verpleegkundigen m/v 42 deeltijd ’natuurlijk’ verloop minder leerlingen zo- van de leiding aan moet Vroeger was het van for- De mees ontslag na het afronden van de opleiding heb ben diepe indruk gemaakt. Op voorlichtingsda gen stellen met name Jongens dit altijd aan de orde Een andere oorzaak voor het ontstaan matieruimte is het natuurlijk verloop, te vrouwen blijven werken totdat ze kinderen krijgen en nemen dan ontslag. Naast het hebben van een tijdelijk dienstverband is zwangerschap de belangrijkste reden voor ontslag. Beide rede nen maken ongeveer 20% uit van het totaal van beeindigingen van het dienstverband. Het valt personeelszaken op hoe lichtvaardig vrouwen vaak die beslissing nemen. Met name in het verpleegvak geldt dat als je een jaar niet gewerkt hebt, je het wel kunt vergeten om ooit nog aan de slag te komen. Gezien de situatie in de gezondheidszorg is het helemaal moeilijk om als werkloze verpleegkundige nog 'in een Door de bezuinigingen in de gezondheidszorg is het beleid van het ziekenhuis ten aanzien van het in dienst nemen van leerlingen voor de ln-serviceoplelding veranderd. Voorheen bestond het verplegend personeel voor 60% uit leerlingen en 40% gediplomeerden, nu is die verhouding net omgekeerd. Hoewel gedi plomeerden duurder zijn is dit percentage nodig om de kwaliteit van de patiëntenzorg te hand haven. Gediplomeerden zijn op alle gebieden en in alle diensten (nachtdienst bv.) inzetbaar en zijn ook de hele werktijd aanwezig. Men pro beert ook de zorg zo efficiënt mogelijk te or ganiseren. Een voorbeeld hiervan is dat nu een gediplomeerde nachtdienst heeft op 3 af delingen, die op dezelfde verdieping liggen, terwijl voorheen iedere afdeling een gediplo meerde daarvoor Inroosterde. Voor de opleiding tot verpleegkundige melden zich tegenwoordig nog maar weinig jongens aan. Het percentage jongens van het totaal aan eer stejaars is 5%, terwijl vier jaar geleden nog de helft van de eerstejaars leerlingen uit jongens bestond. Waarschijnlijk zijn de berich ten over de bezuinigingen in de gezondheids zorg de oorzaak van de terugloop. Verhalen over Begin 1983 werd de hele lichting pas afgestu deerde verpleegkundigen ontslagen. Daarna kregen ze een dienstbetrekking aangeboden van 32 uur voor de duur van een maand, ver volgens een vast dienstverband van 32 of 40 uur. Het vanwege bezuinigingen noodzake lijk geworden herplaatsingsbeleid maakte al dus het werken in deeltijd mogelljk binnen de verpleegdienstBij sommige andere diensten was parttime werken al langer gebruikelijk, bijvoorbeeld op de opnameafdeling en in de laboratoria Er werken veel vrouwen in deeltijd: ruim 1/3 van de vrouwen heeft een deeltijdbaan. En dit aantal groeit nog steeds. Van de mannen heeft ongeveer 10% een deeltydfunktie In de verpleging heb Je alleen de keuze tussen 32 of 40 uur. 150 verpleegkundigen werken in deeltijd, vier dagen in de week. In andere diensten ligt dat wat gevarieerder. Het percentage deeltijdersters is daar dan ook beduidend hoger. Op de afdeling funktieonder- zoek bijvoorbeeld kun je kiezen tussen 16, 20 Bjj het laboratorium ligt het als je 5 personen hebt gevonden dag in de week minder willen gaan wer- dan kun je een dienstverband van 32 uur zodat een zesde persoon kan worden In de gezondheidszorg en met name in de verple ging zijn altijd veel vrouwenwerkzaam geweest. Verpleegsters, doktersassistentes zijn lang uit sluitend vrouwenberoepen geweest tot een aantal jaren geleden ook mannen zich aanmelden voor de opleiding in de verpleging. (Toen werd ook onmiddellijk het woord verpleegkundige geïntro duceerd!) Jola Eberz en Petry Hüsstege, beiden werkzaam op de afdeling personeelszaken van het tllburgse Elisabethzlekenhuis gaven in een ge sprek informatie over de personeelsopbouw en het personeelsbeleid van het ziekenhuis. In het Elisabethzlekenhuis werken ongeveer 1800 personen. Ongeveer 2/3 hiervan zijn vrou wen. Hoewel men bij personen die in een zieken huis werken al snel denkt aan verplegend per soneel, wordt toch maar de helft van de forma tieruimte Ingenomen door verplegend en verzor gend personeel. Ongeveer een kwart van de for matieruimte gaat naar de administratie, direk- tie, huishoudelijke, techniese en civiele dien sten. Een tweede kwart gaat naar het para-me- dies personeel. Opvallend is dat de hogere funktles zoals direktielld en diensthoofden, wel van de mediese, de verpleeg-, de civiele als de rechniese dienst, allemaal mannen zijn. Op het nivo van de afdelingshoofden verschij nen de eerste vrouwen in hogere funktles. Zo zjjn van de verpleegafdeling 21 vrouwen en 6 mannen afdelingshoofd. Binnen de verpleeg dienst hebben 6 mannen en 3 vrouwen een koör- dinerende funktie. Ook onder de waarnemende afdellnghoofden zijn de mannen in de meerder heid (13 mannen, 12 vrouwen). Het is niet voor de hand liggend dat mannen juist belangstel ling hebben voor deze funktie omdat de onre gelmatigheidstoeslag wegvalt. Je salaris is daardoor niet hoger dan dat van een gewoon ver- pleegkun dige. De funktie is natuurlijk wel een opstapje naar de funktie van afdelingshoofd. Bij sollicitaties naar funkties wordt wel rekening gehouden met de verhouding tussen mannen en vrouwen op een bepaalde afdeling. Dit valt niet altijd gunstig uit voor vrouwen. Een recent voorbeeld hiervan is een sollici tatie voor een medewerkerster op de röntgen- afdeling. 12 vrouwen en 1 man waren in de race. Er bleven uiteindeljjk 3 geschikte kan didaten over, waaronder de man. Omdat er zo weinig mannen werkzaam zijn op de afdeling, heeft men uiteindelijk de man aangenomen. 32 of 40 uur. weer anders: die 1 ken aagaan aangenomen Personeelsleden moeten dit zelf organiseren. De leiding van de verschillende afdelingen stribbelen wel eens tegen. Ze vragen zich af of een funktie wel deelbaar is. Bv.: als een analist een kweek maakt, is het dan mogelijk dat een ander die kweek na een paar dagen be oordeeld. Daarbij komt nog de moeilijkheid, dat er andere roosters moeten worden opgesteld. Vaak blijkt dat het ook voor de leiding alle maal best meevalt. Het beleid ten aanzien van deeltijdbanen is momenteel zó, dat als er een vraag om minder uren te gaan werken binnenkomt op personeels zaken, de leiding aan moet tonen dat het echt niet kan. Vroeger was het zo dat het betrok ken personeelslid moest aantonen dat het wèl kon. Ook wordt er, als er ergens een vakatu- re komt, gekeken of het geen twee banen 20 uur kunnen worden, in plaats van een baan van 40 uur. Daarover staan ook in de CAO aan bevelingen Dat werken in deeltijd mogelijk is geworden, heeft ook tot gevolg dat op het ogenblik alle leerlingen, die het diploma behalen, in dienst genomen kunnen worden.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 42