vrouwengezondheidshuis lilith 41 "Het therapiecen.trum is ontstaan vanuit de ervaring dat er in de FORT steeds meer vrouwen kwamen die daaraan niet voldoende hadden. De FORT werkt volgens het zelfhulpprlncipeje wordt opgestart, je krijgt alle methoden over gedragen en gaat dan zelf verder. FORT is in feite ontstaan omdat feministiese vrouwen zich wilden organiseren om zichzelf sterk te maken en zich daardoor te kunnen handhaven in haar gevecht. Nu is FORT een beweging geworden waar allerlei vrouwen binnen komen, het elitaire is er van af en dat is maar goed ook. Sommige vrouwen worden ook naar FORT doorverwezen. Je zou de struktuur van FORT eigenlijk moeten ver anderen en er een begeleide therapiegroep van maken. Daar hebben wy hier niet voor gekozen. We zyn met een aantal FORT-begeleidsters gaan praten en zjjn toen op het therapiecentrum uit gekomen "We zijn er twee jaar mee bezig geweest en in november hebben we ervoor gekozen om dit pand te huren en niet bij het Vrouwencentrum te blijven. We wilden de mogelijkheid openhouden om incidenteel met mannen te werken. We krijgen hier nu eenmaal heterovrouwen en lesbiese vrou wen binnen en we willen met belde groepen rela tietherapie kunnen doen. We kiezen hier in principe voor vrouwen en hoe hun seksuele voor keur is of hun manier van leven, moeten ze zelf bepalen. Het is niet aan ons om dan een behan deling te weigeren. We nemen hier geen relatie therapie aan met mensen die hier niet in behan deling zijn. Bovendien zouden we in het Vrouwen centrum waarschynljjk geen eigen ruimte kunnen krijgen. Het is heel belangrijk als je met een therapie bezig bent, dat je steeds in dezelfde ruimte kunt zitten. Hier kan dat wel." "We krijgen geen subsidie. De gemeente vindt dat er genoeg is aan hulpverlening voor vrouwen, met als argument dat er voldoende vrouwen werken in de geestelijke gezondheidszorg. Dat klopt ook wel, maar ze zitten niet op plekken waar het beleid gemaakt wordt. Ze kunnen nauwelijks in vloed uitoefenen op hoe er met vrouwen wordt om gesprongen binnen die organisatie, wat de visie is op hulpverlening aan vrouwen, wat de visie is op de plek van vrouwen in de samenleving. En dan zie je dat overheidsbeleid en gemeentebeleid dwars tegen elkaar Ingaan. De overheid heeft een driejarig projekt vrouwenhulpverlening, waar onder vrouwentherapiecentra vallen. Ze heeft ook een aantal vrouwentherapiecentra gesubsidi eerd om te onderzoeken of integratie binnen de bestaande hulpverlening mogelijk is. De gemeente gebruikt dat als een argument tégen: we gaan geen projekt subsidiëren dat in de toekomst ge ïntegreerd moet worden. Ze vinden het niet be langrijk dat wy ons binnen Tilburg sterk kunnen maken, zodat we op een goede manier kunnen in tegreren "We hebben een aantal individuele therapieën elke week, we geven regelmatig kursussen, asser- tiviteitstrainingenbio-energetika en Ijjfwerk, we hebben een groep rond eetproblemen. Er ligt ook nog een behoorlijk stuk wat we nog moeten gaan doen. Incest in het zuiden zou in het leven van vrouwen wel eens heel bepalend kunnen zjjn, terwijl er in Tilburg vrij weinig over bekend is. Het zou beter zijn als het eens wat meer naar buiten kwam, zeker in het katholieke zuiden. De reakties van vrouwen die hier komen zijn vrij positief. We krijgen nogal eens vrouwen die af geknapt zjjn op andere instanties. Er zijn ook vrouwen die van hieruit naar andere instanties gaan, omdat ze het hier zelf moeten betalen. "We hebben het druk. Er is een enorme behoefte aan het VrouwentherapiecentrumWe hebben be wust heel weinig aan publiciteit gedaan, omdat we met niet zoveel vrouwen zijn en het behoorlijk wat van je vraagt om hier te werken, kwa inzet maar zeker ook kwa emoties. Je moet toch wel sterk in je schoenen staan wil je je handhaven temidden van alle problemen die je hier tegenkomt." In het vrouwengezondheidshuis werken acht vrou wen, onbetaald. Een vrouw loopt stage voor haar opleiding en gebruikt het werken in het gezond- heidshuls als haar praktijksituatie. De andere vrouwen zjjn haanloos. De meeste zjjn afkomstig uit de gezondheidszorg. Men heeft verpleegsters, een psychologe, fysiotherapeute en HBO-ster in huis. Iedereen werkt er minimaal drie dagdelen per week. Alle vrouwen hadden ofwel als werkster of als gebruikster kritiek op de bestaande ge zondheidszorg. "We zjjn geen vervanging voor de bestaande Instellingen maar we voorzien in een grote behoefte van vrouwen aan informatie. "Vrouwen worden vaak onvoldoende ingelicht over ingrepen van artsen. Bijvoorbeeld baarmoe- derverwyderingartsen zeggen vaak dat dat niets te betekenen heeft en dat er niets verandert. Toch blijkt dat vrouwen vaak klachten krijgen, vervroegde overgangsverschijnselen. En dat een orgasme weleens anders kan voelen wordt al helemaal niet verteld. Vrouwen kunnen dan ook geen echte keuze maken of ze haar baarmoeder wel of niet zullen laten verwijderen." Dat is maar een voorbeeld. "Er gebeurt in de gezondheidszorg een heleboel dat niet door de beugel kan. Wat dacht je van uitspraken van art sen tegen patiëntes als: denk jij maar niet zo veel, laat het denken maar aan my over. Of tegen een oude vrouw die zich moet uitkleden: ik zie ook liever een jong meisje. "We hebben ook een signalerende funktie, dat is wel achteraf gepraat meestal, maar als er zaken mis gaan zoals bv. baarmoederve rwijder ing DES-dochtersen er wordt over gepubliceerd, dan merk je toch dat er langzaam wat doordringt in de gevestigde zorg." Ook als vrouwen een klacht indienen bij een zieken huis maakt het verschil uit of die medeondertekend is door het Vrouwengezondheidshuis. Je kunt vrouwen ook ondersteunen door ze te verwijzen naar artsen waar je goede verhalen over gehoord hebt, of ze tips geven waar ze by behandelingen naar kunnen vragen. En dat ze recht hebben op informatie over haar lyf. Dat ze desnoods naar een andere arts kunnen gaan. Op het Rutgershuis zit een vrouwelijke arts en daar hebben we goede ervarin gen mee. "We hebben het erg druk. Er komen regelmatig groepen vrouwen op bezoek, uit wijkhuizen bij voorbeeld. We geven haar dan informatie over onze werkwijze en ze kunnen eens rustig rondkijken. Er worden de laatste tyd veel brochures over het Premenstrueel syndroom verkocht. Als we zo iets merken en weten dat daar geen groep mee bezig is, dan starten we zelf een werkgroep op rond dit thema.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 41