sociale dienst 40 r fel aan en aan- In Tilburg ontvangen vyna 14,500 mensen uitkering van de sociale dienst, 6.309 mensen met een RWW-uitkering 3.475 mensen met een WWV-uitkering 2.985 mensen met een ABW-uitkering een waarvan of streekschool, dan kun je studiekostenvergoe ding bij het rijk vragen (zie deeltijdstudie). Andersoortige aktiviteiten zul je uit eigen zak moeten betalen. Studies in deeltijd: De Sociale Dienst keurt het alleen goed wanneer je avondstudie doet, of bv. extraneï bent bij de universiteltJe moet dan wel aan de solli citatieplicht blijven voldoen. Opleidingen in deeltijd, waarbij je bv. twee of drie dagen per week naar school moet, keurt de Sociale Dienst niet goed. Voor deeltijd studie is geen studiekostenvergoeding via het rijk mogelijk; eventueel wel via gemeente/ provincie Volledig dagopleidingen: Die worden ook niet goedgekeurd met dezelfde reden als bovengenoemd. Het jaarverslag van de sociale dienst in Tilburg maakt geen handige uitsplitsing naar geslacht. Behalve de totalen: 36,6% van de uit keringsgerechtigden is vrouw. In Amsterdam werd een dergelyke uitsplitsing wel gemaakt. 80% van de mensen met een ABW- uitkering is vrouw. WW =een verplichte verzekering tegen werkloos heid en wordt uitgevoerd door de bedrijfs verenigingen via het Gemeenschappelijk Ad- ministratieKantoorJe moet zes maanden ge werkt hebben om voor een ww-uitkering in aanmerking te komen. De uitkering duurt zes maanden en bedraagt 80% van het laatst ver diende loon. WWV=een uitkering, die je krijgt na afloop van de WW bij de sociale dienst en is afhanke lijk van je leeftijd en het aantal jaren, dat je gewerkt hebt. Het bedraagt maximaal 75% van het laatst verdiende loon. WA0=een verplichte verzekering tegen arbeids ongeschiktheid. Het loopt via het GAK en be draagt maximaal 75%. ABW een uitkering, die je krijgt als je niet in je eigen onderhoud kunt voorzien. De hoogte van de uitkering is afhankelijk van je leef tijd en de samenlevingsvorm. DMensen met RWW die ouder zijn dan 21 geen schoolverlater. Vormingsaktiviteiten; Mogen van de Sociale Dienst, als maar aan de sollicitatieplicht voldaan wordt. De kosten worden alleen in uitzonderlijke situaties vergoed. Dit geldt ook voor de vor mingsaktiviteiten die een partner volgt van iemand die RWW heeft. Bij de gemeente kan ook vergoeding gevraagd worden Studies in deeltijd: Mogen van de Sociale Dienst, mits aan de sollicitatieplicht voldaan wordt. Studiekostenvergoeding via het rijk. Volledige dagopleidingen mavo, lbo, havo en vwo Die mag je volgen, maar kom je in aanmerking voor een rijksstudietoelage dan moet je die aanvragen en ben je je uitkering kwijt. Studeer je met uitkering, dan moet je aan de sollicitatieplicht-voldoenStudiekosten kun je in dit laatste geval mede door de gemeente laten betalen. Volledige dagopleidingen hbo en universiteit Geen goedkeuring van de Sociale Dienst. Alleen mensen die met de studie begonnen zijn op 47- jarige leeftijd krijgen toestemming. Je kunt wel weer een rijksstudietoelage vragen, maar dan ben Je je RWW kwijt. Verschillen tussen mannen en vrouwen vinden we niet alleen in de soorten banen en de daarbij behorende salarissen, promotiekansen en arbeids omstandigheden, maar ook onder aan de ladder zie je het verschil. Vrouwen zijn in grotere ge- talen werkloos, zijn oververtegenwoordigd in de ABW, de laagste uitkering, zonder uitzicht op een betaalde baan en met steeds meer kontro- le. Mannen hebben een hogere uitmkering, ge baseerd op een arbeidsverleden en waar rela tief gezien weinig kontrole is. Het verschijnsel dat vrouwen oververtegenwoor digd zjjn in de laagste kategorieën van het so- zciale zekerheidsstelsel noemt men wel 'femi- nisering van de armoede'. EVrouwen in de bijstand. Hiermee worden niet bedoeld al de vrouwen die een RWW-uitkering hebben, maar alleen vrouwen die in de bijstand zitten en niet hoeven te solliciteren (meestal omdat ze kinderen hebben om voor te zorgen). Ze hebben een ABW-uitkering. De Sociale Dienst vindt dat aktiviteiten van deze vrouwen ekstra gestimuleerd moeten worden. Vormingsaktiviteiten: Keurt de Sociale Dienst goed en vergoedt ook de kosten die daarbij gemaakt worden. Ook de kosten voor kinderopvang worden vergoed. Studies in deeltijd: Keurt de Sociale Dienst goed. Studiekostenver goeding via het rijk. Kinderopvang kun je proberen bij de Sociale Dienst. Volledige dagopleidingen: De Sociale Dienst geeft daar in de praktijk vrijwel altijd toestemming voor met behoud van bijstand. Er kan een studievergoeding via het rijk aangevraagd worden. Dit heeft echter niet veel zin. Bij toekenning vervalt de bijstands uitkering en de toelage is niet hoger dan de uitkering. Bovendien moet daar na afloop ook nog een percentage van terugbetaald worden. Studiekosten kun Je wel mede laten betalen door de gemeente/provincie

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 40