WITTE HEREN AX* 5 DEETMANS STUDIEFINANCIERINGSPLANNEN - f; voor informatie kun je bellen Els -683487 of Maaike -357086 Het nieuwe stelsel dat minister Deetman voor ogen heeft past precies in het huidige regeringsbeleid. Na de tweeverdienerswet die het getrouwde of samenwonende vrouwen moeilijk maakt om buitenshuis te gaan werken, liggen er nu wetsvoorstellen op tafel die het voor vrouwen moeilijk zoniet onmogelijk maken om alsnog te gaan studeren. In het nieuwe stelsel komt iemand van boven de 27 jaar niet meer in aanmerking voor een beurs, waardoor de zogenaamde tweedekansers (waarvan meer dan 55% vrouw is) buiten de boot vallen. Verder wordt het aantal jaren waarin de beurs terugbetaald moet worden afhankelijk gemaakt van het feit of je al dan niet samenwoont en of je partner mee betaald Hoe ziet het plan Deetman er lijnen uit? In het nieuwe stelsel worden alle gelden die nu besteed worden aan studiefinanciering en aan de kinderbijslag samengevoegd en de kinderbijslagregelingen voor boven de 18 jaar worden afgeschaft. Het nieuwe stelsel mag niet meer kosten dan er nu aan financiering en kinderbijslag betaald wordt (3 miljard), het moet budgettair neutraal zijn. Het bedrag dat een student(e) nodig heeft voor een jaar stelt de minister als volgt samen; voor het levensonderhoud gaat hij uit van het bijstandsnivo van een 18-jarige8888 en telt daar voor iedere leeftijdscategorie een willekeurig gekozen 5% bovenop. Die stijging is lager dan de bijstandsnormen. De studiekosten gokt Deetman op 7oo gulden. [Collegegeld staat in deze berekening op 1048 gulden, terwijl al vaststaat dat dit 1604 wordt,en waarschijnlijk daarna nog opgevoerd tot 4000 gulden! De ziekenfondspremie zet de minister op 750 gulden per jaar. De opbouw van de bijdrage die door de staat aan deze budgetten wordt gegeven is als nu in grote patricia (21 .vierdejaars ekonomie); Ik zit tijdens mijn studie tussen allemaal ekonomen, en daar zijn de verschillende rolpatronen van mannen en vrouwen heel duidelijk aanwezig. Tijdens de akties vallen veel van die rolpatronen weg, want iedereen is in eerste instantie bezig met het schoppen tegen de bestaande maatschappij, het ingaan tegen strukturen en vaste gewoontes. Dit impliceert ook strukturele rolpatronen. Maar je kunt je afvragen wat er overblijft als men terugkomt in het normale studie- hogeschool-studentenhuiswereldje. Onbewuste rolpatronen waren ook tijdens de akties nog aanwezig. Dat bij de samenstelling van de huishoudelijk* dienst vrouwen zich genoodzaakt voelen zich daar en masse voor op te geven, is op zichzelf een trieste zaak. Nog triester dan dat mannen hen hiertoe zouden dwingen. Hoezo konditio- nering, hoezo opvoeding. Stress-situaties geven ook weer aanleiding tot andere uitingsvormen. Geïrriteerde mannen die zich uiten door middel van scheldkannonades harde zo niet schreeuwende stemmen om zo de irritatie van zich af te kunnen reageren, terwijl vrouwen deze gevoelens omzetten in spontane huilbuien,en hun Irritatie of stress niet afreageren op anderen, maar dit bij zichzelf gaan leggen. Bij de HTS was het echt heel eng. Een grote groep apatiese jongens met een paar "leidersfiguren" die begonnen te schelden dat ze gotver recht hadden op onderwijs en ze zouden de bezetting wel eens even breken. Een groep van 20 jongens liet zich overhalenliep naar boven en begon met bak stenen de ruiten in te slaan om zo hun les lokaal in te kunnen. Het is echt angstaanjagend hoe makkelijk mensen te manipuleren zijn, volgt; de staat keert aan iedere student(e) een basisbeurs uit, die verschilt per leeftijd groep en woonsituatieuit- of thuiswonend). Als je 20 jaar bent en uitwonendblijft van Je basisbeursna aftrek van kollegegeld en studiekosten) per maand ƒ423,42 over voor levensonderhoud. Daar kun je dus niet van leven. Wanneer je ouders minder dan 45.800 verdienen kun je rentedragende leningen afsluiten De totale hoeveelheid geld die in zes jaar geleend wordt varieert tussen de 0 en 21.000 gulden,met een rente van ongeveer 9%. Zolang men in de bijstand zit hoeft er niets te worden terugbetaald. Vanaf het minimumloon moet de student(e) beginnen met terugbetalen. De termijn daarvoor is vastgesteld op tien jaar. Is de student(e) niet in staat om alles in tien jaar terug te betalen, dan wordt de termijn verlengd tot vijftien jaar. Daarna wordt de schuld kwijtgescholden. Hoeveel er ieder jaar wordt terugbétaald is afhankelijk van het eigen inkomen en dat van de eventuele partner. Betaald de partner niet mee aan de aflossing, dan wordt de resterende schuld niet kwijtgescholden na vijftien jaar, maar wordt de aflossings- termijn met één jaar verlengd voor ieder jaar dat men samenwoont. Stel je voor, je wilt gaan studeren. Heb je eerst iets anders gedaan (onderwijs, huishoudende nederlandse taal leren) en ben je 27 of ouder, dan moet je alles zelf betalen. Ben je Jonger,maar je ouders zijn niet rijk genoeg om je basisbeurs aan te vullen,dan moet Je lenen. Woon je tijdens de 15 Jaar dat je van je krappe loon moet aflossen samen en je partner betaald niet mee, dan zit je 30 Jaar met een studieschuld. Aan zes jaar studeren zit je dan Je hele leven vast,iets wat niet bepaald aanlokkelijk is. Deetman hoopt dan ook dat er straks ruim 80.000 minder mensen gaan studeren, dat is goedkoper. En wie blijven er over? Witte studenten uit de eliteklasse.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 5