STUDEREN STRAKS SLECHTS VOOR i 4 margo inkomen moet voor iedereen worden waargemaakt. Daarom willen wij dit artikel afsluiten met een oproep aan alle vrouwen om mee te doen met de komende akties. Op dinsdag 22 mei komt Deetman het nieuwe bestuurs gebouw van de Katholieke Leergangen openen. Deze 22 mei mag niet onopgemerkt voorbijgaan! Deetman moet met zijn neus In zijn eigen smerige plannen worden gedrukt! Begin juni wordt er in de Tweede Kamer gestmd over het nieuwe studiefinancierings stelsel.In het hele land wordt hiertegen geprotesteerd. Eerst zullen we een overzicht geven van de akties gevoerd in Tilburg, en daarna uitleggen wat het 'plan Deetman' inhoudt. Tot slot vier impressies van tilburgse aktievoersters Eind maart begonnen in Tilburg de voor bereidingen voor akties tegen het voorgenomen studiefinancieringsplan van minister Deetman. Deze resulteerden in een bezetting van de Katholieke Hogeschool op dinsdag 23 april. Binnen tien minuten waren alle ingangen van gebouw A en B afgesloten, en om 2200uur 's avonds was de bezetting een feit. De bezetters waren optimistieser werd muziek gemaakt en plannenposters en buttons werden bedacht en uitgevoerd. De volgende morgen kregen we als ontbijt een broodje Hopman voorgeschoteld. Deze secretaris van het College van Bestuur sloeg een grote ruit in en verdreef samen met een groep personeels leden de mensen uit gebouw A. Deze ruwe ontruiming kwam heel onverwacht, omdat rektor de Moor dinsdagavond had toegezegd dat we van het Bestuur niets te verwachten hadden tot na de besprekingen op woensdagmorgen elf uur. De bezetters trokken zich terug in de hal. Na een chaotische middag vol onderhandelingenvergaderingen, misverstanden en interne verdeeldheid werd 's avonds vanuit de hal het gehele gebouw B herbezet. Donderdag 25 april kwamen 250 mensen van het Moller hun steun betuigen, voorafgegaan door de Fanfare van de Eeuwigdurende Bijstand. Vrijdag werd de bezetting opgeheven nadat het College van Bestuur een ultimatum had gesteld. De vermoeidheid van de bezetters zorgde ervoor dat er aan deze oproep gehoor werd gegeven. De week daarop werden er nieuwe plannen voor akties opgesteld. Deze plannen mondden uit in een marathonbezettingte beginnen bij het splinternieuwe bestuursgebouw van de Katholieke Leergangenop maandag 6 mei. Vanuit dit aktiecentrumcompleet met telex!) werden andere akties ondernomen. Dezelfde dag nog lieten studenten zich massaal inschrijven op het arbeidsburo, en 's avonds werden de studentenhuizen afgebeld om de mensen over de akties te informeren. Dinsdag 7 mei werden de Bibliotheekakademie de Akademie voor Journalistiek en het Moller bezet. Verder werd op die dag de aktie Noodrem uitgevoerd; op hetzelfde tijd stip werden in het hele land treinen stop gezet door studentenvoordeurdelers en vrouwen in de bijstand. Gemeenschappelijke “is is een leefbaar inkomen voor iedereen. Woensdag 8 mei werd de HTS voor korte tijd bezet. De studenten hier eisten recht op onderwijs en zetten de bezetters eruit, niet beseffende dat deze juist aktievoeren vóór het recht op onderwijslen wel voor iedereen). Ook werd woensdag een telefoon- blokkade uitgevoerd bij het ministerie van Onderwij s Deze eerste aktiegolf werd donderdag 9 mei afgesloten in Den Haag. Uit het hele land kwamen meer dan 10.000 studenten bijeen voor een massaal protest. Het Binnenhof werd overspoeld met studenten, er werd gesproken met alle politieke partijen (behalve de cp),en in een forum werd Deetman veroordeeld. Drie verkeerspunten werden geblokkeerd en het Ministerie van FinancieBs werd voor korte tijd bezet. Ook na 9 mei gaan de akties verder. Deetman's plannen moeten worden verworpen en het recht op onderwijs en een leefbaar Margo 20tweedejaars journalistiek) Eén ding: een bezetting is als een joint, je moet het een keer meegemaakt hebben. Na een katertje van de hogeschoolbezetting heb ik alleen maar toffe herinneringen aan de Leergangen-bezetting Er was al een band ontstaan tijdens de eerste bezetting en die is ontzettend versterkt tijdens de tweede. Je krijgt er een aantal vrienden bij die ongeveer op dezelfde lijn zitten als jijzelf. Bovendien heb ik veel geleerd over mensen. Dat is wel het beste wat ik eraan overgehouden heb. De passiviteit en naïviteit van de mensen (walgelijk). Hoewel de bezettingen op zich tof waren stemt het verkregen inzicht in de maatschappij tot pessimisme. Het heeft een hoop toegevoegd en veranderd aan mijn idealen, want wat moiet je in godsnaam doen om de wereld te veranderen als mensen niet beseffen wat er met hen gebeurd. En dat zijn dan studenten, degenen waarvan,ik tenminste het idee had dat ze over een redelijke algemene ontwikkeling beschikten en bewust genoeg zouden zijn om te weten wat ze met hun onvrede kunnen doen. Als die al nauwelijks of geen teken van leven geven,wat mag Je dan van de doorsnee Nederlander verwachten? Enfin,om even terug te komen op het leuke van een bezetting(ik denk nu aan de Leergangen); Je leeft met gemotiveerde mensen,dat is iets wat ik bijzonder fijn vind. Je hoeft weinig mensen achterna te zitten om te zeggen dat dit of dat moet gebeuren, iedereen werkt uit zichzelf. Daardoor loopt de bezetting goed en is het ook heel ontspannen. En uiteraard het eenheidsgevoel, mensen voelen zich met elkaar verbonden en dat is één van de leukere dingen in "het leven".

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 4