de aanstormende technologie 32 De konklusie is, geen automatisering, zou je haast zeggen. Maar dat is een illusie. Indivi duen kunnen en de overheid wil automatisering niet tegenhouden. De laatste omdat zij denkt dat automatisering ten goede zal veranderen. Blijft over te zorgen dat vrouwen niet bij uit stek het slachtoffer worden van de nieuwe ont wikkelingen. In maart van dit jaar bracht de Emancipatieraad daarover een advies uit. Belangrijk is in de ogen van de Raad dat ieder een in gelijke mate is voorbereid op de veran deringen, die het gevolg zijn van automatise ring. Maar in die voorbereiding zijn nu al groe pen met een achterstand: vrouwen, meisjes, et- niese groeperingen, veroorzaakt door de maat schappelijke positie van schoolgaande, werkzoe kende, al dan niet buitenshuis werkende vrouwen en meisjes, ook uit de etniese groeperingen. Daarom moet op elk beleidsterrein al in de eer ste fase van de beleidsvoorbereiding overdacht worden of voor vrouwen het voorgestelde be leid speciale gevolgen heeft of kan hebben. Bepaalde voorzorgsmaatregelen dienen dan ge troffen te worden. Als voorbeeld geeft de Raad (ook aktueel in de tilburgse situatie) het organiseren van schakelkursussen voor mei den bij informatikaopleidingengeorganiseerd door het arbeidsburo, zodat meiden minstens in gelijke mate profiteren van de geboden mogelijk heden. Aanwezigheid van vrouwen bij de beleids voorbereiding lijkt de Raad een voorwaarde en wel op fiftu/fifty basis. Niet alleen om tegen wicht te-bieden aan het 'mannenstandpuntmaar ook als positieve voorbeeldfunktieDe Raad vindt dat gelijke deelname van vrouwen finan- cieringsvoorwaar'de dient te zijn. Verder zou voor vrouwen die bezig zijn op het gebied van de informatika als ondersteuning een landelijk centrum Informatika en Vrouwen moeten worden opgericht. Een van de belangrijkste punten om gelijke kan sen te verwezenlijken is de voorlichting over de nieuwe technologie. De regering heeft daar in haar Informatika Stimuleringsplan ook aan dacht aan geschonken. Diet zou gerealiseerd moeten worden middels voorlichtingsprojekten zoals omschreven in de publikatie 'Eeen Stroom van Informatie'. Daarnaast is er een Stichting Publieksvoorlichting over Wetenschap en Tech nologie opgericht. De Raad vindt dat de doel stellingen en taken van deze stichting afge stemd moeten worden op meisjes, vrouwen en et niese groeperingen en dat zou ook gevolgen moe ten hebben voor de bestedingen van het fonds van de stichting. De Raad gaat ervan uit dat het betrekken van vrouwen bjj de nieuwe technologie via het onder was tot stand moet komen: van het basisonder wijs en het voortgezet onderwas tot de vol- wasser.edukatieDeze vormen van informatika- onderwjjs dienen wel toegankelijk te zijn voor vrouwen en meisjes. Dat moet gerealiseerd worden door vorm en inhoud van het lesmateriaal. Maar ook moeten er laagdrempelige informatiekundekur- sussen gegeven worden met een duidelijke oriën tatie op aansluitende aktivite i ten Bij de na scholing van docenten op dit terrein zullen met name vrouwenbetrokken moeten worden. Ten slotte zou op den duur informatika een verplicht eindexamenvak moeten worden. De Emancipatieraad denkt dat automatiseren geen nadelige gevolgen hoeft te hebben voor vrouwen als er maar bijtijds de juiste keuzes worden gedaan: streefcijfers voor het aantal deelnemende vrouwen in opleidingen binnen en buiten bedrijven, materiële èn immateriële on dersteuning van vrouwenbedrijven in de infor matie technologie, de al eerder genoemde scha kelkursussen starten en het gebruiken van de mogelijkheid om met het invoeren van de nieuwe technologie, via reorganisatieplannen het per soneelsbeleid af te stemmen op emancipatiedoel- stellingen. Dat alles zou tot gevolg hebben dat er een positieve invloed uitgaat van auto matiseren op de werkgelegenheid voor vrouwen. Ongetwijfeld zullen de aanbevelingen van de Raad positieve effekten hebben, maar gevreesd moet worden dat dat voornamenlijk zal gelden voor vrouwen, die toch al hoger zijn opgeleid. Wat betekent de nieuwe technologie voor de vrou wenarbeid? Om die vraag te kunnen beantwoorden zullen we eerst kijken naar de arbeidsmarkt in haar geheel en de positie van vrouwen op de ar beidsmarkt De werkgelegenheid verplaatste zich de afge lopen 60 jaar van de primaire en de sekundaire sektor (landbouw en industrie) naar de tertiai re en quartaire sektor (administratieve en dienstverlenende sektor): in 1979 was 2/3 van bevolking werkzaam in deze sektoren. Tussen 1971 en 1979 steeg het aantal arbeidsplaatsen met 240.000, waarvan 90% door vrouwen werd be zet. Bijna de gehele groei was te danken aan de uitbreiding van de dienstensektor 3/4 van de vrouwen zijn werkzaam in de tertiaire en de quartaire sektor: handel, transport, bank- en verzekeringswezen, onderwijs, gezins- en gezondheidszorg. Ook het aantal beroepen, waarin je vrouwen aantreft is maar beperkt: 50% van de vrouwen is aktief als verkoopster, sekretaressegezinshulp, kassière/lokettiste werkster of verpleegster. Mannen zijn veel meer gespreid over alle be roepsgroepen en sektoren. Bovendien hebben mannen over het algemeen hogere funkties en maken ze makkelijker promotie. Ter illustratie: in 1982 verdiende een man met een volledige werkweek bruto gemiddeld per week ƒ795,- vrouwen gemiddeld ƒ570,-. Omdat automatisering de komende jaren vooral die sektoren aandoet, waarin vrouwen werk vinden, is het belangrijk te kijken wat die automatiseringsgolf gaat bewerkstelligen. Dat automatisering arbeidsplaatsen gaat kos ten, daar is iedereen het wel over eens. Het argument dat het ook arbeidsplaatsen gaat op leveren geldt niet automaties voor vrouwen. Het aantal hooggekwalificeerde mannenbanen neemt wel toe, maar de routinematige (vrouwen)- klussen zal zeker afnemen. Vooral vrouwen zullen in de toekomst minder zeker zijn van haar arbeidsplaats. Voltijdbanen zullen worden omgezet in deeltijdbanen, deel tijdbanen worden omgezet in afroepkontrakten en kontraktarbeid komt in de plaats van een vast dienstverband. Ook de beloningsstruk- tuur verandert. Funkties worden gesplitst en krijgen een andere inhoud. Een nieuwe funktie- waardering zal voor vrouwen niet gunstig uit pakken, want zjj zullen eerder die funkties toegeschoven krijgenwaarvoor steeds minder bekwaamheid is vereist. Men noemt dit wel de neerwaartse mobiliteit. Door automatisering wordt de vrouwenarbeid monotoner, er zullen minder sociale kontakten zijn op het werk beelschermwerkzal kontrole makkelijker worden en ook meer toegepast, is er minder inspraak, worst de werkbelasting groter. In het algemeen kun je zeggen dat auto matisering een verslechtering betekent voor de kwaliteit van de vrouwenarbeid. Het zal bo vendien een grotere scheiding tussen mannenba nen en vrouwenbanen te weeg brengen. Ten slotte zal automatisering ten koste gaan van de werkge legenheid van vrouwen. De routinematige banen, de uitvoerende funkties zullen als eerste wor den geautomatiseerd. Dat effekt is nu al merk baar. De vrouwen die tien jaar geleden werk hebben gevonden kunnen nu weer naar huis.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 32