wet ongelijke behandeling 31 ceujuct (StHWDetiwG voor- m/v Be mannen en vrouwen Kommissie gelijke behandeling van vrouwen bij de arbeid Postbus30125 2500GC Den Haag Kommissie gelijke behandeling van mannen en by de arbeid in de burgerlijke o- penbare dienst Postbus 20011 2500 EA Den Haag de gelyke behandeling van mannen en vrouwen, tuige de slordige invoering van het recht op WWV voor gehuwde vrouwen. Die werd pas op 1 mei van kracht, ruim 5 maanden na de verplichte in voeringsdatum Daarnaast komen er nog richtlijnen in zake deel tijdarbeid, ouderschapsverlof en gelijke behan deling in de Inkomstenbelasting. De genoemde richtlijnen hadden tot gevolg dat de nederlandse wetgeving in de door de EEG ge wenste zin moesten worden aangepast. Die wetten verbieden ongeljjke behandeling op verschillen de terreinen die met werk te maken hebben. Er mag niet langer verschil gemaakt worden bij: -beloning -advertenties -sollicitatieprocedures -het aangaan of beëindigen van een dienstverband -arbeidsvoorwaarden -promotie beroepskeuzevoorlichting de arbeid. Als het gaat om beloningsverscillen is het zelfs verplicht. De kommissie stelt een onderzoek in en brengt aan de hand daarvan een advies uit. Soms houdt de werkgever zich aan dat advies, soms is het nodig de rechter in te schakelen. Het advies van de kommissie weegt daar wel zwaar. Voorts is het belangrijk te weten dat een klacht bjj de kommissie nooit tot ontslag kan leiden. In het 10-jarig bestaan van de kommissie wendde zich voornamenlijk vrouwen tot In haar 10-jarig betaan kr.reg de kommissie namenlijk met vrouwen te maken. Ze bracht in ruim 100 gevallen, voor zowel in verband met overtredingen van de Wet gelijk loon, als de Wet Gelijke behandeling, advies uit. In beide geval len was de helft van de klachteb gegrond. De eerste jaren werden vaker klachten met betrek king tot werving en selektie ontvangen. In de laatste jaren zijn het vooral ontslagkwesties Regelmatig wenden zich vrouwen tot de kommis sie in verband met het niet aannemen vanwege zwangerschap Het totaal van het aantal adviesaanvragen loopt de laatste jaren terug, maar dat is vol gens de kommissie te danken aan het feit dat veel mensen niet op de hoogte zijn van het be staan van de kommissie en omdat men bang is voor repressailles van de werkgever, want onder zoeken van de LoonTechnlese Dienst wijzen eerder op een toename van ongelijke behandeling. Om efficiënter te kunnen optreden is Kappeyne van de Coppello van plan de bevoegdheden van de kommissie uit te breiden, zodat het ook moge lijk wordt dat de kommissie uit eigener bewe ging onderzoek naar ongelijke behandeling van mannen en vrouwen kan doen. Tevens zouden dan de twee onderstaande Kommissies kunnenworden samengevoegd De EEG heeft ons niet alleen boterbergen en wijnpiassen bezorgd, maar ook een wetgeving, die de ongelijke behandeling van vrouwen moet tegen gaan. We doelen hier op de richtlijnen, die de betrokken regeringen verplichten hun wetge ving zodanig aan te passen, dat er geen -wet- teljjk- onderscheid meer gemaakt wordt tussen mannen en vrouwen. De belangrijkste daarvan zijn! - de richtlijn in zake de toepassing van het be ginsel van gelijke beloning tussen mannen en vrouwen -de richtlijn voor gelijke behandeling als het gaat om de toegankelijkheid van de arbeids markt, de beroepsopleiding en de promotiekan sen en ten aanzien van de arbeidsvoorwaarde. -de richtlijn die gelijke behandeling van mannen en vrouwen voorschrijft op het gebied van de sociale zekerheid. Deze laatste richtlijn moest uiterlijk 23 decem ber omgezet zijn in wetgeving. Ondanks het ver leende uitstel lukte dat niet. Hiermee heeft de regering laten zien dat ons land op dit ge bied tot de achterlijkste in europa gerekend kan worden. Iedereen zal Inmiddels begrepen hebben hoe terughoudend de regering is als het gaat om -beroepskeuzevoorlichting -toelating tot beroepsopleidingen en scholings- kursussen -toegang tot het vrije beroep Het is niet alleen verboden 'direkt' onderscheid te maken,maar ook het indirekte onderscheid als gevolg van de verschillende maatschappelijke po sities van mannen en vrouwen: als je het kost winnersbeginsel als uitgangspunt van wetgeving maakt dan benadeel je in de praktijk alleen vrou wen Wat kun je doen als je ongelijk behandeld bent? In alle gevallen kun jeje wenden tot de kommis sie Ongelijke Behandeling mannen en vrouwen bij

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 31