mavis carrilho ’je moet laten zien dat je er bent 8 vrouwen en *'Want zwijgen biedt geen bescherming,Portret ten van Zwarte schrijfsters, samenstelsters: Mavis Carrilho, Tineke van den Houten. Uitgave van Katijf, Amsterdam 1985 De titel is ontleend aan een uitspraak van Audre Lorde. Het boek bevat interviews met zes zwarte schrijfsters (Michelle Cliff, Buchi Emecheta, Audre Lorde, Astrid Roemer, Pat Sims en Barbara Smith). De meeste interviews verschenen eerder in Katijf. Daarnaast een interview met de vrouwen van Kitchen Table Press, een uitgeverij io New York, die zich bezighoudt met werk van vrouwen uit de Derde Wereld van alle raciale en kulturele afkoms- ten Verkrijgbaar bij de Vrije Boekhandel voor ƒ8,95. Mavis Carrilho speelt met de gedachte een vervolg uit te brengen. Daarin zouden diverse nederlandstalige zwarte vrouwen een plaats moeten krijgen. Om het nadenken over het eigen racisme bij tilburgse vrouwen te stimuleren togen we naar Amsterdam en praatten ruim drie uur met Mavis Carrilho in de koffieshop 'Francoise' Een verslag daarvan tref je op deze en vol gende pagina's aan. Daarnaast wordt op de BOEKENpaginé 'Alledaags Racisme' van Philomena Essed besproken. Zondag 16 juni komt Mavis Carrilho naar Tilburg op uitnodiging van Literalust om te praten over racisme. Hoewel de preciese invulling van deze zondagmiddag (vanaf 14.00 uur) nog niet helemaal vaststaat, zal Mavis Car rilho in ieder geval een inleiding houden over wat racisme is, ze zal ingaan op ervarin gen van zwarte mensen in Nederland en het racisme bij witte vrouwen, in de witte vrouwen beweging. Ten slotte zal ze duidelijk proberen te maken waarom racisme een strijdpunt van de vrouwenbeweging behoort te zijn. Het is niet de bedoeling dat de bijeenkomst een eenzijdig karakter zal hebben. Mavis Carrilho zou het dan ook leuk vinden als de vrouwen zich voorbereiden: nadenken over het onderwerp, vragen meenemen. Met nadruk zegt ze dat ze géén "deskundige zwarte vraagbaak" is: "Ik heb mijn grenzen, ik ga niet alles uitleggen!" En ze komt ook niet naar Tilburg om op te treden als "standrechter", om al of niet te bevestigen, dat witte vrouwen racisties zijn in de trant van "Fantasties, wat ben jij anti-racisties maar jij, Jij moet er nog heel hard aan werken!". naar een Nu ben gegaan, werd, in ties van zwarte vrouwen.Ja, ik kende wel de Sichting Belangenbehartiging Surinaamse Vrouwen, maar ik zat in de witte vrouwenbe weging. En na verloop van tijd ga je toch denken: 'Hier klopt iets niet!'. Dan leg je nog even uit, wat er niet klopt, dan zeg je 'daag' en dan ga je met zwarte aan de slag. Dat zwarte vrouwen zichzelf organiseren Vanaf de oprichting zat je in de redaktie van Katijf, in het laatste nummer stond je naam niet meer in het kolofon... "Nee, is je dat opgevallen? Tja, ik was een van de oprichtsters en na vijf jaar ben ik er uitgestapt. Ter gelegenheid van het jubileumnummer (nr.25, feb.'85) heb ik nog een boekje* gemaakt, een soort 'afschelds- kado' aan Katijf. Hoewel het erg aan mijn hart ging dacht ik: het is zo mooi genoeg geweest. Ik wilde bovendien struktureel doorgaan met zwarte vrouwen. En ik deed al zo veel tegelijk, dat kon dus niet meer. Bjj Katijf was ik de enige zwarte vrouw. Er is wel geprobeerd er eentje bij te krijgen, maar dat is niet gelukt. De vrouwen die er zin in hebben, hebben gewoon geen tijd! De vrouwen van het aktieve zwarte vrouwencir cuit plegen allemaal roofbouw op zichzelf. Vorig jaar kwam ik er achter dat mijn akti- viteiten met zwarte vrouwen het onderspit delfden. Het leukste viel weg. Vandaar dat ik in een heleboel aktiviteiten ben gaan kappen. Als zwarte vrouw moet ik op zo veel punten strijd voeren en ik voelde me heel vaak alleen. Een half jaar geleden ben ik uit mijn woon groep gestapt. Een andere zwarte vrouw was al eerder vertrokken. Ze hebben wel gezegd dat ze het belangrijk vonden dat er opnieuw een zwarte vrouw bjj zou komen, toen ik zei dat ik zou gaan vertrekken. Ik heb er niets van gemerkt dat ze ook echt gezocht hebben zwarte vrouw. ik dus uit de redaktie van Katijf Toen ik in de vrouwenbeweging aktief '78, kende ik nauwelijks organisa- zwarte vrouwen.Ja, 1 I ini nmw> i

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 8