al Ier handen I I 18 r ti I a I 1 anders gezet vind verkoop, maar wel dat ik naar de mensen toega, zodat ze zien wat ik heb en wat voor mogelijk heden er zijn. Zo raak je een beetje bekend. Voor een winkeltje zoals ik dat heb, is dat belang rijk. Andere dingen doe ik ook wel: vorig jaar tijdens de open dagen van de schouwburg heb ik folders onder ruitenwissers van auto's gedaan. Ik zet ook advertenties, ik heb eeb hoop bladen geprobeerd en weet nu wat effektief is voor mijn winkel. Ik heb een vitrine bij het station ge huurd, waar ik een ekstra etalage heb. Dat zijn allemaal heel spannende dingen, je moet maar afwachten of het zijn kosten oplevert." - - - "Zoals ik al zei, de winkel en de organisatie eromheen kosten veel energie en tjjd die ik nou juist aan mezelf en mjjn kinderen zou willen besteden. Aan de andere kant is het heel leuk, het is prima het gevoel te hebben dat ik met iets voor mezelf bezig ben. Buiten dat wat ik met de winkel probeer te verdienen heb ik er zo ook heel veel winst bij. Aan de houding van mijn kinderen merk ik heel duidelijk dat ze aksepteren en waarderen dat ik voor mezelf knok om ook een eigen bestaan te hebben en dat is heel posi tief. Naast moeder ben ik ook nog wat ook in de ogen van de kinderen. "Er komen vaak mensen die zelf iets willen beginnen met mij praten over hoe ik het heb op- hoe het bij mij draait en wat ik ervan Dan vind ik het een heel verschil of je je huishouding en je kinderen kunt delen met iemand of niet. Mensen moeten zich heel goed realiseren wat het hun aan tijd gaat kosten als het echt gaat lukken. In het begin kon ik de winkel wel even dichtdoen als er niemand was om de kinderen van school te halen. Dat kan ik me nu niet meer permitteren. "Toekomstplannen? De inhoud van de winkel zal wel veranderen en er moet nog heel wat worden gedaan aan betimmering. Verder ben ik nu van elf tot vijf open en dat is zowel 's morgens als 's avonds vaak niet ruim genoeg. Als ik met mijn boodschappen binnenkom 's morgens staat er vaak al iemand voor de deur en ik denk dat er ook mensen zijn die na hun werk nog even langs willen komen. Ik denk dat ik in de loop der jaren de openingstijden wel zal uitbreiden, maar het winkeloppervlak niet. Ja, ik wil echt wel doorgaan met deze winkel. Het kost altijd een aantal jaren om het op te bouwen en die wil ik mezelf in ieder geval geven. Ik wil echt dat het iets wordt. Het kan natuurlijk altijd, dat je over een paar jaar iets heel anders wilt gaan doen en de winkel overdoet aan iemand anders. Maar ik stel me nu echt voor aan iets bezig te zijn wat de eerste tien jaar nog wel bestaat." "Een stukje van mijn winkel waarvan ik denk dat het kwa inhoud voldoet aan mijn wensen zijn de oorbellen. Dat is nou een kollektie waar ik tevreden mee ben. Het is nu zo langzamerhand echt wel bizonder. Ik heb het afgelopen jaar wat meer aandacht besteed aan mijn balietkleding en de oorbellen, nu hoop ik dat er wat meer tijd vrijkomt voor de kinderkleding. Ik heb leuke, bizondere en in prijs realistiese kinderjurkjes. Daar wil ik wat Jongenskleding bij, maar dat vraagt toch wel een hoop ideeën en inzet. Dat wordt steeds moeilijker: naarmate de tent harder gaat lopen vragen de dingen die er zal zijn natuurlijk ook steeds meer tijd. Alles wat je aan veranderingen wilt wordt moeilijker. "Je moet konstant keuzes maken: dat kleine beetje geld dat overblijft, stop ik dat in een nieuwe kast of in een stukje voorraad? Kies je voor een nieuwe kast, wat voor kast dan en welke prijs? Het kost veel tijd om duidelijk te krijgen waar je dat optimaal aan kunt besteden De marges waarbinnen je Je kunt bewegen zijn nog zo klein, de verhouding tussen kapitaal en arbeid liggen nog heel scheef. Het blijft toch wel een gok, hoe zich dat gaat ontwikkelen. "Ik doe best veel aan publiciteit, niet alleen met advertenties, maar ik ga ook met m'n spullen een weekend op stap naar de groepen waarvoor ik werk. Laatst heb ik op een demogiade gestaan, een demonstratie van jazzdansen en gymnastiek. Het gaat er niet om dat ik op dat moment veel Detailhandel Allerhanden aan het Wllhelmina- park is een winkel met kinderkleding, ballet- klding en sieraden. Anderhalf jaar geleden haalde Joke de Vries de meubels uit de voor kamer, zette er wat rekken en groentekistjes in en begon kleding te verkopen. "Ik ben echt zonder een cent begonnen, zo van: ik heb de ruimte, anderen maken de spullen. Het is financieel nog steeds heel moeilijk, want alles wat je uitbreidt en groter maakt drukt meteen zwaar op je kosten. En dat moet je dan weer oplossen en dat kost weer veel tijd. Ik heb mijn huishouden en mjjn kinderen ernaast en het is een gevecht om dat op een redelijke manier te kombineren. Wat voor keuzes je ook maakt in de beroepssektorhet blijft konflikten opleveren. "Na ongeveer een half jaar kwam er een moment dat ik moest kiezen of ik verder wilde met de winkel of niet, want er gaat veel tjjd in zitten. Ik heb toch voor de winkel gekozen. Toen Tiere lantijn stopte heb ik hun balletkleding overge nomen, de tent verbouwd en de zaak wat duide lijker aangepakt. "Ik kan nog niet rondkomen van wat ik hier verdien. Ik hoop dat op den duur wel te kunnen, maar ik zal ook de schulden die ik heb gemaakt af moeten lossen. Ik hoop dat ik, wanneer de kinderen groter worden, en dat dus minder pro blemen oplevert met oppas en dergelijke, het wel ga redden. Maar of ik er in m'n eentje een gezinsinkomen uit kan halen - ik denk het niet. Er zit wel een langzame, stabiele groei in. "De winkel kost me veel tijd en moeite en de mogelijkheden om fouten te maken zijn maar heel gering. Dat geeft gewoon een druk. Je moet een beetje kjjk krijgen op wat voor mensen je binnen krijgt, wat die aan wensen hebben. Dat wisselt natuurlijk met de mode, de jaargetijden en noem maar op. Op één punt heb ik me sterk vergist, een heel raarpunt: de tijd die het vraagt om de boel netjes en schoon te houden. Het is nu zo dat ik tussen elf en vijf in de winkel nodig ben en konstant mensen binnen heb. En de vloer móét elke dag gedweild worden, de ramen móéten schoon zijn, de etalage móét veranderd. In het begin deed ik dat weleens op een zondag, maar nu gaan de kinderen toch wel protesteren. Het is de hele week al opschieten, nog even dit of dat. En wil ik het vol kunnen houden, dan moet ik toch wel tijd inruimen voor mezelf."

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 18