start so van het is en 40. een met inmiddels neelsleden Mensen, die Start is een non-profit uitzendorganisatie, die nauw samenwerkt met het arbeidsburo. Het is een niet gesubsidieerde instelling, die in 1978 is opgericht op initiatief van het ministerie van Sociale Zaken in samen werking met werknemers en werkgevers. Doel van Start is mensen die niet direkt uitzicht op een vaste baan hebben, via de uitzendformule weer aan het werk te helpen. Ook op het arbeidsburo in Tilburg is er vestiging van Start, een organisatie 117 vestigingen en 600 perso- via Start een tijdelijke baan hebben gekregen, moeten blijven solliciteren. Het blijkt wel dat als je vanuit een baan solliciteert, je een beduidend hogere kans hebt om aangenomen te worden: je doet werk ervaring op. Als je via Start aan het werk wil, moet je zelf het initiatief nemen. Je kunt er bovendien alleen terecht, als je bij het arbeidsburo staat ingeschreven. De nadruk bij Start Tilburg ligt op de dienstverlening. Nu Start een meer gevestigde naam heeft, legt men ook meer nadruk op de kwaliteit van de arbeidsplaats. Men streeft naar langere plaatsingen. Het tijdelijk dienstverband kan maximaal 6 maanden duren, daarna is het bedrijf verplicht om er een strukturele vaste baan van te maken. Een ontsnappingsmogelijkheid hiervoor is dan de tijdelijk geplaatste werknemer/ster te ontslaan en na een maand weer in dienst te nemen Als je bij Start binnen komt, wordt er eerst gekregen wat de mogelijkheden zijn. Als blijkt dat er scholing nodig is of als je echt niet weet wat je wil gaan doen, dan word je doorverwezen naar de afdeling beroe penvoorlichting van het arbeidsburo. De verhouding tussen mannen en vrouwen van het aantal plaatsingen is 60 - 40. Men wijt dit aan het feit dat vrouwen met name alle techniese beroepen missen, terwijl juist in de metaal de werkgelegenheid toeneemt. "Waarom gaan die meiden geen techniese beroepen leren" aldus een vertwijfelde uit roep van een Start medewerker. "Welke instantie doet hier nu eens wat aan, waarom worden er bv. geen aparte meidenklassen op techniese scholen gevormd? Natuurlijk spelen ouders een belangrijke rol bij de beroepskeuze van hun dochters. Zij vinden een technies beroep voor een vrouw minder gepast. Misschien kan voor lichting hier wat aan doen. Er zijn ook hele fijne en schone techniese beroepen." Ook de werkgelegenheid in de bouw trekt aan. Maar voor de sektor bouw mogen uitzend- buroos niet bemiddelen, dus ook Start niet. Oorzaak hiervan is dat veel koppelbazen vaak onder het mom van uitzendburo werkten. Als een werkgever Start benadert met de vraag of ze iemand hebben voor bv. één dag, sturen zij die door naar de kommerciele uit- zendburoos Start-Tilburg is tevreden over het resul taat van hun werkwijze: na gemiddeld 3 of 4 plaatsingen hebben de meeste klienten een vaste baan. Daarnaast proberen we voor herintredende vrouwen in de sfeer van de bemiddeling wat te realiseren, gebruik makend van deP.B.M. Voor de studiekostenregeling hebben we ook gezegd: in principe géén spontane aanvragen oppakken, tenzij het herintredende vrouwen betreft, dan moet je er soepeler mee omgaan. En dat werkt wel, nog niet zo geweldig, het is nou niet dat het storm loopt. Wij hebben ook in overleg met de kommissie van advies afgesproken, dat we van de 10 WVM- plaatsen proberen er 20 parttime plaatsen van te maken. Naast de 10 plaatsen voor de vrouwen gaan er 10 naar akademici. De overige 27 willen we besteden t.b.v. projekten voor minderheids groeperingen. Bij voorkeur moet die WVM-plaats door iemand uit die groepering zelf worden bezet. Ik heb gehoord dat het GAB overweegt een eigen bijdrage te vragen voor scholing, gaat dit ook gebeuren? Didden: "Weet ik nog niet. Dat is voorlopig een zaak die we hier in Tilburg aan het bespreken zijn. Ik weet ook niet of we. daar formeel de ruimte voor krijgen. Bovendien hebben we gekon- stateerd dat de uitval tijdens kursussen nogal groot is. We denken dat daar motivatieproblemen achter zitten. Het klinkt misschien gek, maar wij denken dat we de motivatie kunnen verbeteren door een eigen bijdrage te vragen, een betaal bare eiren bijdrage." Op de stamkaart wordt ook altijd de burgerlijk staat vermeld, terwijl het eigenlijk informatie is die niet zinvol is voor de bemiddeling. Didden: "Het is geen selektiekriteriummaar ik denk niet of het iemand benadeeld. Je kunt je afvragen wat de zin is om het erop te laten staan. Eigenlijk zou de ervaring die vrouwen in het vrijwilligsterswerk en in het huishouden opge daan hebben, als werkervaring moeten tellen. Didden: "Het lijkt me wat moeilijk, maar je kunt er ook geen neen tegen zeggen. Maar je moet in de regel uitgaan van objektieve selektie-eisen Opleiding bv., iemand die 3 jaar ervaring heeft als typiste heeft 3 jaar achter een typemachine gezeten en niet 3 jaar de stoep geschropt. Met vrij willigsterswerk heeft iemand een stukje arbeidservaring opgedaan, in de zin dat ze van 9 tot 5 bezig is geweest; dat is arbeidsritme, arbeidsgewenning. Dat is met name het probleem van oa. heel veel herlntrende vrouwen." Zou het zinnig zijn om een subkommissie de kommissie van advies in te stellen, die met name de vrouwenbelangen in de gaten houdt.De kommissie van advies en bijstand, immers, kan bindende adviezen uitbrengen t.a.v. bv. het taakstellend beleid: scholings- en plaatsings- maatregelen Didden: "Ik heb de neiging om te zeggen dat de belangengroeperingen zoveel druk op de direktie van het Gab moeten uitoefenen, zodat die in ieder geval serieus wil na denken om iets voor vrouwen te doen. Ik ben daar niet voor." ik denk dat het geweldig meer werk oplevert voor mij, terwijl ik in de uitvoerende zin niet eens veel meer kan doen." Heeft u een overzicht van hoeveel er van taakstellend beleid naar mannen en vrouwen gegaan dit Jaar? Didden "De cijfers zijn er wel, maar niet gebudgetteerd naar mannen en vrouwen. Het is gewoon evenredig verdeeld. Waarbij we wel voor herintredende vrouwen ekstra budgetten hebben. We streven ernaar dat op het eind van het jaar 50% van de budgetten van de verschillende maat regelen naar vrouwen moet zijn gegaan." Dat is meer dan het evenredig bereik. Didden: "Daar bedoelen wij mee fifty, fifty." Het evenredig bereik wordt toch gerelateerd aan het aantal ingeschreven mannen en vrouwen? Didden: "Maar wij hebben gezegd laten we ons richten op fifty, fifty anders kom Je helemaal nergens. Als we dat niet halen dan zullen we daar argumenten voor moeten hebben."

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 30