24 tilburgse vrouwen wie is het goedkoopst? hoe verder? vrouwen, van van vervolg op bladzijde 14 van Daar in grote groepen, een voortrekker te vinden. de keuze maken om haar nek uit ben je zichtbaar èn kwetsbaar, kwijt te maken is heel reëel. dat lelden tot voor In Schotland bv. Aan vrouwen dit verhaal vertellen is helemaal niet leuk. Het drukt mensen neer. Er zijn ook nog niet zo heel veel suksessen te vertellen over gropen vrouwen en mannen die. zic.h hiertegen ver zetten. En de verhalen, die ik ken, komen vaak uit de ontwikkelingslanden. Hebben ze daar minder te verliezen? Hoewel je werk verliezen betekent daar meteen honger. Arbeidsorganisatie is noodzakelijk, maar de oude strategieën zijn versleten. Mensen werken niet meer uit zo'n groep was altijd nog wel Nu moet leder individu te steken. En dan De angst om je werk Het schotse voorbeeld geeft een tendens aan: de werkloosheid is in Tilburg ook groter dan of ficieel wordt aangegeven. Werkloosheid, oa. ver oorzaakt door verplaatsing van werk en de zutoma- tisering vanwege de scherpe konkurrentiebinnen de E.G. en de V.S. De lonen van de mannen die nog wel werken, daaraan komen veel gezinnen te kort. Vrouwen moeten wel werken om het gezinsin komen aan te vullen. Het zijn die vrouwen die pak ken moeten wat ze krijgen kunnen. Part time, oproep, min-maxkontraktenthuiswerk. En als dat er ook niet is, of als je dat niet weet te komblneren met je gezin, dan verzin je iets anders. Poetsen voor een 'mevrouw', breien voor een winkel of kennis, de haren van de buurvrouw knippen enz. Werken dus in wat men noemt de informele sektor. Een informele sektor waar mannen en vrouwen el kaar bekonkurrerenen waar de vrouwen, net als op de formele arbeidsmarkt, een zwakkere positie hebben. Vrouwen doen werk dat in het verlengde ligt van het huishoudelijke werk. Mannen hebben meer variatie in hun beroepen en kunnen dus op meer gebieden klussen. Over de omvang van de informele arbeidsmarkt is geen officiële schatting te geven. Duidelijk is wel, dat ze nu al heel groot is. En dat ze zal groeien als de bovengenoemde ontwikkelingen ver der gaan. jes, vrouwen, mensen uit etnlese groeperingen zijn het goedkoopst. Zij worden niet gezien als kostwin ner, of het leven in het 'thuisland' is niet zo duur. Laat ik me hier tot de problemen van meis jes en vrouwen beperken Vrouwen en meisjes doen meestal laag-gekwlifi- ceerd en/of ongeschoold werk. En wat een toeval, dat is juist het werk wat als gevolg van de stroom lijning in de bedrijven overbljjft: het is monotoon en vingervlugheid is vereist. Wat vrouwen daar naast nodig hebben is discipline. Vandaar dat het vaak meisjes zijn met een middelbareschool op leiding die in ontwikkelingslanden een baan krij gen. In Nederland zijn het meisjes die net van school komem of de oudere vrouwen met een tradi tionele werkmoraal, die de flexibele banen krijgen. Meisjes en vrouwen moeten dit werk wel aksepte- ren. In ontwikkelingslanden zijn die meisjes vaak de enige kostwinner. Hier vullen vrouwen meestal het gezinsinkomen aan. De werkloosheid onder de echtgenoten is hoog. Als je de grote lijnen in het verhaal bekijkt, dan zie je ook dat als gevolg van de automatisering, de vrouwen, die flexibel inzetbaar zijn, de arbeids plaatsen van mannen innemen. In gebieden met een heel hoge werkloosheid kan ons vreemde ontwikkelingen. met op sommige plaatsen een werk loosheidspercentage van 80% zijn met subsidie de overheid elektronika-bedrijven gelokt, kunnen vrouwen een part timebaan krijgen. In de beslissing waar ter wereld de produktie goederen of diensten plaats zal vinden worden de kosten van vervoer, kommunikatie en arbeid tegen elkaar afgewogen. Tijd -levertjjd-r is een vierde argumen t De kosten van arbeid zijn voor een werkgever het makkeljjkst manipuleerbaar. De konkurrentie tussen werklozen speelt hem handig in de kaart. Meis- nieuwe techniese mogelijkheden. Het is een verhaal van internationale konkurrentie, van de groten die groeien ten koste van de kleintjes, van het Westen dat nog steeds groeit ten koste van de Derde We reld. En als er hier geen sociaal stelsel was, dat betekende dat pas echt krisis voor de gewone men sen. Net zoals voor de mensen in de ontwikkelings landen of de arme mensen in bv. de Verenigde Staten of Italië. In het hele verhaal staan drie begrippen centraal 1. Risikospreiding. Vanaf de 60-er jaren zie je deze 'grootschalige' flexibilisering opkomen. Een bedrijf (een B.V.) wordt opgesplitst in diverse B.V.'s. Er komen losse bedrijven voor bv. onderzoek, financiering en produktie. De kern is dat de fi nanciën veilig gesteld moeten worden. Gaat er een B.V. failliet, meestal het produktiebedrijfdan blijft de rest overeind. In deze konstruktie wordt werk uitbesteed aan derden. Een keten van subkon- trakteren ontstaat, met aan het einde de goedkope thuiswerksters of oproepkrachten. De eigen doch ter moet met vreemde bedrijven konkurreren: en waar overproduktie is, is de winstmarge smal. Het parool is dus: goedkoop produceren door flex ibel gebruik te maken van andere bedrijven, meestal met losse kontrakten. Op deze manier heeft de uit- eindeljjke opdrachtgever zelf maar weinig mensen in dienst. Daarmee komen we op het tweede centra le begrip: 2. s troomlijnlng D.w.z. dat de arbeid die nodig is voor de produktie of uitvoering van diensten zo efficiënt en zo goedkoop mogelijk moet zijn. De au tomatisering heeft in heel het proces een versnel ling gebracht. Hierdoor is het mogelijk geworden om met steeds minder mensen het werk te doen. Bo vendien kon hierdoor de arbeid nog verder wor den opgesplitst in kleine deel handelingen, zodat vakman/vrouwschap minder nodig is. Er zijn een paar deskundigen nodig, die goed betaald worden. De rest van het personeel is vervangbaar/ uitwis selbaar. Na een korte training kan iedereen het werk doen. Het middenkader, meestal mannen, ver dwijnt. Vingervlugge, flexibel inzetbare vrouwen komen ervoor in de plaats. En hoe organiseer je dat het goedkoopst? 3. Nieuwe technologie is daarbij het toverwoord. Automatiserlng/robottisering op de werkvloer is daar één voorbeeld van. Maar het belangrijkste ge volg van de snelle ontwikkelingen op het gebied van de nieuwe technologie is een intensieve in- termationale arbeidsverdeling. Hierdoor zijn ont wikkelingslanden niet alleen meer de leveranciers van goedkope grondstoffen, ze zij ook de leveran ciers van goedkope arbeid geworden. De huidige stand van zaken t.a.v. vervoer en kommunikatie maakt het mogelijk de arbeid overal ter wereld te laten uitvoeren. De uitwisselbaar heid van personeel als gevolg van ontscholing van de arbeid wil daardoor zeggen: internationale uitwisselbaarheid van personeel. Die trui kan gemaakt worden in Italië en hier snel in de winkel liggen. De boekhouding kan in Honolulu worden gedaan, via de sateliet is de kom- puter hier steeds up to date. De telefoniste kan thuis haar werk achter de terminal doen, een tele foonlijn is voldoende. Met de invoering van de glas vezelkabel wordt het nóg veel gemakkelijker. De flexibele inzetbaarheid van personeel betaat bjj de gratie van een overschot op de internatio nale arbeidsmarkt. Daardoor wordt de werkloos heid verplaatst, zodat mensen in de 'welvaartslan den' gedwongen zijn flexibele inzetbaarheid te ak- septeren en/of moeten werken in de Informele sfeer.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 24