we zelf hebben hoewel nog niet zo vinden als dat bij ons terugkwam." op de docent die ze heeft, dan zou ik het een goede zaak vinden als dat by ons terugkwam." Maar dat komt niet terug? Didden: "Weet ik niet. Het zou terug kunnen komen door de kursist zelf. Maar dat is een beetje link. Die docent zelf zal daar niet mee komen of die zal in een informeel praatje eens een keer zeggen, ach joh, die vrouwen heb ik weggestuurd, zo bij de pisbak, zeg ik altijd maar, en bjj de wasbak worden dat soort dingen uitge sproken. We zijn van plan om de begeleiding wat te intensiveren. Hopelijk komen dan dat soort dingen naar boven. En dan moeten we er wat aan doen." geven waarom ze nu alleen maar voor meisjesbe roepen kiest, of er ook geen zogenaamde tradi tionele manneberoepen haalbaar zjjn. Als de be trokken persoon zegt, joh daar moet je bjj mjj niet mee aankomen, ik wil verpleegster worden, dan ga ik niet moeiljjk doen, dan ga ik niet zeggen en jjj zult potverdorie timmerman worden "Bjj casebesprekingen komt het ook ter sprake, dat ik zeg, we kunnen wel praten over horizon- verruiming bjj de vrouwen, maar die begint bjj jezelf. Als je zelf van mening bent dat een vrouw geen timmervrouw kan worden, dan ben je ook niet in staat om dat over te b-rengen. Wjjs ze erop dat ook via het CVV die opleidingen kunnen Daar zitten ook vrouwen, verschrikkeljjk veel." Ik heb gehoord dat docenten van het CVV eigen lijk geen vrouwen op de opleiding willen hebben. Didden: "Mjj niks van bekend. Weet ik echt niet. Het zou kunnen. Ik kan het me bjj een aantal do centen voorstellen. Maar ik denk dat dat niet lm Frage is. Ik denk dat het helemaal niet in teressant is wat je als docent daar nou van vindt. Maar als vrouwen daardoor van de opleiding gaan, het niet volhouden? Didden: "Nou, dat is jammer. Daar moet dan aan gewerkt worden, want dat kan niet." Kan het arbeidsburo daar iets aan doen? Didden: "Ja, het CVV is een opleidingsinstituut van Arbeidsvoorzieningen en staat ten dienste van de GAB's. Dat betekent dus ook dat de GAB- direkteuren tegen de direkteuren van de CVV's kunnen zeggen, hé joh, er komen te weinig vrou wen op het CVV. Nou heb ik niet de indruk dat daar zo hard aan getrokken wordt moet ik eerljjk zeggen. Wij sturen die vrouwen dan kunnen zij niet zeggen dat kan niet. Dan zorg je maar dat het wel kan, dan pas dat programma maar aan. Als een vrouw afknapt op de docent die ze heeft, dan zou ik het een goede zaak Zou het niet zinnig zjjn om een vrouwenkonsu- lente aan te stellen op het arbeidsburo? Didden: "Zinnig zjjn, misschien wel gezien de huidige situatie. Of het moet, ik denk het niet. We hebben bjjvoorbeeld binnen arbeidsvoorziening ook konsulenten voor molukkers en Surinamers. Het gevaar bestaat dat je vrouwen op die manier bijna op één hoop gaat gooien - dat is niet negatief voor de vrouwen en niet negatief voor de surinamers en de molukkers, maar ik vind daar ligt een heel andere problematiek, hoewel ze alledrie problemen hebben, maar dat geldt ook voor de turkse en de marokanen. Dan kun je over al wel konsulenten voor aantrekken. Dat je ze allemaal op een hoop gaat gooien dat vind ik wat gevaarlijk, toch. Ik vind het eigenlijk te gek om over vrouwen als bijzondere groep te praten. Je gaat aksentueren wat eigenlijk weggewerkt zou moeten worden. Het zou een geïntegreerd ge geven moeten zijn. Als een Vraag-Aanbod-Verge- lijker een vakature binnenkrijgt voor timmerman dan is hij fout bezig als hij alleen maar onder de mannen zoekt. Misschien zit er maar één vrouw in. Hij moet ernaar zoeken. Dat moet auto matisme zijn. Als ik een werkervaringsprojekt ga starten dan moet het automatisme zijn dat ik 50% mannen en 50% vrouwen uitnodig. Zou het niet goed zijn om vrouwen te bevoor delen bij het uit de bak halen van kandidaten voor een vakature, met name bv, voor de "man nenberoepen"? Didden: "In teorie zou het misschien nog wel heel rechtvaardig zijn gezien de situatie, alleen denk ik dat het niet werkt. Als een werkgever geen vrouwen wil dan vindt hij altijd wel wat bij die vrouwen om ze af te wijzen. Als ik alleen maar vrouwen voorstel, zegt die werkgever: jij diskrimineertAls je een man levert is er niets aan de hand. Zou het arbeidsburo niet meer voorlichting kunnen geven aan bedrijven over vrouwen in "mannenberoepen", dat vrouwen heel goed in die beroepen kunnen funktioneren? Didder: "Ja, ik denk dat het heel belangrijk en zinnig is dat je bij herhaling werkgevers erop wijst dat het een waanidee is dat vrouwen alleen goed zijn voor achter een buro, of op maar goed zijn voor achter een buro, of op de verpleegkamer of in de keuken achter het aanrecht of in de babyzaal Op dit moment is het zo dat je bij sommige bedrijven kunt praten als brugman, maar daar krijg je ze ook niet binnen. Vrouwen: zeggen ze, worden alleen maar ziek, krijgen babies. Daar word ik doodziek van als werkgever, ik weet nooit wat ik eraan heb, dan heb ik ze en dan heb ik ze niet meer. Geleuter. Als ik een vent krijg die blijft tot z'n 65e, wat overigens ook niet meer waar is.” Uit het onderzoek van Lenie Scholten (Met Ans meer kans) bleek dat bemiddelaars zich richten op het "sterke aanbod", wat dus heel nadelig werkt voor vrouwen. Wil het arbeidsburo daar iets aan veranderen? Didden: "Ja, in zoverre, hoewel we daar niet in reuzenstappen voortschrijden. We richten ons ook primair op het sterke aanbod, omdat dat van onze kant uit het minste vergt om ze aan de slag te krijgen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 26