de financiën 19 mama cash memo-munt triodosbank overheidssubsidie startersregeling fonds b.v. d N lE> LOft Mama Cash wil projekten en initiatieven steunen en stimuleren en doet dit onder andere door het verstrekken van leningen aan vrouwenbedrijven. Bovendien kan Mama Cash borg staan voor een vrouwenbedrjjf of -projekt. Aan deze financiële steun - jaarlijks een bedrag van om en nabij de ƒ100.000,- - verbindt de Stichting wel enige eisen. Zo dient het bedrijf een zodanige finan ciële basis te hebben, dat een investering ver antwoord is. Mama Cash eist verder dat het pro- dukt of de dienst van het bedrijf enigszins in de sfeer liggen van de vrouwenbeweging en dat het bedrijf een gebied bestrijkt dat tot nu toe niet door vrouwen werd betreden. Bovendien moet uit de bedrijfsvorm blijken dat gekozen is voor kollektieve verantwoordelijkheid (een koöperatie, stichting of vereniging). En: indien mogelijk moet het bedrijf toonvormend zijn. Triodos behandelt alleen aanvragen van initia tieven die een aanzet willen geven tot maat schappelijke vernieuwing. Hierbij moet zowel gedacht worden aan een vernieuwend produkt of dienst als aan de sociale verhoudingen binnen het bedrjjf. Triodosbank verstrekt in de regel kredieten tot ƒ250.000,- per bedrijf met een rente tussen 7,1% en 9,1%. Het liefst werkt deze bank met een kring van borgen: een groep van mensen die het initiatief steunen en die voor een bepaald deel van het krediet garant willen staan. Triodos heeft gekonstateerd dat vrouweninitiatieven nogal eens problemen hebben bij het vinden van voldoende borgstellingen voor een krediet. Oorzaak hiervan is onder meer dat vrouwen financieel vaak niet zelfstandig en weinig draagkrachtig zijn. Daarom zoekt men naar meer mogelijkheden om vrouweninitiatieven te steunen, bijvoorbeeld door het verkrijgen van borgstellingen vanuit instellingen die dit jSoort initiatieven willen helpen. De 'experimentele regeling startfacil1teiten vrouwenbedrijven' is gemaakt om vrouwen te helpen die niet in aanmerking komen voor de gebruike lijke regelingen voor (startende) ondernemers. In 1984, 1985 en 1986 kan de overheid een een malige renteloze lening (maksimaal ƒ50.000,-) verstrekken aan vrouwen die een bedrijf willen starten. De regeling is vooral bedoeld voor vrouwen die na een aantal jaren niet buitens huis te hebben gewerkt, (weer) zelf een inkomen willen verwerven. Verder gaat de voorkeur uit naar bedrijven waarin vrouwen in een traditioneel mannenberoep gaan werken, waarin vrouwen willen bijdragen aan behoeften die met het emancipatie proces van vrouwen samenhangen of waarin bijvoor beeld wordt gewerkt in sterk gedemokratiseerde strukturen of met fleksibele werktijden. Het bedrijf begint eerst twee jaar als werker- varingsleerprojektDaarna zal het onder de ge bruikelijke voorwaarden voor ondernemingen ver der moeten funktionerenDe projektgroep Vrouw en Werkgelegenheid, bestaande uit ambtenaren van de departementen Sociale Zaken en Werkgelegen heid, Economische Zaken, Onderwijs en Wetenschap pen en Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, zal nagaan wat de resultaten van de ondersteunde bedrijven zijn en welke knelpunten zich voordoen. Aan de hand van die evaluatie zal worden bekeken of de bestaande beleidsinstrumenten moeten wor den aangepast en zo ja, hoe. Voor subsidie komen in aanmerking aktivltei- ten die: - de bewustwording van individuele en/of groepen vrouwen over haar rol en positie bevorderen; - kunnen leiden tot doorbreking van rolbeperkln- gen voor mannen en vrouwen; - gericht zijn op het veranderen van situaties waarin sprake is van een onrechtvaardig ver schil in behandeling tussen mannen en vrouwen; - gericht zjjn op het veranderen van de maat schappelijke strukturen en verhoudingen, die belemmeringen en achterstanden voor vrouwen veroorzaken Subsidie voor een emancipatie-aktiviteit moet altijd schriftelijk worden aangevraagd. Behalve een omschrijving van het plan moet een zo uitge breid mogelijke begroting worden meegezonden. Meer informatie is te vinden in de Emanci patie- subsidiegidste bestellen bij het mini sterie van Sociale Zaken, stafafdeling externe betrekkingen, Zeestraat 73, 2518 AA Den Haag. MeMO-Munt verstrekt rentedragende leningen aan MeMO-bedrjjven (Mens- en Milieuvriendelijk Onder nemen), die als uitgangspunt hebben binnen af zienbare tijd Toonvormend te worden. Het maksi- mumkrediet is in principe ƒ15.000,-. Het op dit ogenblik gevolgde systeem van borgstellingen - de ondernemer krijgt een lening, waarvoor zij in haar omgeving een kring van kleine borgstel- lers vormt - blijft MeMO mog een tijd hanteren. Het Fonds voor Bedrijven van Vrouwen zamelt geld in door de uitgave van obligaties en het werven van donaties. Dit geld wordt in de vorm van le ningen beschikbaar gesteld aan vrouwenbedrijven die op kollektieve basis willen werken. Bedrijven die geld lenen verplichten zich aan het Fonds B.V. jaarlijkse verslaggeving te doen over de Stand van zaken van het bedrijf. Dit voor de jaar lijkse informatie aan de vriendinnen van het Fonds. Fonds B.V. zal druk uitoefenen op overheidsin stanties en bankinstellingen ter vergroting van financieringsmogelijkheden voor vrouwenbedrijven.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 19