wie is dat meisje? 9 Ik heb le- Cli teur school exkursie aanbiedt om het bedrijf Dat is Ook aannemer reageerde die: "De onde'rkant van deu ren moet je niet verven". "Nee", zei ik,"maar wel menieën!" Toen móest hij mij wel gelijk geven. Wat ik nu du in mijn stage doe wordt in steden als Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht betaald: bouwkundigen die bewonerskomitees ondersteunen. Dat soort werk zou ik na mijn studie ook wel wil len doen. Of dat ook lukt weet ik niet. Door be zuinigingen is er minder geld voor renovatie, woningstichtingen besteden groot onderhoud niet meer uit, maar er zal toch wel gebouwd blijven worden. Annemarie Pol zit in het derde jaar van de HTS in Tilburg. Ze doet daar de richting 'volks huisvesting', een differentiatie van de bouw- kunderichtingZe is een van de 50 meisjes op een totaal van 1200 studenten. "Bouwkunde is meer de techniese kant,'volks huisvesting' houdt zich bezig met de sociale woningbouw, renovatie en groot onderhoud, en niet alleen de technies, maar we hebben ook vak ken als sociologie, recht, ekonomie en planning. Mijn eerste stage was bij een architektenkollek- tief in Eindhoven. Tijdens mijn stage heb ik nog een aantal kolleges gevolgd op de TH. Mijn zus, die daar bouwkunde studeert had met een aantal andere vrouwen, onder supervisie van de enige vrouwelijke prof, een serie kolleges georgani seerd over vrouwen en volkshuisvesting, dat ook gebruikt in mijn stageverslag. Nu loop ik stage bij de infowoonwinkel in Roo- zendaal. Die is door buurthuizen opgezet. Je krijgt daar met vragen te maken over renovatie, huurzaken e.d. Ik heb een artikelenreeks geschre ven in de stadskrant over het puntensysteem en zo. Verder organiseert de woonwinkel kursussen voor bewoners in bewonerskomlteesIk ben zelf door zo'n komitee gevraagd als 'deskundige', ter ondersteuning van de bewoners. Laatst bekeek ik tekeningen van een architekt. Daarin was op be paalde verdiepingen een kamer weggevallen. Dat kon volgens hem niet anders. Nou, volgens mij kon dat wel I Bij een bewonersvriendelijke archi tekt kon ik toen wat tekeningen uitwerken en daar ben ik mee naar Bouw-en Woningtoezicht gegaan. Het kon inderdaad, de tekeningen zijn ook veran derd Als ik met bewoners, architekten en mensen van Bouw- en Woningtoezicht en de woningstich ting naar een oplevering ga, dan denken ze dat je er geen verstand van hebt. Zo gauw je ermee gaat bemoeien en wat techniese termen laat val len, dan hoor je ze aan elkaar vragen: "Wie is dat meisje eigenlijk?" Ze proberen je ook altijd eerst af te bluffen. Bij zo'n oplëvering zag ik dat ze de onderkant van de deuren niet had den geverfd. Toen ik daarvan wat zei tegen de weest. Ik heb gehoord dat ze moeite had met het zware montagewerk. We hadden dat te laat in de gaten, want er is altijd een aanpassing van het leerplan mogelijk. Dat geldt voor iedereen." Maya: "Ik zou het ook vervelend vinden als er speciale aansacht aan meisjes werd gegeven." "Er zijn vrij veel leraressen op onze de school is zeker niet vrouwvreemd. Maar alleen in de algemene vakken, talen, wis en natuurkunde en scheikunde. De meeste meisjes kiezen voor Procestechniek. Daar komt niet zo veel zwaat fysiek werk aan te pas. Procestechniek kun je ook chemiese tech niek noemen. Toegepast in de industrie, bestu deer je de handelingen die in het produktiepro- ces nodig zijn om bijvoorbeeld jam te maken of om uit aardolie benzine te winnen. (Blijkens de informatiebrochure van de MTS wordt er in de opleiding ruime aandacht geschonken aan het milieuvriendelijk makem van produkten en pro- duktieprocessenRed.) Werktuigbouw wordt meer als een zware richting gezien. Hier kiezen niet zoveel meisjes voor. Je meot met verspanen de machines werken, boren, pezen, draaien en bij voorbeeld lassen." Nadat Cliteur bij Maya geïnformeerd heeft of zij geen problemen heeft bij het werken in de werkplaats, vervolgt hij: "Techniek is ook de kunst om hulpmiddelen te ontwerpen en zó te ge bruiken, dat het ze weinig mogelijk menselijke kracht kost. Als je een krachtpatser iets laat tillen kan hij misschien 100% meer tillen dan een ander. Je kunt echter beter een hulpmiddel gebruiken waarmee iedereen veel meer kan til len. Dat is techniek." Komen meisjes even makkelijk aan een stage plaats en een baan als jongens? Cliteur: "Ja, we hebben nooit problemen met sta geplaatsen als er een meisje stage wil lopen. En ze komen ook even makkelijk aan een baan. Tech nici zijn over het algemeen nogal nuchtere men sen. Als ze zien dat je je vak verstaat, dan word je geaksepteerd en maakt het niet uit of je man of vrouw bent. Het beroepsperspektief voor MTS-ers is trouwens heel gunstig. Jongens en meisjes met een MTS-diploma zijn niet werk loos. Bedrijven komen ook naar ons toe. We zijn heel voorzichtig als een bedrijf ons vraagt om een goede MTS-er aan te bevelen, maar als de Volt ons een te bekijken, dan slaan we dat niet af. heel interessant voor onze leerlingen, de doorstromers naar de HTS doen het beter dan diegenen die van de Havo naar de HTS gaan, mand die de MTS doorlopen heeft, heeft al veel meer techniese kennis en ervaring." Halen, relatief gezien, evenveel jongens als meisjes het MTS-diploma? Cliteur: "Meisjes doen het over het algemeen zelfs iets beter dan jongens. Uiteindelijk heb ben zij eerst een drempel moeten nemen om tech nies onderwijs te gaan volgen en ze zijn daar door beter gemotiveerd voor de opleiding."

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 9