otpw in het vrouwencentrum r -w. I 22 4 schillende funkties. We streven naar drie vol- tydsbanen, dat is het meest ideaal. "We hebben ons wel afgevraagd: wat gebeurt er intern op het moment dat er drie vrouwen betaald werk gaan doen terwijl de anderen het onbetaald doen? Er verandert dan heel wat aan Je onder linge verhoudingen en samenwerking." Margriet: "We zyn ons nog aan het bezinnen over de valkuilen die eraan kleven. Je kunt achter betaald werk aanjagen, wat op zich heel terecht is, maar er zitten ook veel nadelen aan." Klaar: "Je institutionaliseert steeds meer. En dat biyft in stryd met de horzelfunktie die je als vrouwenbeweging, Vrouwencentrum hebt. Het gevaar van inkapseling." Margriet: "Dat is de kunst op termjjn, denk ik dan. Een bepaalde gevestigde positie innemen als instelling en aan de andere kant veel ruimte openlaten voor nieuwe initiatieven lijkt heel moeilijk verenigbaar." In wat voor richting zou de organisatiestruk- tuur van het Vrouwencentrum veranderen? Klaar: "Op het moment dat je mensen in dienst neemt, moet iemand de rol van werkgeefster ver vullen. Ik denk dan aan een bestuur." Margriet: "De overleggroepvergadering zal ook veranderen. Het is mjj nog niet duidelijk in welke richting dat zal gebeuren, welke status je aan een overleggroepvergadering geeft." Klaar.: "Het is nu een dilemma dat de koördina- tiegrbep nu zowel beleidsvoorbereidend als beleidsuitvoerend werk verricht. We willen dat uit elkaar halen. Ik stel me dan voor dat de betaalde werksters het beleid uitvoeren en dat een andere klup de beleidsvoorbereiding op haar neemt. Die funktie zou de overleggroepvergade ring moeten hebben, maar dat werkt zo niet. De vrouwen die daarin zitten zijn allemaal met hun eigen projekt, hun eigen werkgroep, hun eigen winkel bezig. Ze hebben meestal niet zo'n zicht op het geheel Margriet: "Je hebt mensen nodig met een speci fieke kennis van zaken. Wat mij betreft komt er een bestuur dat in de voorwaardescheppende sfeer bezig is en dat niet te dicht by het Centrum zit." Klaar: "Het bestuur zet globale lijnen uit en het krijgt handjes en voetjes door het dagelijks Wat voor soort werk zou betaald moeten worden? Klaar: "In principe alle werk, maar ik denk zeker dat het koördinerend werk, dat nu door vijf vrouwen wordt gedaan, betaald zou moeten worden. En ook het werk dat de Vrouwenhuis- groep doet: zorgen dat de vuilnisbak geleegd wordt, dat er koffie is, dat de ruimtes in orde zijn. Dat werk zou je kunnen verenigen in ver- De koördinatiegroep van het tilburgse Vrouwen centrum heeft onlangs besloten ervoor te Ijveren om werk, dat nu door vrijwilligsters wordt gedaan, om te zetten in betaalde banen. We spraken met Klaar van Helvoort en Margriet Stommel over de achtergronden van dit besluit. Wat zijn de overwegingen die hebben geleid tot het besluit te streven naar betaald werk? Klaar: "Ten eerste dat hier voorwaardescheppend werk wordt verricht dat heel belangrijk is voor emancipatie, vrouwenbeweging, feminisme in Til burg. Het is belangrijk werk dat een loon ver dient. Een andere overweging is dat de vrouwen die hier nu werken, de verantwoordelijkheid hebben om de tent hier open en draaiende te houden, wat nodig is om alle groepen die hier komen te huis vesten. Ook die verantwoordelijkheid verdient een loon. Daarnaast krjjgt het werk, als het betaald wordt, een maatschappelijke erkenning en zicht baarheid Margriet: "Wat ik het belangrijkste vind is dat je de kontinuïteit van het werk waarborgt, zowel binnenshuis als naar buiten, dat je ook de ruimte krijgt om in een bepaalde setting verder te gaan. Nu heb je een bepaald verloop, dingen worden afgebroken totdat een ander het weer o p p a k t Klaar: "Als ik hier wegga, wordt er waarschijn lijk gejammerd. Je kunt mensen vragen of ze het werk willen overnemen, maar het blijft wille keurig in een vrjjwilligstersorganisatieBjj betaald werk heb je ook iets te bieden en kun je een officiële sollicitatieprocedure volgen." Margriet: "Dat is één kant, de andere kant is dat je de ander ook iets kunt vragen. Het is kwaliteitsverbeterend. Je kunt nu ook wel eisen stellen, maar het ligt wel lets moeiiyker." Klaar: "Je mag eigenlijk al bly zjjn dat vrouwen het doen. Het blijft een onzekere faktor. Er is nu een aantal vrouwen dat haar hart en ziel in het werk stopt, maar als ze een betaalde baan krijgen of een aktiviteit die ze toch leuker vinden, zjjn ze zó weg." Margriet: "Aan betaald werk zitten sowieso een aantal voordelen: je hebt een maatschappelijke status, je financiën zijn gegarandeerd, er zit een aantal sekundaire arbeidsvoorwaarden aan, die doorgaans heel plezierig zjjn. Het is mijn ervaring dat ik, als ik betaald werk doe, veel makkelijker een scheiding kan maken tussen mijn werk en mijn vrjje tijd. Als mijn werk me aanstaat, heb ik ook nog een soort immateriële beloning. By vrjjwilligsterswerk moet ik het alleen daar van hebben Klaar: "Ik merk by mezelf dat het me begint op te breken om onbetaald zoveel verantwoordeiyk- heid te hebben. Ons nieuwste grapje is: we hebben OTPW-banen, Onbetaald Te Pletter Werken. Ik hou dat niet langer vol. Tegeiykertyd weet ik dat er een heleboel in het niet valt als ik opstap. Dat maakt het ook weer moeiiyk om op te stappen. Als het werk niet door iemand anders wordt opgepakt, doorgezet, heb ik het gevoel dat ik een jaar voor niks heb zitten werken." Margriet: "Ik wil ook het bredere belang onder strepen. In de politiek wordt vaak wel beleden dat vrouwenemancipatie en feminisme belangryk is, maar financieel wordt er weinig of geen ruimte geboden. Behalve dan voor aktiviteiten maar niet in de ondersteunende sfeer."

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 22