6 mirjam agaath H Maaike Kiestra Mirjam 38eerstejaars letteren); Ik heb lang getwijfeld of ik zou meedoen met de bezettingsaktieook door herinneringen die ik had aan de 60-er jaren met nogal geweldadige bezettingen. Ik had wel gehoord dat er voor oudere mensen die nu met een beurs studeren een overgangsregeling komt, maar dan is het nog steeds absurd dat vrouwen van mijn leeftijd straks geen enkele kans meer hebben om te gaan studeren. Uiteindelijk besloot ik toch mee te doen, uit solidariteit. Alle mensen hebben recht op bepaalde basis dingen, zoals etenonderdakvoedsel, kleding en zeker ook recht op onderwijs. In tegenstelling tot sommige mensen vond ik dat de bezetting op de Hogeschool wél Dat het min of meer de Ik ben een in het In het begin van dat kamp mee goed georganiseerd was. mislukte was puur te wijten aan onervarenheid van de mensen, tijd in Greenham Common geweest, vrouwenkamp daar, deden er ook mannen mee. Maar die wilden alles regelen en er moest iemand de leiding hebben. De vrouwen hebben hen toen verzocht te vertrekken en daarna was hiërarchie totaal afwezig.In Greenham Common waren de mensen ook ouder dan de studenten hier. Ik denk ook dat vrouwen nog steeds met meer verantwoordelijkheidsgevoel worden opgevoed dan mannen, hoewel in de Leergangenhet bezette bestuursgebouw) ook jongens werkten aan de huishoudelijke dingen die nu eenmaal moeten gebeuren. Op de Hogeschool was het meer zo dat de jongens zeiden "Joh, ga eens zitten,je sjouwt je rot" ,maar de meisjes kwamen je na vragen meteen helpen. Na de ontruiming van de Hogeschool was iedereen heel emotioneelhaast hysteries. Meisjes uitten dat door huilbuienterwijl Jongens zich agressief opstelden,en hard gingen praten. Die woensdagavond zijn er een hoop mensen weggegaan uit angst voor agresslvi tei t In Greenham Common was er automatiese demokratie,met baslsprinciepes zoals vreedzaam zijn,en geen schade bij akties. Maar op de Hogeschool ging het te ver;er werd uren gepraat over de meest onbelangrijke dingen. In de Leergangen ging het allemaal veel beter dankzij de ervaringen van de Hogeschool. Voor die bezetting was ook een 'plan de campagne' opgesteld met ook een alternatief als het allemaal niet zou lukken. De werk groepen functioneerden ook veel beter. Een paar leuke dingen die we hebben mee gemaakt op de Leergangen; toen we de boel bezet hadden,had het bestuur van buiten af de electriciteit uitgezet. Maar dan gaat automatisch het alarm bij de politie aan, Dus op een gegeven moment belde het bestuur op,of we op hun aanwijzingen de electriciteit weer aan wilden zetten,want de politie werd gek van dat alarm. Helaas hadden we inmiddels de electriciteit zelf al weer aangezet. Wat ook leuk was dat de wijkagent uit die betreffende wijk op de derde dag langs kwam om zijn solidariteit met de aktie te betuigen Wat ik zelf het positieve vond van alle akties is dat de mensen elkaar veel beter hebben leren kennen. Ik was zelf net terug uit het buitenland, en tijdens de kolleges leer Je mensen niet echt kennen. Ik heb veel mensen leren kennen en je weet nu ook op wie je kunt vertrouwen. Het is meer dan zes jaar geleden dat er een gesloten bezetting was op de Hogeschool, en dat nog wel met een onervaren groep die erin slaagde bij elkaar te blijven. Agaath 18eerstejaars letteren) Ik heb vanaf dinsdagavond meegedaan met de hogeschoolbezetting in de keukendienst. Oh ja, dat was heel opvallend, er zaten alleen maar meiden in die groep maar de coordinator was een Jongen. Later heeft Mirjam die taak overgenomen. Dinsdagavond was de sfeer heel goed, woensdagochtend kwam de angst van een ontruiming. Ik was met een paar mensen naar de kelder van B gegaan om een uitgang te bewaken en toen zagen we ineens een rij mannenwaarbij de rektor langs komen draven. Even later hoorden we een klap en via een geforceerd raam kwamen ze naar binnen. In dezelfde tjjd kwam Hopman met zijn groep via een ruit in de koffiekamer binnen. Toen we later met zijn allen in de hal van B zaten was iedereen'bangJe kreeg haast het idee dat je naar een film keek, je zag jezelf van een afstand zitten.Later werd de sfeer in de hal melig, leuker. Woensdagavond ben ik weggegaan.Na de grote vergadering over de herbezetting bleek dat de helft van de coördinatie van niks wist over die vergadering, en een toezegging over later nog eens praten werd niet waargemaakt, de deuren waren ineens al dicht gekit. Toen ben ik huilend weggegaan, en doordat ik er van te voren ook al bij betrokken was geweest was die stap heel moeilijk. Met een vriendin ben ik naar café Weemoed (expres) gegaan en ik was niet van plan om nog met de akties mee te doen.Toch ben ik later nog teruggegaan en ik ben tot het eind (vrijdag) gebleven.De vergaderingen waren chaoties en duurden veel te lang,en iedereen was doorgedraaidNa de afloop heb ik nog geholpen met opruimen terwijl de ballenstudenten alweer binnen kwamen en deden of ze niets zagen. Dat was een afknapper. Ook latertijdens kolleges zie je veel mensen die helemaal niet meededen en dat is moeilijk. Ook de scheiding met de rechtse ballen in de koffiekamer is veel scherper nu. En dat terwijl het personeel en de bewaking in de hal nu veel aardiger doensolidair zijn. Ik ben teleurgesteld in wat mensen kunnen doen in een grote groep onder spanning, dat is een soort levensles voor mij Het positieve is dat ik veel mensen beter heb leren kennen,soms ook verkeerd ingeschat. Misschien was het wel goed dat er op de hogeschool zoveel mis liep, daardoor leerden de mensen snel en op de Leergangendaar waren de faciliteiten ook beter) ging het heel goed.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 6