27 t.a.v. de automati- is dat het bedrijfs- Waarom zet het GAB dan dit soort kursussen op die toch weer op het sterke aanbod zijn gericht? Didden: "Ja, dat is puur gericht op resultaat. Je neemt toch misschien voor een stuk wel de verantwoordelijkheid van het bedrijf over. Daar zit ook een strategie achter in die zin dat als ik bij een werkgever vandaag een goede vent of een goede vrouw plaats, met een stuk opleiding, voor mijn part door ons betaald. Terwijl het misschien op de keper beschouwd zijn eigen verantwoordelijkheid wel was, dan denk ik dat ik daar de volgende keer iemand anders geplaatst krijg." Of het zo is dat voor vrouwen de kansen alleen maar kleiner worden, nou misschien in zijn alge meenheid wel. In het bijzonder denk ik niet. Als er nu een bedrijf een sekretaresse vraagt dan wordt er helemaal niet naar een man gezocht. En dat is denk ik maar goed ook. Hoewel, je kunt ook zeggen, zoek dan naar een man want ook dat is emancipatie. Ja, dat vind ik toch wat verder gaan, zeker als je ziet dat de hele emancipatie beweging meer tot gevolg heeft gehad dat er meer mannen op traditionele vrouwenfunkties te recht zijn gekomen als omgekeerd. Ik heb er dan wat minder moeite mee als je dan specifiek naar vrouwen zoekt, hoewel in teorie je daar ook naar mannen moet zoeken, maar dan vergroot je het probleem, want dan krijg je er helemaal geen vrouw meer in. Zou de SOB niet een geschikte maatregel zijn om vrouwen meer in techniese beroepen te plaatsen? Didden: "Ja, dat zou heel goed kunnen." Maar dat gebeurt niet. Didden: "Nou dat gebeurt .niet omdat, de interesse bij vrouwen in zijn algemeenheid om traditionele mannenberoepen te gaan uitoe fenen, best heel gering is." Er zijn nu 2 scholingsprojekten van het arbeidsburo: een is een automatiseringskursus een ander betreft bijscholing van docenten wis-natuurkunde voor de techniese opleiding. Mij valt op dat bv. voor de automatiserings kursus de eis van hoge cijfers voor wis-natuur kunde nogal sterk naar voren wordt gebracht. Als ik daarbij bedenk dat uit onderzoek is gebleken dat meisjes vaak ten onrechte, lagere cijfers voor die vakken krijgen dan jongens, en iedereen die zich aanmeldt toch nog getest wordt op logies- analyties kunnen denken, dan denk ik dat u alleen maar Jongens voor die kursus krijgt. Didden: "Ja, dat zou best kunnen. We willen die mensen scholing geven en ze dan nooit meer terugzien. Je moet ervoor zorgen dat je een minimale scholing geeft aan mensen die een overwaarde hebben en kunnen doorstromen naar de hogere funkties: systeemontwerp/ systeembeheer/ systeemanalyse. Dat lijkt aan te slaan bij het bedrijfsleven, dat levert voor die mensen werkgelegenheid op, want je kreëert daar geen echte arbeidsplaatsen mee. Als docenten op scholen de neiging hebben om meisjes minder te waarderen kwa punten dan vind ik dat alleen maar jammer. Maar daar kan ik niet zo veel aan veranderen." U zou bij de werving met dit feit rekening kunnen houden. Didden: "Ik denk dat daar geen rekening mee gehouden is. Inderdaad." Een andere vraag die je seringskursus kunt stellen, i: ij leven blijkbaar behoefte heeft aan dit soort" goed opgeleide mensen. Is het dan niet zo dat bedrijven op een gegeven moment zelf wel met mogelijkheden binnen bedrijven komen. En dat op zich die mensen ook zonder interventie en inspanning van het arbeidsburo aan die banen komen? Didden: "Ja, dat is zo. Kijk, als wij morgen niet zouden bestaan als Gab, dan komen de bedrijven nog aan hun mensen!"

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 27