vrouwenoverleg 13 erkenning 1919 nakomen huishoude- van Arni van de Veerdonk, emancipatiefunktionaris nog terug bij het gemeentelijk beleid onder Kinderopvang -buitengewoon verlof is mogelijk als 1/3 van het vakantieverlof voor dit doel is gebruikt, (deze regeling bestond al -soepel hanteren van werktijden -flexibeler zwangerschapsverlof -de verplichting van de wet uit die de werkgever gebiedt moeders in de gele genheid te stellen haar kind te zogen -de mogelijkheid na de zwangerschap terug te keren in de eigen funktie, maar dan in deel tijd -een onbetaald zwangerschapsverlof tot maximaal 5 maanden na de bevalling -starten op korte termijn van schakelkursussen voor vrouwen die een tijd geen betaalde baan hebben gehad en daardoor achter zijn geraakt op haar vakgebied. -bij vrouwen absentie in verband met een oplei ding ook aanmerken als 'dienstbelang' als die opleiding leidt tot een funktie buiten het gemeentelijk apparaat. -verlenging van de studietijd ivm. lijke arbeid Voor vrouwen met kinderen is verder nog belang -kinderopvang voor gemeentelijk personeel is gerealiseerd: 5 plaatsen bij de Wip-Wap-Kresj (Het gaat hier niet om baby-opvang. Dit komt Op 26 juni beslist het g.o. of de werkgroep een subkommissie van het g.o. kan worden. Daar voor moeten de drie raadsleden, die als werk gever zitting hebben in het g.o. zich akkoord verklaren. Bij het ter perse gaan van dit nummer was de uitslag nog niet bekend. als gesprekspartner, naar een soort vakbonds- status. B W willen daar niet aan. Zij vinden dat de vrouwen haar belangen maar via het Georga niseerd Overleg (vergelijkbaar met een onderne mingsraad) moeten behartigen. Als argumenten voor erkenning noemt de werkgroep: -Vrouwenzijn zo'n kleine minderheid dat ook al zouden zij zich organiseren in een vakbond zij, als ze al gekozen zouden worden in het g.o., zij toch onvoldoende gehoord zouden worden. -De werkgroep streeft er nu juist naar alle vrouwen te bereiken en niet alleen de vrouwen die lid zijn van een vakbond. -Bij erkenning zou er in werktijd vergaderd kun nen worden. Juist voor vrouwen, die ook een taak in huishouden of gezin hebben is dat van belang. Bovendien zijn ze dan ook niet afhan kelijk van de goedkeuring over haar afwezig heid door huisgenoten. De vrouwen vragen hier mee trouwens niets overdrevens: de personeels verenigingen van de verschillende diensten mogen óók in werktijd vergaderen. -De vrouwen van de werkgroep zijn met name vrou wen die ook maatschappelijk aktief zijn. Voor haar betekent het opkomen voor werkneemsters- belangen buiten werktijd een vergroting van de belasting. Ongeveer een jaar geleden namen een aantal vrou- welijkepersoneelsleden het initiatief een eman cipatiewerkgroep op te richten. De in gang ge zette bezuinigingen en het verdwijnen van arbeids plaatsen lagen daaraan ten grondslag. De vrou wen konstateerden dat het kostwinnaarsbegin- sel uitgangspunt dreigde te worden van het re- organisatiebeleidals het op ontslagen uit zou draaien, dan zouden de niet-kostwinnende vrouwen het eerste gaan. De gemeenschappelijke belangen bleken verder te reiken. Er werd ook gesproken over arbeidstijdverkorting, studie faciliteiten, kinderopvang. Juist doordat er relatief weinig vrouwen werken binnen de gemeen- telUJke diensten en zij bovendien versnipperd in de organisatie zitten is een vrouwenoverleg nodig om gemeenschappelijke belangen boven tafel te krijgen. Een goed voorbeeld daarvan is de doorstroming al of niet via een opleiding naar hogere funk- ties. Vrouwen moeten daarin gestimuleerd wor den, zeker omdat doorstroming voor haar niet vanzelfsprekend wordt geacht: aan een sekre- taresse wordt hoogst zelden gevraagd of zij een andere baan ambieert. Door een vrouwen overleg gaan vrouwen zien waar haar mogelijk heden liggen Een ander punt dat speelde in de emancipa tiewerkgroep is de nota over emancipatie in personeels- en organisatiebeleid. De vrouwen waren daar niet echt ontevreden over maar haar inbreng heeft er wel voor gezorgd dat er hier en daar wat werd bijgesteld. Bijvoorbeeld het zorgen voor goede vervanging bjj zwangerschaps verlof. Is dat niet goed geregeld dan krijgen de -meest mannelijke- kollega's het extra werk op hun dak. En dat leidt gemakkelijk tot kwaaie gezichten. Een tweede punt is het buitenge woon verlof. De vrouwen vinden dat ook mannen die de zorg delen voor kinderen buitengewoon verlof moeten kunnen opnemen bij ziekte van hun kinderen zonder dat dat 2A uur van te voren moet worden aangekondigdZoiets weet je meestal pas op het laatste moment. Hetzelfde geldt voor de studietermjjndie nu voor vrouwen èn mannen verlengd kan worden als er naast de betaalde baan ook de zorg voor kinderen of huishouden is. Een zwak punt blijft volgens de emancipatie werkgroep het feit dat de uitvoering van het nu geformuleerde beleid komt te liggen bij de manne lijke diensthoofden. De werkgroep zou het liefst zien dat zij daarover jaarlijks rapporteren, daar mee het belang opvijzelend van het emancipatie- aspekt van het personeelsbeleid. Of dat alsnog gaat gebeuren is nog onbekend, wel moet er in ieder geval na het eerste jaar worden geëvalu eerd. Zeven vrouwelijke ambtenaren vormen de kern groep van de emancipatiewerkgroep. 50 vrou wen (15% van alle vrouwen bij de gemeente) ■steunen dit Initiatief. De laatste tijd is vooral het eigen voortbestaan onderwerp van gesprek. Ze streven namelijk naar een erkenning

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 13