5 c VlP-OU j qr^oJ-i-s ^oloiecs vrouwen adres van Vrouw Werk is: Zowel om bekendheid bij instellingen, - Nieuwlandstraat A3 5038 SM Tilburg 013-424913 spreekuren: ma-di-woochtend vrouwen van het d LVx.v-r'Q 3 VOO 4 S ptzxjL Lcaaiu r- IICursuswerk Tot nu toe zijn er kursussen gegeven over de verschillende aspekten van de arbeidsmarkt positie van vrouwen. Er zijn meerdere tema- bijeenkomsten verzorgd voor vrouwengroepen in de verschillende wijken in Tilburg over: werkgelegenheid voor vrouwen, vooroordelen die vrouwen tegenkomen bij het (weer) willen gaan werken, ontoegankelijkheid instellingen beroepsopleidingen e.d. Schrijnend in deze is dat door de ekono- miese krisis ook vrouwen zelf soms vinden dat en jongeren voorgaan. Zij durven niet te denken over betaald werk voor IIIVoorlichting Voorlichtingsaktiviteiten zijn erg belangrijk, te krijgen in de stad - gemeente, als voor vrouwen de mogelijkheid te wijzen waar zij terecht kunnen voor ondersteuning bij het zoeken naar werk, het maken van eigen werk, het behouden van werk, de stap naar het beginnen van een beroepsopleiding enz. Verder zullen er tema-avonden georganiseerd worden over de gevolgen van automatisering voor vrouwen en het informele werk (vb. thuis werk, baantjes van 'n paar uur e.d.) dat vrouwen doen. van werk, de stap naar beroepsopleiding enz. De achterliggende visie is dat zoveel moge lijk vrouwen op de arbeidsmarkt gemobiliseerd moeten worden, wil er voor vrouwen iets veran deren in de arbeidsverhoudingen. Pas als veel vrouwen posities gaan innemen op de arbeidsmarkt kun je met meer kracht eisen dat de arbeidsverhoudingen veranderen ten gunste van vrouwen. Pas dan kan er druk uitgeoefend worden dat strukturele veranderingen als arbeidstijdverkorting, herverdeling van arbeid en betere kinderopvang er ook echt komen. Nu is het natuurlijk niet zo dat meteen op de hoogste posities terecht komen. Er wordt wel eens gezegd: vrouwen komen alleen op de slechtst betaalde banen terecht. Afgezien van de vraag of dit altijd het geval is, is het wel de eerste stap die nodig is. Deze vrouwen zitten in het begin misschien wel op de laagste nivoos, maar van daaruit kunnen ze opklimmen naar hogere posities. Belangrijk is dat vrouwen op allerlei nivoos posities gaan innemen en dat ze van daaruit de ongelijkheid in het werk aan de orde stellen. Want doordat vrouwen buitenshuis werken worden zij mondiger en kunnen zij op de plekken, waar ze zitten hun slechte rechts positie of de slechte werkomstandigheden aankaarten, waardoor er juist in de banen waar dat het hardste nodig is het een en ander kan veranderen ten gunste van vrouwen. Een ander belangrijk effekt is dat wanneer er steeds meer vrouwen buitenshuis werken er ook een andere verdeling van het werk binnens huis kan ontstaan. Dat gaat natuurlijk niet 1,2,3. Het zal een heel proces zijn om die verandering te bewerkstelligen, maar het begin wordt wel gemaakt. Vrouwen moeten, als ze getrouwd zijn, in eerste instantie hun man en familie achter zich krijgen en hun kinderen hebben nu een werkende moeder als voorbeeld. Op de langere duur zal ook dit zeker door spelen in de machtsverhoudingen binnen het gezin mannen meer na zichzelf Er wordt gezocht naar mogelijkheden om meer te bereiken om zodoende het bewustzijn recht op arbeid bij steeds meer vrouwen op gang te brengen. In het najaar zullen er kursussen gegeven worden over: "vrouwen scheppen eigen werk"; "banen en beroepenoriëntatie" Kursussen beroepenoriëntatie worden door veel Vrouw en werkwinkels gegeven. Tilburg moet deze kursus nog gaan geven. Wel leuk om in dit verband iets te vertellen over hoe het projekt Arbeids- hulpverlening te Amsterdam daarmee heeft gewerkt en wat daarvan de resultaten waren voor vrouwen. In de kursus wordt aandacht besteed aan het volgende; uiteraard afhankelijk van de wensen van de deelneemsters. aandacht voor verborgen wensen. Het is erg belangrijk naar boven te halen welk beroep de vrouwen zouden willen uitoefenen. Vaak kijken vrouwen naar haalbaarheden en/of naar het beroep dat zij vroeger hebben uitgeoefend. De begeleid sters proberen heel erg te stimuleren dat vrou wen niet onder haar nivo gaan werken en dat ze niet bij voorbaat hun wensen uitschakelen. Dit gaat niet altijd van een leien dakje. De vrouwen wisselen nogal eens van keuze en vaak blijken ze bij het maken van een keuze belemmerd te worden door vroegere ervaringen, invloeden en keuzes solliciteren: het leren schrijven van een gemotiveerde brief en het voeren van een gesprek beroepenvoorlichting: om vrouwen meer inzicht te geven in de beroepen waaruit zij kunnen kiezen, wordt er informatie gegeven over de verschillende beroepen en de daarvoor vereiste vooropleidingen. Uitgangspunt is dat vrouwen gestimuleerd en gesteund worden in dat wat ze echt graag willen. Meestal heeft halverwege de kursus een aantal deelneemsters haar plek gevonden. Zij hebben zich of wèl opgegeven voor een opleiding öf ze zijn druk aan het solliciteren öf in een enkel geval aan het werk. Ook zijn sommige vrouwen plannen aan het maken voor een eigen werkprojekt. De vrouwen die voor zichzelf nog niet duidelijk hebben wat ze nu precies willen, worden rustig verder begeleid. De resultaten in Amsterdam zijn positief te noemen. In de 3 jaar dat zij dit soort kur sussen geven zijn 40% van de deelneemsters doorgestroomd naar een beroepsopleiding; 40% van de vrouwen hebben een baan gevonden; 10% zijn bezig/hebben een werkprojekt opgezet; 10% is afgevallen. het beginnen van een

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 5