assepoesters gezinszorg z I fc i I i i 44 4 I 1 fl I Lf;h i' kta i ►l ;i uur S Marlies Ott, 7 MHMM|HMMgB|afiiHMiiMSKN&HN||j^>.,<<., - - Assepoesters en kroonprinsen. Een onderzoek naar de minder heidspositie van agentes en verplegers 192 pagina's, ƒ24,50 ISBN 90 6222 123 8 SUA Amsterdam een als zelfde ambities heeft, Marlies Ott deed voor haar proefschrift een on derzoek naar vrouwen in mannenberoepen en man nen in vrouwenberoepen. De afgelopen 15 jaar werden er wel rollen doorbroken, maar wel zó dat mannen vaker in een traditioneel vrouwen beroep terecht kwamen. Van de toename van de mannelijke beroepsbevolking kwam ruim 90% in deze beroepen terecht. Van de toename bij de .vrouwen koos slechts 16% voor een mannenbe roep. Je kunt dus gerust zeggen dat mannen de vrouwenbanen 'inpikten'. Als belangrijke oorzaken voor de ongeljjke rol doorbreking wijst ze op het feit dat verpleeg sters geen moeite hebben met de toename van het aantal mannen en agenten dat ten aanzien van de toename van het aantal agentes wèl. Bo vendien levert het voor mannen, die in de min derheid zijn voordelen op en voor vrouwen die in een soortgelijke positie verkeren juist na delen. Zoals de titel al aangeeft zijn de agen tes de stiefkinderen en de verplegers de troe teldieren in hun beroepsgroepen. Voor mannen in de verpleging geldt dat zij meer status hebben Dat uit zich o.a. in het feit dat ze nogal eens voor de arts worden aan gezien. Ze hebben daardoor meer kansen een spe cialiserende opleiding te volgen en komen bijna als vanzelfsprekend in een hogere funktie te recht. Verplegers maken het zichzelf ook mak kelijker dan hun vrouwelijke kollega's. Voor hen speelt het hebben van kinderen geen rol bij het uitoefenen van hun baan, ze worden niet genood zaakt in deeltijd te gaan werken, dat altijd een belemmering vormt om je positie te verbeteren. Zij hebben ook minder last van huishoudelijke verplichtingen: 46% van de broeders vertelt dat hun partner overbelasting ervaart door het huishouden, slechts 6% van de verpleegsters zegt hetzelfde. Verder wordt de andere 'inbreng' die verplegers zouden hebben door iedereen in hun omgeving als positief ervaren, terwijl zij zelf beduidend minder tolerant zijn:"Het is wel zo dat ik het geluid van tikkende breipennen na zeven nachten niet meer kan horen. Ik vind het dan jammer dat er niemand schaakt." Marlies Ott acht de dreiging dat mannen de dienst gaan uitmaken in de, verpleging zo groot dat zij voorstelt om het aantal verplegers aan een maxlmim te binden. Maar misschien wordt het aantal mannen toch al beperkt door de angst voor konkurrentle van andere mannen. Een van hen zei bjj een vakature de voorkeur te geven aan een vrouw, hij vond, "..een beetje uitzondering wel leuk. Dat moet je dan delen als er een man bij komt. Je hebt be paalde ambities en als er iemand bij komt die de- kan dat botsen." Ook bjj de Stichting Katholieke Gezinszorg in Tilburg werken veel vrouwen. Men heeft ongeveer 1400 vrouwen in dienst en 7 mannen. De mannen zitten allemaal in leidinggevende funkties. Dat zjjn de maatschappelijk werkers die zorgen voor de begeleiding van gezinsverzorgsters en de kli- enten en die ook het werk verdelen. De direk- teur is ook een man.Van de 1400 verzorg ster s/helps ters zijn er 1 000 in dienst van de Stichting. De overige 400 zijn alfahulpen. In 1981/82 toen als bezuinigingsmaatregel de alfa hulp in het leven werd geroepen, zijn er in Tilburg geen ontslagen gevallen. Al in 1974 was men hier begonnen met de alfahulpverlening en werkten er al verschillende verzorgsters op die voorwaarden. De Stichting gezinszorg zorgt al leen voor plaatsing van een alfahulp in een gezin. De vrouw moet dan zelf de betaling met de kliënt regelen. Het nadeel is dat men rechts positioneel zwak staat, er worden immers geen sociale verzekeringen meer betaald. De direk- teur vertelde echter ook dat vrouwen dit vaak op de koop toe nemen omdat ze als alfahulp haar eigen tijd kunnen indelen, geen leidinggevende over de vloer krijgen en met de kliënt zelf kun nen regelen als ze een paar weken niet kunnen komen Toen in januari '85 de Wet op de Tweeverdie ners in werking trad, namen In Tilburg drie gezinsverzorgsters in vaste dienst ontslag en 57 alfahulpen hielden op met werken. De meeste gezinsverzorgsters werken parttime. Voor de gezinsverzorgsters in dienst van de Stichting ligt de gemiddelde werkweek op 16 Men moet minimaal 12 uur per week werken. De meeste gezinsverzorgsters blijven lang in dienst. Dat is ook te merken aan de leeftijdsopbouw van het personeel. De grootste groep is tussen de 35 en 45 jaar en het personeelsbestand 'ver grijst' langzaam. Aldus de direkteur. Ook als men kinderen krijgt blijven er velen werken, on geveer de helft van de vrouwen. Het beroep van gezinsverzorgster wordt zwaar der. Vooral de psychiese belasting wordt groter. Dat heeft een aantal oorzaken. Ongeveer in de helft van de gezinnen waar een verzorgster komt te werken zijn psychiese problemen de oorzaak van de noodsituatie. Overspannenheid, alkoholisme zijn zaken die men vaak tegenkomt. De toegenomen werkloosheid speelt hierin een belangrijke rol. Daarnaast zjjn de bezuinigingen in de intramura le gezondheidszorg ook voelbaar. Men stuurt pa tiënten eerder naar huis, waar de ekstra-murale zorg dan voor de taak staat deze stroom weer op te vangen. Ook gaan bejaarden minder snel naar een verzorgingstehuis, waardoor zij een beroep op de hulp van een bejaardenhelpster moeten doen. Er wordt dus van de verzorsters nogal wat inzet vereist. Men moet vaker gesprekken voeren met kliënten, of regulerend optreden in spannings- situaties. Als de verzorgster in haar thuis situatie dan ook nog problemen heeft (bv. kind ziek) is de werkbelasting erg groot. Zwarte vrouwen worden daarbij nogal eens gekonfron- teerd met racisme. Een gezinshelpster vertelde dat soms de kinderen in een gezin haar niet durven aanraken. Daar vond zij dan meestal wel een goede oplossing voor, maar ook dat kost ekstra energie. Binnen de gezinszorg kan men zich ook nog ver der scholen. Na de middelbare beroepsopleiding (MSPO) van drie jaar kan men zich ook nog ver der specialiseren. Deze opleidingen worden in aen studiekostenregeling opgenomen. De salaris schalen van de helpsters en verzorgsters liggen laag; iets boven het minimumloon. Gelukkig zijn de voorgenomen bezuinigingen dit jaar van 20/25% niet doorgegaan. Toch blijft het opletten: recentelijk nam de Vrijwilligerscen- trale kontakt op met de gezinszorg voor een oriënterend gesprek.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 44