43 I ünktiewaardering kresj "rV-r.pX.lnll J specialisten scholing IM:» O O o ge- TT V Fv<óu £>ec. a j>e c-ity ggaWR De loontechniese dienst heeft een onderzoen gedaan naar 'de toepassing van de Wet Gelijk Loon voor mannen en vrouwen en de Wet op de Loonvorming voor wat betreft beloningsmetho- den en fünktiewaardering in de intramurale ge zondheidszorg, jaren '82/'83'. Uit dit onderzoek bleek dat in 86% van de instellingen een over treding van de Wet Gelijk Loon is gekonstateerd Hoewel de belonlngsverschillen ook ten nadele van mannen uitvielen, waren vrouwen toch vaker hiervan de dupe. Men konstateerde dat in een groot aantal gevallen het verschil in beloning niet evenredig was met het verschil in funk- tiezwaarte. In 60% van deze gevallen was dit ten nadele van de vrouw en in 40% ten nadele van de man. Als konklusie kun je stellen dat in totaal de verschillen in beloning ten nade le van vrouwen uitpakken. Hoewel personeelszaken niet op de hoogte was van bovenstaand onderzoek, herkenden zij er wel een aantal zaken in. Omdat ze geen konkrete gegevens hebben, formuleerden ze het als een voel dat bepaalde salarissen te veel van el kaar verschillen. Zo is het salaris van een ana list onevenredig veel hoger dan dat van een verpleegkundige. Men wijt dit ook aan het feit dat een aantal beroepen zoals analisten, fysio therapeuten en medewerkersters van de röntgen- afdeling geen beloningsschalen hadden en toen- dertijd middels sterke vakverenigingen hun slag hebben geslagen. De vraag ligt voor de hand of een 24-uurs bedrijfskresj voor veel vrouwen niet een oplos sing kan zijn. Personeelszaken heeft 7 jaar ge leden de behoefte daaraan gepeild. De belang stelling was niet erg groot. Toen de nieuwbouw- plannen van het ziekenhuis werden besproken is het even genoemd. Personeelszaken vraagt zich af wie hiertoe het initiatief zou moeten nemen. (Wellicht is het zinnig eens te kijken of in samenwerking met andere instellingen op het gebied van de gezondheidszorg, verzorgings- en verpleeghuizen en het Mariaziekenhuisniet een 24-uurs opvang te organiseren valt. Red.) ziekenhuis te komen'. Veel vrouwen geven zich op als oproepkracht voor de verpleegdienstom toch nog af en toe in haar vak bezig te zjjn. Het 'reservoir', waar het ziekenhuis uit kan putten, telt 50 verpleegkundigen, op een en keling na allemaal vrouwen. De CAO geeft wel de mogelijkheid van een ver lenging van het zwangerschapsverlof met vier weken, onbetaald. Dat betekent dat de vrouw zelf haar sociale verzekeringen en pensioen fonds moet betalen. Kosten: ƒ600,-. Er zijn dan ook niet veel vrouwen die daar gebruik van maken. Uit interviews, die personeelszaken gehouden heeft, bljjkt dat het veel vrouwen tegenvalt om niet meer te werken en dat ze spijt hebben over de beslissing om met werken te stoppen. Met name in de medlese dienst ziet men dat er meer vrouwen blijven werken, ook full time. Oor zaak daarvan is vaak dat de man werkloos is geworden Twee vrouwen, die afdelingshoofd zijn, hebben de rollen omgedraaid: haar mannen zorgen voor de kinderen. Een aparte groep binnen het ziekenhuis vor men de Heren Specialisten. Op een paar na, die in loondienst van het ziekenhuis zijn, zijn het vrjje beroepsbeoefenaren, op zich is het een vreemde situatie dat tonnen-verdienende specialisten voor het uitoefenen van hun vak gebruik kunnen maken van de nieuwste facili teiten van een zwaar gesubsidieerde instelling. En daarbij geen enkele bemoeienis van buitenaf dulden Personeelszaken heeft wel een aantal erva ringen met hen. Ze hebben bv. geprobeerd om de sekretaressen van de specialisten, die nu een dienstverband hebben met de specialist zelf, in loondienst van het ziekenhuis te krijgen. De indruk bestaat ook dat velen niet meer dan het minimumloon verdienen. Na moeizame onder- handelingen en onderzoek bleek dat de specia listen hier niets voor voelden. Het tere punt bleek te zijn dat zij dan geen invloed meer zou den hebben op het ontslag- en aanname beleid. Dat zij denken dat zij toch wel heel belang rijke personages zijn bljjkt uit het volgende vorval. Een sekretaresse van een specialist was ontslagen en kon tjjdelijk voor een maand wer ken op een afdeling in dienst van het zieken huis. De betreffende figuur heeft tot op het hoogste nivo geprobeerd om dit dienstverband te verhinderen. Dat is overigens door toe doen van personeelszaken niet gelukt. Over het in loondienst nemen van specialisten wordt alleen nog maar gedroomd. Na de opleiding tot verpleegkundige kan men zich verder specialiseren. Vrouwen kiezen vaker een opleiding die te maken heeft met interesse in een bepaald vakgebied, kinderblok of inten sive care, of ze kiezen voor een langdurig kon- takt met patiënten (dialyse) of juist voor een kort kontakt (chirurgie). Mannen daarentegen kiezen een opleiding uit karrièregerichte mo tieven. Ze willen graag in hogere funkties te recht komen en gaan bv. een kaderkursus doen. Bjj vrouwen ziet men de interesse voor kursussen, die gericht zjjn op leidinggevende funkties pas komen, als men er door de situatie toe 'gedwon gen' wordt, bjj scheiding of wanneer ze geen kin deren kunnen krjjgen. Het komt ook voor dat vrouwen scholing willen omdat ze een andere funktie interessanter vin den. Bv. een administratieve kracht, die dok tersassistente wil worden. De status en het salaris zjjn voor beide funkties geljjk. Het gaat bjj vrouwen meer om de inhoud van een funktie dan om de eigen positie te verbeteren.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 43