sekretaressennetwerk 35 vrouwenvakbondswerk informatiecentrum afd. Tilburg: St. Annaplein C.A.O.- veranderd maken zover toch als een van Dat betreur Bij het informatiecentrum voor werknemers (Korvelseweg 127, tel 435990) werken sinds een half jaar 2 vrouwen. Deze vrouwen zijn aangesteld om vrouwelijke werknemers te ondersteunen. Vrouwen kunnen bij het Informatiecentrum terecht voor -- informatie over arbeidskontrakten lonen, tweeverdienerswet e.d., -- problemen bij b.v. reorganisatie; sluitingen -- verbeteren arbeidsomstandigheden, -- Informatie over ondernemingsraden. Vrouwenbond F.N.V., 21, tel. 424840. "Zoals binnen elke vrouwenorganisatie is het ook binnen de vrouwengroepen van de vakbond: er zjjn te weinig mensen. Dus als je eenmaal bezig bent en het wat aardig doet, stroom je zó door naar boven. Het is vrjj gemakkeljjk daar te komen, maar het kost Je veel energie om er dan ook behoorlijk werk te doen. Je ziet binnen de Abva een hele verschuiving: een aantal jaren geleden zaten er behoorlijk wat vrouwen die heel aktief waren, wel vijftien of zestien. Nu zijn dat er maar acht of negen. Dat heeft aan de ene kant te maken met het feit dat veel vrouwen werkloos worden binnen die sektoren, wegbezulnigd worden en aan de andere kant zakken veel vrouwen in salaris dat het vakbondslidmaatschap al gauw twintig gulden per maand, als een de eerste dingen wordt opgezegd, ik wel. "Ik vind het vakbondswerk leuk, maar ik denk niet dat het echt leuk is. Het is hard knokken, zeker als je met een regering zit die de meeste voorstellen zomaar van tafel veegt en haar eigen voorstellen zonder slag of stoot doorvoert. Het alternatief is, om dan maar niks te doen, maar ik ga niet graag roemloos ten onder. Het blijft nodig om Je te verzetten en dat is een van de taken van de vakbond. Je hebt af en toe nog wel resultaat, ze kunnen niet alles zo simpel door voeren als ze dachten. Zo kan de vakbond ver tragend werken. Maar echte voorhoedegevechten zijn met deze regering niet mogelijk." Op 20 april werd het sekretaressenetwerk regio Brabant opgericht, een deelnetwerk van het ruim een jaar bestaande landelijke netwerk. Enquêteformulieren waren toegezonden aan beken den en aan direktiesekretaressen van grote be drijven met het verzoek de formulieren te ver spreiden. 120 ervan kwamen terug, waarin de vrouwen aangaven geïnteresseerd te zijn in een dergeljjke organisatie. Zestig vrouwen woonden de oprichtingvergadering bij. Het belang van het netwerk is de mogelijkheid elkaar te ontmoeten, ervaringen en informatie uit te wisselen, zodat leder er haar voordeel mee kan doen. Het gaat dan niet alleen om het verbeteren van de positie, maar ook beter vervullen van haar funktie. Er zijn twee werkgroepen. De ene houdt zich bezig met kantoorautomatisering, opleidingen, loopbaanplanning en deeltijdarbeid, de andere met sociale vaardigheden, sekretaresseoverleg en een vakaturebankSekretaresse is vaak een eindfunktie: er wordt van uitgegaan dat ze na een aantal Jaren toch trouwt en kinderen krijgt. Het wordt dan ook niet vanzelfsprekend gevon den dat ze ambitie heeft een opleiding te vol gen. Bovendien krijgen sekretaressen direkt te maken met automatisering, wat haar funktie min der interessant kan maken. Wat kan het netwerk voor vrouwen betekenen? De werkgroep opleidingen inventariseert de be staande opleidingen en vanuit de ervaring,die de leden ermee hebben gehad, wordt over de in houd van de opleidingen geadviseerdbvminder aandacht voor typwerk en meer voor automatise ring. Het is de bedoeling dat de sekretaressen ook beter op de hoogte raken van wat er alle maal op dit gebied mogelijk is. Ze moeten het wèl zelf aanzwengelen op het bedrijf. Het sekretaresseoverleg, dat al gerealiseerd is bij buro van Spaendonk en bij Philips Eindho ven, is daarbij een eerste stap. Niet dat er een vuist gemaakt wordt, maar dat er een voorstel geformuleerd wordt zodanig, dat de noodzaak er van wordt ingezien, zodat men er niet meer om heen kan. De sekretaressen blijven wel afhanke lijk van hoe haar direkte chef ertegen aankijkt. Dat speelt ook bjj automatisering. Automatise ring werkt een splitsing van het echte typ werk en het sekretaressewerk in de hand. Door het werken met een tekstverwerker, is er min der te korrigeren of in ieder geval neemt dat minder tijd in beslag. Je moet dan je niet meer typwerk in je handen laten duwen, maar zelf initiatief nemen, je in zaken verdiepen, je specialiseren, bv. zelf brieven opstellen, la ten weten dat ze niet alles hoeven te dikte- ren. De vrouwen die bij het netwerk zijn aange sloten ondervinden geen negatieve gevolgen van de automatisering, zij nemen zelf het initiatief. Kontaktvrouw is Marianne Smits Postbus 90154,5000 LG Tilburg telefonies: 013-638740 (thuis) 013-654384 (werk) In 1948 is de NVV-Vrouwenbond opgericht omdat ze het belangrijk vonden, de vrouwen van NVV-leden bij de bond te betrekken, van wens Sindsdien is het werk van de Vrouwenbond sterk Vanuit de wens meer vrouwen lid te is het doel van het vrouwenwerk verlegd. Nadruk lag op gelijke rechten, propaganda en voorlichting. Daarna ging de ontwikkeling hard onder invloed van de opkomst van de vrouwenbe weging. Er ontstonden vrouwengroepen in de af zonderlijke bonden op landelijk en plaatselijk nivo Er trad een verschuiving op in de eisen van de vrouwen: rolverdeling buiten het werk; kinder opvang; roldoorbrekend onderwijs; arbeidstijd verkorting per dag; positieve diskriminatie arbortusvrij bestrijding ongewenste intimi teiten Vrouwen namen ook hogere posities in de bonden in om machtsposities van mannen aan te tasten. De organisatiegraad van vrouwelijke leden in de bonden: 14 a 15% van de leden zijn vrouwen 150.000). Dat percentage varieert sterk per bond: Industriebond 5%, ABVA/KABO en Diensten bond 20%, Abop >50%. om om het

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 35