informele arbeid woau 23 mijn trui italic, Honolulu, tilbury Misschien vraag Je Je af wat die Italiaanse onder nemer met zijn Italiaanse thuiswerksters nu met het werken van vrouwen in de informele sektor in Til burg te maken heeft. Er is toch meer dan genoeg te vertellen over de vrouwen die hier thuiswerk doen of een oproepkontrakt hebben? En een relatie leg gen tussen het gebruik van nieuwe technologie en thuiswerk kan ook met tilburgse voorbeelden wor den aangetoond, denk maar aan het postorderbedrijf Otto, die zijn thuiswerksters de beschikking over een terminal geeft. Maar dat internationale verhaal is nu juist van wezenlijk belang om te snappen waarom ook hier steeds meer vrouwen genoodzaakt zyn om onderslech te omstandigheden en voor weinig geld te werken. De ekonomiese krisis is niet de oorzaak, het zyn de ontwikkelingen in de industrie en de diensten- sektor met daarbij een versnelde invoering van uitvoerend werk. Ik stel me voor dat het bestuur vrij direkt ondresteunend en kontrolerend is naar de werkers, kennis van zaken heeft, weet wat zo'n organisatie nodig heeft, weet wat er speelt in de organisatie en in de stad op het gebied van emancipatie en feminisme. De over leggroep ontbreekt het aan informatie en kennis.' Margriet: "Ik denk dat andere organisaties er hun voordeel mee kunnen doen, te zien hoe vrou wen een aantal dingen organiseren. Er is een duidelijk verschil tussen overlegsituaties tussen vrouwen en tussen mannen. Mannen zitten nogal eens in overlegsituaties om te skoren. Dat ge drag is by vrouwen bijna niet aanwezig, er wordt veel beter geluisterd. Met vrouwen kom je veel sneller tot zaken omdat, ik chargeer het wat, de ene man vaak in andere bewoordingen her haalt wat zjjn buurman net heeft verteld." Klaar: "Een ander belangrijk kul tuurverschil tussen mannen en vrouwen is, dat vrouwen over het algemeen geneigd zyn om hun kennis en informatie te delen, het niet te behouden om zichzelf op te kloppen. Ze stellen zichzelf ook makkelijker ter diskussie." Is de organisatie van het Vrouwencentrum wat vertikaler aan het worden? Klaar: "Het wordt vertikaler, maar niet meteen hiërarchieser of ondemokratieserWe zijn af aan het komen van het idee dat iedereen alles moet kunnen en dat we allemaal gelijk zijn. Dat werkt niet in de praktijk. De een heeft meer infor matie, kennis, ervaring dan de ander. Het komt je organisatie niet ten goede als de sterkere steeds teruggefloten wordt. We pleiten er steeds meer voor dat iedereen die in deze organisatie werkt haar kapaciteiten en deskundigheden inzet en kan ontplooien. Dat is voor my karrière: het liefst maatschappelijk erkend je kwaliteiten ontplooien De Wet Onbeloonde Arbeid door Uitkeringdgerech- tigden heeft als doel werkzoekenden met behoud van hun uitkering in de gelegenheid te stellen onbeloonde arbeid te verrichten, zodat ze hun arbeidservaring en arbeidsbekwaamheid op peil houden of verwerven. Instellingen kunnen be paalde banen aanmelden by een toetsingskommissie die haar oordeel er over uitspreekt. Deze wet gaat voorby aan een groot aantal belangen van vrouwen. Om te beginnen institutio naliseert de wet onbetaalde arbeid in plaats van het streven naar herverdeling van betaald en onbetaald werk en naar ekonomiese zelfstan digheid te ondersteunen. Voorts zal vooral in de dienstensektorwaar veel vrouwen werkzaam zyn, en waar toch al on betaald en betaald werk naast elkaar bestaat de tendens om betaalde vrouwen te vervangen door onbetaalde vrywilligers toenemen. En ander aspekt is het vervangen van vrou- welyke vrijwilligsters door uikeringsgerechtig- den. Omdat vrouwen veel vaker geen recht heb ben op een uitkering ondanks de EEG-richtlynen die diskriminatie in de sociale zekerheid ver bieden, zullen zy ook niet in staat worden ge steld de 'goedgekeurde onbetaalde arbeid' te verrichten. Vrouwen krygen daardoor minder kans op betaald werk. Niet alleen mist zy dan de werkervaring maar ook de rechten die de uike- ringsgerechtigden wel zullen hebben in de nieuwe wet, bv de mogeiykheid om bepaalde be roepstrainingen te volgen of deel te nemen aan een interne sollicitatieprocedure. Nog een re den de wet af te wyzen: Volgens een andere EEG-richtlyn is het ook verboden onderscheid te maken, direkt of indirekt, tussen mannen en vrouwen als het gaat om de mogelykhedenom een kans op een arbeidolaats te verwerven te kun nen benutten. Steeds meer vrouwen werken in de "informele sek tor" of hebben een baan waarin ze "flexibel in zetbaar" zyn. Vrouwenarbeid glydt in de informele sferen; wie krygt er nog een normaal arbeidskon- trakt? Als ik een trui wil kopen dan wil ik een wollen trui. Dus op advies van een winkelier ben ik naar Benetton in Breda gegaan. Verrukt was ik. Wat een kle’uren en variaties. De prys was niet laag, maar toch ook niet overdreven. Later denk je er nog eens over na. Na een onder zoek over thuiswerk gedaan te hebben en wetende welke omvang dat heeft in Italiëdaar moet toch een luchtje aan zitten. Benetton is een schoolvoorbeeld van het pro bleem wat ik hier wil bespreken. Van produkten uit een mooie winkel verwacht je dat die netjes in een <fabriek worden gemaakt. Als een winkelier een groot aanbod heeft, dan denk je ergens dat het een waaghals is. Zeker met kleding, de mode gaat zo snel. Maar meneer 'Benetton' is een slimme jongen. Zyn bedryf heeft de laatste jaren een enorme groei doorgemaakt. In 1978 had hy al enkele honderden winkels in Italië, nu wordt het aantal Benetton- winkels in de wereld geschat op 2300. Suksesformu- le: selektief gebruik van nieuwe technologie en de produktie laten uitvoeren door een net van thuis werksters. In de fabrieken die hy heeft, wordt met behulp van komputer-gestuurde machines kleding ontworpen, gesneden en geverfd. Op die manier kan er behoorlyk op personeel bespaard worden. Het in elkaar zetten van de kleding gebeurt door thuis- werkzters en/of in hele kleine familiebedryfjes (De engelsen noemen dit 'sweatshops') Gezien de produktie wordt het aantal thuiswerksters geschat op 6000. Benetton geeft dat werk niet zelf uit,dat zou teveel aan organisatie kosten. Nee, hy geeft kleine ondernemers kontrakten, en die zetten het iop hun beurt weer af aan de thuiswerksters. Sub- kontrakteren heet dat. Niet alleen in de produktie wordt gebruik ge maakt van nieuwe technologie en goedkope arbeid. In de winkel wordt de verkoop op een komputer by- gehouden. Er wordt niet meer aangemaakt dan er verkocht wordt en tendensen zyn meteen zichtbaar. Zo wordt bepaald wat die thuiswerksters in Italië moeten maken en of ze iets maken. En geen werk be tekent geen geld. Over goedkope arbeid in winkels hoef ik niet zo veel te vertellen. Een minimum Jeugdloon voor de eventuele vaste kracht. Pieken worden opgevangen door de 'flexibele' vrouwen. Zy hebben een kon- trakt van minder dan 13 uur, of een oproepkontrakt of werken via een uitzendburo. Nog net formeel, maar vallen buiten allerlei sociale voorzieningen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 23