11 leer/textielbewerking thcra laura monique wer- ■xk zic nil in Een ander plan voor volgend jaar is het orga niseren van kinderopvang. Somtnigfe deelneem sters hebben kleine kinderen en dat kan soms een belemmering vormen om naar de werkplaats te komen. Terwijl ze bezig waren spraken we met Laura, Thera en Monique. Momenteel zijn er drie groepen, die elk 4 uur per week op de leerwerkplaats kunnen werken. Op de leerwerkplaats leer/textielbewerking zitten alleen meisjes. En dat wil men ook zo houden. Met jongens erbij zou de sfeer heel anders worden dan met meiden onder elkaar. De leer werkplaats staat open voor werkloze meiden zon der afgeronde schoolopleiding tot 25 jaar. Tine Wielaard, de initiatiefneemster/begeleidster heeft schoolverlaatsters van de Spuul gevraagd of ze belangstelling hadden voor de leerwerk plaats. Daar kreeg ze 20 reakties op en via mond-tot- mond reklame groeide het totaal aan tal deelneemsters tot 30. In eerste instantie worden de basistechnieken van textiel en daarna van leerbewerking aange leerd. Dat gaat niet op een schoolse manier via opdrachten, maar iedereen maakt kleding voor zichzelf. Dat is leuker en al doende kom je toch in aanraking met alle technieken en moeilijkhe den. Het is de bedoeling dat op den duur, als iedereen handig genoeg is geworden, er ook op drachten voor derden kunnen worden uitgevoerd. De deelneemsters zijn erg enthousiast en wil len eigenlijk vaker komen dan één keer per week. Er wordt dan ook naar gestreefd om volgend jaar de werkplaats twee keer per week voor el ke groep open te stellen. Het probleem is dat 'de Spuul' ook gebruik maakt van de werkplaats. Eigenlijk zou men dus een andere ruimte moeten hebben "Dat was ik voelde dat ik besodemieterd De meeste tijd moest ik op de fabriek En ik verdiende minder dan Toen ik 18 was kreeg ik ƒ579,- netto en met 19 jaar ƒ668,-. Ik heb daar ook nog in het magazijn gewerkt en op de fabrieksvoorberei- ding. Donderdagmiddag werd er dan over belas twee en een half e in een koffie- een half jaar kreeg Ik wilde wel- eens op vakantie, ik was al jaren niet op va kantie geweest en ze weigerde my vrij te geven, voor de weken dat ik weg wilde. Er ontstond toen zo'n rotsfeer, dat ik er overspannen van raakte. Ik heb toen via het GAB ontslag geno men en die hebben geregeld dat ik gewoon WW kreeg. Bij het Arbeidsburo sta ik ingeschreven als serveerster. Eigenlijk wil ik het liefste in een restaurant werken, maar daar heb je een diploma voor nodig. Dus ben ik gaan praten of ik geen horecaopleiding kon krijgen via het Arbeidsburo. Maar dat weigeren ze. De oplei ding kost ongeveer ƒ800,. en daar komen nog de kosten van de werkkleding by. Wat het Ar beidsburo me wel aanbood was vrjjwilligsters- werk op Huize Assisi. Dat heb ik niet gedaan, dat vond ik belachelijk. Als ik over een half jaar een uitkering van de sociale dienst krijg, dan kunnen de opleidingskosten wel vergoed worden. Ik kom graag op de leerwerkplaats. Ik woon thuis by mijn ouders en de hele dag thuis zitten is niks voor my." Thera is getrouwd en heeft een zoontje. De tweede komt in november. Via haar schoonzus hoorde ze van de leerwerkplaats. "Ik heb eerst een half jaar op de MAVO ge zeten en daarna anderhalf jaar op de LTS. Toen ben ik gaan werken by AaBe." Terwyl ze druk be zig is de naden te spelden van een prachtige leren broek voor haar zoontje vertelt ze haar verhaal "Ik was al aangemeld voor de opleiding stop page op de Beelaert van Blcklandstraat toen AaBe failliet ging. Ik werd ontslagen en de op leiding ging dus mooi niet door. Na een half jaar WW was het op. Gelukkig heeft myn man een goede baan. Hij is stratenmaker. Ik vind het leuk om naar de werkplaats te komen. Dan ben ik er ook eens een middag uit. Myn zoontje kan ik gelukkig naar mijn moeder brengen, dat is geen probleem. Ik zit er nu 4,5 maanden op én het bevalt me goed. Je leert hier dingen die je op school niet leert. Bijvoorbeeld leerstikken. En de begeleidsters zyn ook heel aardig." tingen enzo gepraat. Iedereen had een arbeids- kontrakt voor een jaar en Philips heeft nie mand van de groep waar ik in zat een vaste baan aangeboden. Ik kreeg toen nog een aanvullende uitkering van de sociale dienst. Sinds die tyd ben ik werkloos. Mijn ervaring met solliciteren is, dat je vaak afgescheept wordt, dat ze niemand meer nodig hebben. En vaak zyn ze nog te beroerd je een brief te schrijven dat je bent afgewezen. Afgelopen oktober had ik me opgegeven voor de opleiding voor gezinsverzorgsterIk had zelf georganiseerd dat ik op de opleiding werd toegelaten. Je moet namelyk minimaal 23 jaar zyn, maar ze wilde voor my een uitzon dering maken. Ik had dus alles al geregeld met het streekcentrumVertel ik dat op de socia le dienst en die zeggen dat ik toestemming moet hebben van het Arbeidsburo, want dat ik anders mijn uitkering kwyt raak. Dat kan ik me niet permlteren, want ik woon zelfstandig. Het Arbeidsburo gaf me geen toestemming, zomaar, en ze zeiden niet waarom. Via myn zusje hoorde ik van de leerwerk plaats. Dit bevalt me prima. De hele dag thuis zitten is niks voor my. En het scheelt in de kosten als je zelf je eigen kleren kunt maken. Dat is in ieder geval al meegenomen." Laura is 19 jaar. Ze heeft twee jaar op de LTS gezeten oriëntatlejarenen is daarna van school gegaan. Ze had er geen zin meer in en was daardoor ook wel lastig. De school zag haar graag vertrekken. Ze kwam toen op 'de Spuul' te recht: "Daar sturen ze alle lastige figuren naar toe. Via het Arbeidsburo kreeg ze werk bjj de Voltfabriek: "Dat was het jeugdplan van Philips. Nou, werd ken, ook op tarief, de anderen. de WW. Na een jaar LEAO heb ik vanaf myn 15 shop gewerkt. Na drie en ik moeilijkheden met de bazin. op vakantie,

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 11