vrouw 8c werk de arbeidsmarkt aktiviteiten te in bedrijven worden terug- van en doen behoefte van en vrouwen van Het resultaat aan de verant- We zitten midden Ondanks dat we dat de ekononie winsten stijgen, is dat niet af te kansen van vrouwen op deel aan aller- vormende en scholingsge- Mede door de vrouwenbewe- van haar in een ekonomiese krisis. nu in de kranten kunnen lezen weer aantrekt, de bedrljfs- werkloosheidscijfers dalen, lezen aan de "verbeterde" de arbeidsmarkt. Onder vrouwen heerst een grote verborgen zij laten zich niet regis- omdat zij er bij uitgaan geen kans te maken Vrouwen namen de laatste jaren lei bewustwordende richte aktiviteiten. ging zijn vrouwen bewust geworden posi tie Steeds meer vrouwen willen iets gaan met deze opgedane kennis. Zij hebben nu aan praktiese kennis en informatie en veel hen willen ook buitenshuis gaan werken. Vrouwen gingen klachten inventariseren die maken hebben met doorstromingsmogelijkheden van beroepsopleidingen, toegang tot de arbeids markt, sollicitaties, werksituatie. De houding en advisering van bestaande instellingen zoals GAB, gemeente laat wel iets te wensen over. Tegelijkertijd wilden vrouwen d.m.v. kur- sussen en informatieverspreiding de arbeids- positie van vrouwen verbeteren. Daaraan lag het initiatief tot oprichting van de vrouw- en werkwinkelsten grondslag. Bij de "winkel" kunnen vrouwen te recht met klachten, voor informatie, kursussen en onder steuning bij het opzetten van eigen werk. De voornaamste werkzaamheden van de St. Vrouw en Werk Tilburg liggen op het gebied van: ombudswerk, kursuswerk, voorlichting. Ondanks dat Vrouw en Werk het recht van vrouwen op betaald werk hoog in haar vaandel heeft staan, werken de vrouwen binnen deze stichting tot nu toe onbetaald. werkloosheid treren als werkzoekend, voorbaat al van op een betaalde baan. Ook zien we dat in sektoren waarin veel vrouwen werkzaam zijn zoals: gezondheids zorg, gezinsverzorging, welzijnswerk stevig bezuinigd wordt/ls. Hierdoor neemt niet al leen werkloosheid onder vrouwen sterk toe, maar worden ook steeds meer vrouwen in het onbetaalde vrijwilligerswerk gedreven. Van vrouwen wordt namelijk verwacht dat zij de weggevallen taken vrijwillig op zich nemen. Een van de eksponenten daarvan is het gezins denken, waarin vrouwen de centrale rol spelen: er worden lovende woorden gesproken over de positieve waarde die vrouwen vervullen bij de opvoeding, burenhulp, verzorging van zieken thuis enz.enz. Ook vliegen vrouwen er bij de overheidsin stellingen weer als eerste uit, wanneer er ontslagen vallen, omdat zij het laatste aangenomen zijn en veelal een zwakkere rechts positie hebben. Verworvenheden gedraaid en er wordt flink gesnoeid in de voorzieningen, die voor vrouwen essentieel zijn om zich een betere positie op de arbeids markt te veroveren; zoals kinderopvang, vorming en onderwijs. Ook de kwaliteit van het werk verslechtert. Onder druk van de werkloosheid worden er minder eisen gesteld aan de arbeids omstandigheden en omdat vrouwen vaak al niet in de meest rooskleurige omstandigheden zitten zijn zij hier het eerst de dupe zan. Veel vrouwen, die buitenshuis werken of willen gaan werken hebben last van schuldge voelens en voor getrouwde vrouwen geldt dit nog een ekstra. Doordat er in ons land per traditie weinig getrouwde vrouwen in het arbeidsproces meedraaien is het kostwinners principe diep ingesleten. Veel vrouwen hebben hierdoor het gevoel dat zij geen recht hebben op werk en zeker voor vrouwen zonder een gerichte beroepsopleiding geldt dit. Zij hebben heel snel het gevoel dat hun mannen het eerst aan de beurt zijn. Door de werkloosheid wordt dit versterkt, want juist in krisistijd wordt het kostwinnersprincipe weer opgepoetst en wordt er een emotioneel beroep gedaan op vrouwen om het weinige werk dat er is aan de mannen en de jongeren over te laten. Deze groepen worden veelvuldig tegen elkaar uitgespeeld en steeds zijn het de vrouwen, die het laatst aan de beurt komen. De maatschappelijke druk, die er op vrouwen wordt uitgeoefend om geen eisen aan werk te stellen is eveneens groot. Steeds weer krijgen vrouwen te horen dat er geen werk is en dat zij blij mogen zijn met het werk dat ze kunnen krijgen. Vrouwen nemen hierdoor genoegen met banen onder haar nivo (in feite geldt dat voor alle vrouwen met en zonder opleiding). Zoals b.v. schoonmaakwerk en met slechte werkomstan digheden. Ze komen hierdoor niet meer op het idee om zich af te vragen wat ze zelf nu eigenlijk willen en waar hun mogelijkheden kapaclteiten liggen. IOmbudswerk/klachtenspreekuur Algemeen worden er twee zaken beoogd: individueel: advies verstrekken; vrouwen weg wijs maken; een bewustwordingsproces op gang brengen. Eventueel kunnen vrouwen met gelijksoor tige problemen of klachten met elkaar in kontakt gebracht worden. maatschappelijk: overheden, instellingen, bedrijven ervan doordringen dat vrouwen recht hebben op een volwaardige plaats op de arbeids markt Kortom, op het spreekuur kunnen vrouwen terecht met allerlei vragen en problemen rondom werk en werkloosheid. Vrouwen die terug aan het werk willen nog een duwtje in de rug nodig hebben; die te maken hebben met weerstanden in de omge ving of die oplossingen moeten vinden om werk met huishoudelijke aktiviteiten te kombineren; vrouwen met klachten m.b.t. ongelljke behande ling op het arbeidsburo en bij sollicitaties; klachten over arbeidsomstandigheden; seksisme op de werkplek; dreigend ontslag. Ze worden wegwijs gemaakt in de wirwar regelingen en Instanties. Een spreekuur gericht op de problemen die vrouwen hebben m.b.t. werk, werkloosheid, behandeling door instanties voorziet in een behoefte "Vrouw en Werk" wil de taak van instanties niet overnemen, maar vrouwen hebben het recht om door de bestaande werkloosheidsregelingen goed behandeld te worden. Daarom wordt er ook toegewerkt naar een "vrouwvriendelijk" beleid en een menswaardi ge behandeling van vrouwen binnen deze instan ties. Tevens heeft het ombudswerk de funktie het signaleren van klachten, daarvan kan voorgelegd worden woordelijke instellingen of kan aanleiding geven tot verdere aktie. De spreekuren worden gehouden (vanaf 26 aug.) maandag- dinsdag- en woensdagochtend, tel. 424913.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 4