29 SKR SOB: PBM: WVM: CVV: BRP: vrouw. Die zijn èn zwart en zijn studiekostenregeling: is het verlenen van studiefaciliteiten. scholing is samenwerking tussen over heid en bedrijven. De scholing vindt plaats in het bedrijf en de werkgever ontvangt een loonkostensubsidie van de overheid en een vergoeding voor de gemiste arbeidstijd van de werkgever, plaatsingsbevorderende maatregelen is een loonkostensubsidie maatregel waar bij een werkgever een tegemoetkoming in de loonkosten krijgt met als voor waarde dat de werkloze voor onbepaalde tijd in dienst wordt genomen. de werkverruimende maatregel geldt meestal voor de non-profit sektor en subsidieert een arbeidsplaats voor meestal een Jaar. op het centrum vakopleiding voor vol wassenen kan men zich laten omscholen, bijzonder regionaal projekt, dat via scholing werkgelegenheid beoogt te kreëren marginaal is. "Black Hair" doen we wel wat aan. In het kader van de BKE wordt daar wel wat aandacht aangeschonken." Zijn er ervaringen van bemiddelaars die een zwarte vrouw naar een werkgever stuurden, die haar vervolgens afwees? Didden: "Vorig jaar hebben we een werkgroep surantie gehad. Daar zaten een aantal mensen van het GAB in, van de gemeente, de koördinator minderheden Waalwijk en iemand van zwarte belangenorganisaties. Daar kwam ook uit naar voren dat er door mederwerkers van het GAB heel divers wordt omgesprongen met afwijzi- gingen van werkgevers van gekleurde mensen, ook vrouwen. Naar aanleiding van de daaruit ontstane diskussie hebben we gezegd: we moeten daar intern met de medewerkers eens over gaan praten. Dat is overigens nog niet gebeurd. Heb je daar ervaringen mee en wat doe je daar dan mee; weglopen? Ik denk dat je niet moet weglopen, maar Je koffertje neerzetten en tegen die man zeggen, daar wil ik wel eens over praten, leg me dat eens uit. Wilt u een geschikte man hebben op die funktie of wilt u gewoon een witte. Wilt u witte suiker of bruine suiker, waarbij de toepassingsmogelijkheden van beide hetzelfde zijn. Er zijn zelfs mensen die vinden het nog lekkerder. Waarom wijst u hem op voorhand dan af? Waarom probeert u het niet eens? Het lijkt vechten tegen de bierkaai, toch denk ik dat als je het niet doet, dan kun je het wel schudden. Wat wij als arbeidsburo kunnen doen, ligt in de sfeer van voorbeeld- funktie. Heb je zelf een vakature, daar sollici teren 2 mensen op: een nederlander en een Suri namer; als ze gelijkwaardig zijn, pak dan die Surinamer! Stuur eens een Surinamer naar een bedrijf. Laat de werkgever eens zien, dat ze bij het arbeidsburo daar wel vertrouwen in hebben." Hoeveel vrouwen, zwarte mannen en zwarte vrouwen heeft het arbeidsburo in dienst? Didden: "De verhouding mannen vrouwen ligt fifty, fifty. We hebben op dit moment 4, nee 3 zwarte mensen in dienst op de 60/65 formatie plaatsen. Zij zijn binnen het tijdsbestek van het afgelopen Jaar ingestroomd. De belangen organisaties zouden willen dat als wij een vakature hebben, dat we alleen onder surinamers gaan zoeken. Dan zeg ik, ja, dat vind ik te gek. Een aanbeveling van de werkgroep was ook om in de introduktie/instruktiekursus voor nieuwe medewerkers een blok minderheden in te bouwen. Wat we over het algemeen konstateren bij de medewerkers is, dat de onbekendheid met achter gronden van surinamers e.d. dat die onbemind maakt. Ik weet niet of men in Den Bosch dit voorstel over gaat nemen. Was het plan voor de FNV-school geen geschenk uit de hemel voor het GAB, ilv.m. de 10% rege ling t.b.v. herintredende vrouwen? Didden: "Ik was blij met het FNV initiatief. Als die 10% voor herintredende vrouwen er nu niet geweest was, dan weet ik nog niet of wij het gedaan hadden en erook zoveel geld in gestoken hadden. We wilden het eerst uit de studiekostenpot betalen, maar bij de afhande ling van die zaak liepen we tegen technies- administratieve problemen aan. Toen hebben we gezegd waarom doen we het toch niet via de B.R.P. Men vond het goed dat we 3J ton boven de f 790.000,-- van de B.R.P. uitkwamen." 3J ton is geen 10% van het budget! Didden: "Die andere f 280.000,-- komt uit het WVM-budget." Zijn dat 10 ekstra WVM-plaatsen? Didden: "Nee, die waren er al, en die hebben we gereserveerd voor herintredende vrouwen. De minister zegt dat hij daar 35 miljoen voor uittrekt. Hij trekt niks uit. Hij zegt gewoon tegen de GAB's: je moet 10% van je budget besteden aan herintredende vrouwen. We moeten aan het eind van het jaar laten zien wat we aan herintredende vrouwen gedaan hebben. Je moet 10% besteden, maar als je 8% haalt dan ligt niemand daar wakker van. Heeft u daar ervaring mee? Didden: "Nog beperkt. We zijn pas 1J jaar bezig met aktief de boer opgaan naar bedrijven toe, een goede verstandhouding kreëren, vakatures snel vervullen en dan merk je, maar dat hangt ook van de ekonomiese omstandigheden af, dat er een toenemende bereidheid is om te praten over wat anders dan het super geschikte aanbod." doelgroepen Zou men het geia aat nu besteed wordt aan bv. de scholingskursussen niet veel beter voor de "zwakke groepen" kunnen gebruiken, om die betere kansen te geven? Didden: "Als Je als arbeidsvoor ziening landelijk kiest voor resultaat op de markt, denk ik, dat zich dat niet altijd ver houdt met het doelgroepgerichte werken. Ik denk dat het geweldig goed is om aandacht te geven aan vrouwen of minderheidsgroepen, het is in ieder geval rechtvaardig. Of j.e de groe pen ook aan de slag krijgt, is een tweede. De keuze is marktgericht, als je daarmee ook iets voor een doelgroep kan doen, prima, maar niet omkeren. In feite is het doelgroepenbeleid ondergeschikt aan het arbeidsmarktbeleid." "Ik denk dat het voor vrouwen anders ligt dan voor etniese en kulturele minderheden. Ik denk dat vrouwen veel meer mogelijkheden hebben dan buitenlandse vrouwen of buitenlanders in zijn algemeenheid, die vaak de taal al niet machtig zijn, die met kulturele achtergronden behept zijn, die de afstand alleen nog maar groter maken. Ik denk dat je het in Nederland gemak kelijker geaksepteerd kan krijgen dat vrouwen op mannenberoepen gaan zitten, dan dat een Turk zich presenteert als academicus. Hebben zwarte vrouwen het ekstra moeilijk op de arbeidsmarkt? Didden: "Ja, die hebben het nog moeilijker dan de doorsnee nederlandse buitenlander, misschien ook nog wel beheersen misschien de taal nog niet, nog vrouw ook Besteed het Arbeidsburo hier speciale aan dacht aan bv. in de vorm van begeleiding? Didden: "Nee,... we doen er wel wat voor, maar ik denk dat je inderdaad kunt zeggen dat dat

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 29