leer werkplaatsen, ook meiden? voor muriël 10 administratie es en lede- of een begin- voor zouden mis- Dit moet na- en "Ik ben na de LEAO van Rotterdam naar Baarle- Nassau verhuisd. In Rotterdam was ik aange nomen op de MEAO, maar toen ik me aanmeldde by de MEAO in Tilburg en Breda werd ik afgewezen. Ik had een vyf op mijn eindlyst. Ik wilde eigen lijk wel direktiesekretaresse worden. Toen ik nog op de LEAO zat, vond ik verkoopster in een leuke modezaak of fotomodel ook wel een leuk beroep. Maar mijn moeder zei dat ik beter voor de kantoorrichting kon kiezen, dan kon ik nog alle kanten op. Zo ben ik op het streekcentrum beland. Ik volg daar een administratieve oplei ding van twee jaar en daarbij moet ik 600 werk- ervaringsuren opdoen. In oktober kon ik op de leerwerkplaats komen. Ik vind het heel leuk. De Stichting Leer/Werkplaatsen werd in mei 1984 opgericht. Het Streekcentrum Tilburg nam hiertoe het initiatief, omdat er te weinig stageplaatsen voor haar leerlingen in het be drijfsleven waren. Ze wilden ook via open leer/ werkplaatsen een mogelijkheid bieden aan jonge ren zonder afgeronde schoolopleiding om zich te oriënteren op een beroep (in socio-vaktermen doe-aktlviteiten voor randgroepjongeren en drop- outs). Momenteel zijn er vier leer/werkplaat sen: Administratie, Leer/Textielbewerking Autotechniek en Informatie techniek/Au tornatise- rlng. Er zyn plannen voor een nieuwe leer/werk- plaats Technlese basisvaardigheden. De Stichting Leer/Werkplaatsen krijgt subsidie van de gemeente (uit het jongerenplan), van het ministerie van Sociale Zaken en van het Euro pees Sociaal Fonds. In totaal werken er 119 jon gens en 78 meiden op de verschillende werk plaatsen. Het is opvallend dat de jongens en meisjes niet gelijkelijk over de verschillende werkplaatsen verdeeld zyn. Op de Leer/Werkplaats Autotechniek zat 1 meisje by 33 jongens en zy is er inmiddels mee opgehouden. Op de Leer/ Werkplaats Informatietechniek/Automatlsering werken 82 jongens en 14 meiden. In principe staat deze Leer/Werkplaats open voor iedereen, alleen moet je wel enige wiskundekennis bezit ten. Dat schrikt veel meiden af. In een dikus- sie hierover met de direkteur van de Stichting Leer/Werkplaatsen bracht hij naar voren dat meiden 'niet willen'."Men stelt alle leer/werk- plaatsen open voor meisjes, maar die kiezen keer op keer weer de traditionele 'vrouwenberoepen'." De nieuw te starten werkplaats Technlese basis vaardigheden wordt ook niet speciaal op meiden gericht. Ze moeten zelf komen en dat werkt niet. Hoewel het Inmiddels zonneklaar moet zyn, dat meisjes ekstra drempels moeten nemen voor zy zich in een zogenaamd 'mannenberoep' storten, leidt dit niet tot een ander beleid. Oriëntatie- kursussen over 'mannenberoepen' sterskursus techniek, alleen opengesteld meiden en begeleid door een vrouw, schien aardige initiatieven zijn, tuurlyk gepaard gaan met een enthousiaste gerichte, liefst persoonlijke werving. De Leer/Werkplaats Administratie (33 meisj 4 jongens) is opgezet als een echt bedrijf, re deeInemerster heeft een leer/werkovereenkomst en krijgt ook een loonstrookjeAlleen wordt het niet uitbetaald. Je moet ook solliciteren voor een 'baan' op deze leer/werkplaatsEr zyn ver schillende afdelingen: inkoop/verkoopmagazyn, fakturering/bewakingboekhouding en receptie. Zy werken samen met HOMED, een soortgelijk pro- jekt in Heerlen, waar zy de klantenadministratie voor doen. Iedereen werkt zes weken op een af deling, zodat je alle facetten van een admini stratie kunt leren kennen. Een gesprek metMuriël, 17 jaar en sinds ok tober werkzaam op deze leer/werkplaats. Er heerst een leuke sfeer. Met verjaardagen geven we de jarige bijvoorbeeld een kadootje by de koffle-met-gebak Het lijkt ook op een echt kantoor. Het voor deel van een stage op de leerwerkplaats vind ik dat je alle afdelingen leert kennen. En daar door weet ik ook beter welk kantoorwerk ik wel en niet leuk vind. De boekhouding, daar zit ik nu op, vind ik heel leuk, afwisselend. De fak- tureerafde1ing vind ik afschuwelykde hele dag fakturen typen. Ik heb ook nog 6 weken op een bank gewerkt. Er stond een advertentie in het dorpsblad voor kassier op de plaatselijke bank. De mensen die er werkten waren heel aardig. Maar toch zeiden ze dat ik niet voldeed. Ik moest ook ingewikkelde berekeningen maken met vreemde valuta en dat vond ik wel moeilijk. Boven dien was ik nog maar een paar maanden met de op leiding administratie bezig. Jammer. Ik zou het liefst op een bank gaan werken na rny'n opleiding. Aan de balie. Afwisselend werk dat vind ik be langrijk. Boekhouden, telefoon aannemen, in ie der geval niet de hele dag typen. We krygen op de opleiding ook komputerkunde en met tekstver werkers leren werken. Dat spreekt me ook heel erg aan.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 10