arbeidsburo tilburg 25 waar '85. "Ja, de dan kan dat en dan kunnen in feite alleen Arbeidsburos hebben naast een bemiddelende funk- tie ook voorlichtingstaken in zake beroepsmoge lijkheden. Men kan er een beroepskeuzetest laten doen en er zijn allerlei maatregelen, die tot doel hebben werkzoekenden een betere positie op de ar beidsmarkt te verschaffen. Over dit deel van het beleid buigt zich de afdeling bijzondere arbeids voorzieningen. Maar eigenlijk richt het arbeidsbu ro zich allereerst op de wensen van de werkgevers. Die keuze is bij het publiek niet populair. Van daar dat dhr. Didden, direkteur van de bijzondere arbeidsvoorzieningen, veel woorden nodig heeft om het beleid uit de doeken te doen. "Gezien de aard van het werk misschien, of niet?" mannenberoepen De leerwerkplaats techniese basisvaardigheden van randgroepjongeren zal ook wel gehel ge richt zjjn op jongens. Didden: "Ik hoop dat niet. Ik denk dat er ook zat meisjes zijn die techniese basisvaardigheden missen en waarom zou je die daar niet in meene men. Als die geen interesse hebben vind ik dat wat anders liggen. Ik vind niet dat je ze op voorhand uit moet sluiten." Stelt het arbeidsburo dan geen voorwaarden? Didden: "Nou, in alles wat wij doen zeggen we in principe gelijk bereik voor mannen en vrouwen. Als het om goede redenen niet kan of als de in teresse er niet is, moet je het niet op gaan dringen. Bjj onze beroepskeuzeadviezen hanteren we dat ook, daar ben ik sinds één jaar toch wat attenter op. Probeer horizonverruimend te wer ken. Als je een vrouw krijgt die alleen maar over typiese vrouwenberoepen praat mag je van rajj best, nee dat moet je zelfs, best eens in overweging De FNV-school is uit de B.R.P. gefinancierd. Welke projekten nog meer? Didden: "Voor '85 is dat het Textielmuseum, vjjf mensen geschoold worden die daarna een dienstverband krijgen. De kapsalon Black Hair. We zijn nog bezig, met Stichting LeerWerkplaatsen een leerwerkplaats techniese basisvaardigheden voor randgroepjongeren. Vervolgens het JOT, jeugdonderneming Tilburg, maar daar zaten wat problemen aan vanwege het feit dat daar ook loonkosten gesubsidieerd zouden moeten worden. Dat zo-u konkurrentievervalsing in de hand werken. We zijn ook nog bezig met een aanvraag van het PON voor het projektburo milieubeheer, wat nog opgezet moet worden. Alles bjj elkaar zitten we al dik over de 6 ton en dat was het maksimum wat we hadden." De jeugdonderneming Tilburg is een pure jon ge nsaangelegenheid. Didden: "Ja, ik weet niet in hoeverre daar ook meisjes werken." Geen Didden Didden: "De B.R.P. is in 1984 Ingevoerd en be oogt om regionaal wat dingen te ondersteunen die met behulp van de reguliere maatregelen niet te pakken zijn. Men richt zich met name op struk- tuursversterkenden projekten. Met de volgende priorlteitsvolgordeprojekten, die door ondersteuning konkrete werkgelegenheid of arbeidsplaatsen opleveren, hebben de hoogste prioriteit. Projekten in de sfeer van scholing gericht op positieverbetering op de arbeidsmarkt hebben de tweede prioriteit en projekten in de voorwaar- descheppende sfeer, ik denk aan voorlichtings- aktiviteiten opzetten, die hebben de derde pri oriteit. Bijvoorbeeld mensen bewust maken van hun positie op de arbeidsmarkt los van de vraag of ze daar nu ook werkelijk iets mee kunnen. De B.R.P. kan alleen aanvullend werken, het kan dus nooit zo zijn dat je via de B.R.P. alleen een projekt draagt. Er zullen medefinanciers gevon den moeten worden. Over het algemeen is het zo dat je eerst een aantal instanties moet vinden die samen die kar willen trekken. Kom je dan nog wat geld tekort, vla de BRP die kosten gedekt worden die betrekking hebben op begeleiding en scholing. Je kunt er ook scholing, -zou je kunnen zeggen. Je kunt er ook geen loonkosten mee subsidiëren. Als jij zou zeggen ik start een eigen bedrijfje en ik neem drie man aan maar ik kan ze het eerste jaar niet betalen, kan ik daar via de B.R.P. geld voor krijgen, dan kan dat niet. Maar als je zegt: de mensen moeten scholing hebben en dat bete kent verlies aan kapaciteit dan kan het wel. Is het zo dat het beleid van het arbeidsburo zich met name richt op de vraagkant van de arbeidsmarkt: de werkgevers? Didden: "Daar ligt het aksent sinds vorig jaar. Dit jaar nog nadrukkelljker als het vorig jaar. Het is de partij die we de laatste tien jaar ei genlijk een beetje vergeten zijn, we wisten heel veel van het aanbod, van de vraagkant wisten we eigenlijk weinig. Eigenlijk niks. Is het mogelijk om via de scholings- en plaat- singsmaatregelen binnen het taakstellend be leid de arbeidsmarkt te beïnvloeden? Didden: "Je kunt daar toch wel meer mee sturen dan we altijd gedaan hebben. We zijn er ook -b-e-st op uit om de markt te beïnvloeden. Dat lukt overigens nog niet zo geweldig. Dat is best moeilijk. De maatregelen zijn eigenlijk een hulp middel om mensen die zonder deze niet aan de slag te krijgen zijn, te helpen. Je hebt zogenaam de werkgeversmaatregelendie gericht zijn om drempels bij de werkgevers te verlagen. De S.O.B., maar ik denk dan vooral aan de P.B.M." Maar de P.B.M. gaat eruit per 1 januari Didden: "Ja, die gaat per januari verdwijnen." Komt daar iets voor in de plaats? Didden: "Naast de P.B.M. hebben we W.V.M., werkverruimende maatregel..." Maar die gaat er ook uit. Didden: "Er wordt op dit moment gezocht naar een alternatief. Het enige wat we daarvan weten is dat men zoekt in de sfeer van scholing, werkervaring en subsidie bij plaats- voor langdurige en oudere werklozen." Wat is oud? Didden: "35 jaar of ouder. Rond die koers be weegt het zich. Die leeftijd is genoemd. Uiter lijk november denk ik dat die maatregel bekend zou moeten zijn. Er wordt dacht ik op dit mo ment in den lande geïnventariseerd hoe de GAB's tegen een soortgelijke maatregel aankijken, wat men daarvan vindt." Wat vindt GAB-Tilburg ervan? Didden: "Ik vind het wel moeilijk. Voor zover ik het voorstel ken, kan ik er wat over zeggen. Als je uitgaat van de doelgroep oudere en lang durig werklozen, die vallen overigens vaak sa men, dan moet je altijd wat doen. Of het ook een arbeidsmarktresultaat zal hebben, in de zin van, je maakt de mensen sterker naar de arbeidsmarkt toe en het lukt in derdaad om die mensen aan de slag te krijgen, dat is voor mij een grote vraag. Dan blijft het alleen maar bij worstenmakerjj: mensen worsten voorhouden en uiteindelijk komt er niks uit en dan is het jammer, dan ben je aan het rommelen met mensen vind ik." Hoe ligt de verhouding mannen en vrouwen in de doelgroep ouderen/langdurig werklozen? Didden: "0, dat zou ik zo niet weten. Ik heb daar ook geen percentages van. Dat zou ik spe ciaal moeten laten uitdraaien. Ik kan er geen schatting van maken." Er is een nieuwe maatregel, de bijzondere re gionale projekten. Wat zjjn de kriteria van deze maatregel?

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 25