt gehouden op Curacao in ket kader van het jongerenjaar

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 10