de boot gemist! vroiiwenwerkg^^|Öteklsbel^d Gemeente Tilburg 6 *11 regio Tilburg dutil By het aantrekken van bedrijven zou het be vorderen van vrouwenarbeid als voorwaarde kun nen worden gesteld. Dat gebeurt niet. Emanci patie is slechts aandachtsveld. Dat is dan ook de reden dat er by Fuji, de trots van Indutil, niets van terecht is gekomen. Twee jaar voor de vestiging van Fuji in Tilburg was al bekend wat voor een soort personeel Fuji nodig had: personeel met een middelbaar technies nivo. Als in overleg met Indutil het arbeidsburo eens zijn bakken had nageplozen op bv. werkloze laboran- tes en analistes of eens by de streekschool was gaan praten, dan was twee jaar ruim vol doende geweest om by gebrek aan techniese vaar digheden by vrouwen te zorgen dat via aanvul lende opleidingen die vaardigheden wel aanwe zig zouden zyn geweest. Als je daarby bedenkt dat Fuji niet eens afkerig was meer vrouwen aan te nemen (in Japan tref je veel vaker vrou we in mannenberoepen aan) dan is het duidelyk dat INdutil de boot heeft gemist. Ook het kredietgarantiefonds zou gebruikt kunnen worden om emancipatiedoelstellingen te verwezenlykenBelemmering daarbij is dat zo'n bedryfje een nieuwe innovatieve ekonomiese ak- tiviteit moet behelzen. Dat werkt, met de ach terstand van vrouwen op het gebied van de nieuwe technologie in het achterhoofd, meestal in het voordeel van mannen. Op onze vraag aan dhr. Boogers of een vrouw die een traditioneel man- nenbedryfje fietsenreparatiestart niet bezig is met een nieuwe innovatieve ekonomiese akti- viteit antwoordde hy ontkennend. Het gaat om de aktiviteit en dat het totaalbeeld van de eko nomiese realiteit erdoor zou veranderen is on belangrijk. Ook het feit dat de aktiviteit in eerste instantie niet gericht mag zyn op het jezelf uit de ww helpen zal eerder appelleren aan mannen die meer dan vrouwen gewend zyn grootschalig te denken. Naadt een stratenma- kersprojekt, een bedrijf dat horlogebatteryen gaat maken en een bedrijf voor kleurterminals kunnen volgens Boogers er wel een aantal vrou wen terecht by een toekomstig atelier waar oude geschriften worden gerestaureerd. Enkele jaren geleden moest de fraktie van de Party van de Arbeid er nog aan te pas komen om een gemeentelijk beleid ten aan zien van eman cipatie te formuleren. Zo weinig leefde dat onder het Kollege en waarschijnlijk ook onder de ambtenaren. Nu, vier jaar later is er een nota 'emancipatie en werkgelegenheid' in voorbereiding als toelichting op de begroting voor 1986. Daaruit mag worden afgeleid dat er binnen het gemeentelijk apparaat belang wordt gehecht aan emancipatie, die verder gaat dan het subsidiëren van VOS-kursussenEn natuur lijk kan een goed emancipatiebeleid belang rijk zyn voor vrouwen die een betaalde baan heb ben of daarnaar op zoek zijn. De invloed van de gemeente doet zich gelden op verschillende gebieden. Om te beginnen in de voorwaardescheppende sfeer. De gemeente kan zorgen voor voldoende kinderopvang maar heeft ook een taak om te zorgen voor veilig nach- telyk vervoer voor bijvoorbeeld werksters in de gezonheidszorgOp de tweede plaats kan de gemeente voorwaarden stellen aan de door haar gesubsidieerde instellingen. Welzyns- instellingen kunnen op deze manier gedwongen worden om te bevorderen dat vrouwen ook op beleidsfunkties worden aangenomen en niet alleen in uitvoerende funkties. De gemeente zou ook de subsidie die naar Beekse Bergen/ Cosmocenter gaat aan voorwaarden kunnen kop pelen: meer vrouwen aannemen, óók in hogere funkties, aandacht besteden aan loopbaaplan- ning voor vrouwen, zorgen voor kinderopvang binnen het bedrijf. Roldoorbreking zou ook de voorwaarde kunnen zijn voor subsidiëring van Buro KleischaligWerkIn hun taakstelling zou er aandacht moeten zyn voor achterstands groepen, vrouwen en etniese groeperingen. Nu nog is het zo dat de door de gemeente gesub sidieerde metaalopleiding in het kader van het leerlingwezen uitsluitend ten goede komt aan jongens. Het is vry simpel om dwingend voor te schrijven dat 50% van de deelnemers meisjes moeten zyn. Dan is er nog de invloed die de gemeente kan hebben op het beleid van Indutil (wet houder Driessen is president-kommissarls van deze b.v., daar komt hij bovendien dhr. van Spaendonk tegen, voorzitter van de Kamer van Koophandel. Verder is de wethouder ook nog voorzitter van de Kommissie van Advies en Bystand van het arbeidsburo. De positieve grondhouding van de wethouder ten aanzien van vrouwenemancipatie in aanmerking nemend, zou er binnen de genoemde instellingen de komende tijd heel wat kunnen veranderen. Ten slotte zou de plaatselijke overheid een aktieve rol kunnen spelen bij het weg nemen van vooroordelen bijvoorbeeld via voorlichting. Voorlichting aan meiden over vervolg/beroepsopleidingen aan vrouwen in het algemeen over de arbeidsmarkt, scholing en starts tersregelingen. Indutil bestaat al sinds 1959, maar draagt pas sinds 1980 ook de naam. Indutil is een b.v. die zich bezig houdt met de vestiging van bedrijven. Zij zorgt voor promotie van de regio Tilburg, heeft kontakten met mogelijke investeerders, wijst hun de weg in de doolhof van vergunningen en subsidies en bemiddelt by het vinden van huis vesting en grondverkoopBovendien heeft ze de beschikking over een kredietgarantiefondsbe doeld om startende ondernemers op weg te hel pen. Twee wethouders en twee raadsleden maken deel uit van de Raad van Commissarissen. Kan sen genoeg om in het beleid van de b.v. eman cipatiedoelstellingen te verwezenlijken. Daar om staat dit stukje ook by het gemeentelijk beleid. !Ll!I

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 6