het wvc 3 tegen oorlog en fascisme tijdschrift doelstellingen veelal en Het WVC-blad en 2. Anne Smit Voetnoten 8, rechten van kind worden er ook hulpakties op touw gezet: ook voor arbeiders in Noord- die weigeren om in Duits- daarom geen overheids- voor Spanje, maar Brabant en Drente, land te gaan werken steun ontvangen. (1) zie ook de Vrouwenkrant Tilburg, jrg nr5p11. (2) informatie over het WVC komt uit: Naar Natuurlek Bestel, Vrouwenorganisaties in de jaren dertig. Werkgroep Vrouwen en Fascisme van de Afdeling Vrouwenstudies van de Universiteit van Amsterdam. Amsterdam, SUA, 1980. Wat zijn nu de precieze doelstellingen van het WVC? Vanaf 1 938 worden deze steeds duidelijk vermeld in het tijdschrift Vrouwen (waarover straks meer "1 'Vrouwen', dat tussen 1935 1 939 verschijnt, lijkt in het begin meer op een brochure dan op een tijdschrift: de pagina's zijn zelden genummerd, wie de redaktie vormen staat lang niet altijd vermeld en de omvang varieert van vier tot twaalf of zelfs twintig pagina's. Veel afleveringen heten 'extra nummers' of zijn ongedateerd. De karakteristieke aanpak van het blad is, dat alle vraagstukken in een ekonomies perspek- tief worden geplaatst, er worden altijd lijnen dóórgetrokkenDe talloze kommentaren op fascis- tiese fenomenen -oorlog in de eerste plaats, maar bijvoorbeeld ook staatsabsolutistiese rechts opvattingen of de positie van vrouwen- eindigen altijd met het signaleren van overeenkomstige tendenzen in eigen land. De ideeën die in de artikelen tot uitdrukking komen zijn vaak verrassend modern. In een artikel over prostitutie wordt bijvoorbeeld gezegd: "De strijd tegen de prostitutie steunen wij, ECHTER zullen wjj niet schromen openbaar te maken, datgene, waaraan niet de PROSTITUEES, maar de maatschappelijke omstandigheden schuldig zijn." In een ander artikel wordt verband gelegd tussen werkloosheid van vrouwen en prostitutie en wordt gesteld dat prostitutie voortkomt uit de seksuele onderdrukking van vrouwen en haar ekonomiese afhankelijkheid. Strijd tegen oorlog en fascisme daar deze beide gesels der mensheid niet te onder scheiden zijn. Verdediging van de de belangen van het In de eerste plaats is het WVC een anti- fascistiese organisatie, die het daarnaast op valt dat het fascisme de elementaire rechten van de vrouw bedreigt en die het tenslotte op valt dat ook hier in Nederland een elementair recht (namelijk dat op beroepsarbeid van de vrouw) op de tocht staat. Voor het WVC is de 'samenwerking met andere nationale en internationale organisaties' steeds belangrijk. Men organiseert vredesmeetings en vredes ten toons teil ingen samen met bijvoorbeeld de Katholieke Jongeren Vredesaktie of met de reeds genoemde IVVV. Naast deze aktiviteiten Terwijl de katholieke kraamklinieken haarzelf geestelijk voorbereiden op de geboortegolf die over driekwart jaar zal losbarsten, terwijl de paapse potten haar hoofd nog eens breken over de vraag welke van de twee overtuigingen ze zullen laten varen, terwijl de maastrichtse bossche en utrechtse hoteldirekties glunderend haar inkomsten tellen, kortom, terwijl leder op haar eigen wijze de gevolgen van het pausbezoek probeert te overzien, zijn archivarissen, om roepmedewerkers, journalisten en oudstrijders druk bezig met het opbergen van hun materiaal over de tweede wereldoorlog. De herdenkings- programma's en reünies zijn voorbij, heel Neder land heeft 40 jaar bezetting door de Amerikanen gevierd, waarschijnlijk voor de laatste maal zo uitgebreid. Dit jaar is ampele aandacht besteed aan de rol van de vrouw in het verzet: vrouwen als de tilburgse Coba Pulskens, die onderduikers ver borgen hield (1), vrouwen, die wapens vervoerden, voedselbonnen stalen en het de bezetter op ande re wijze lastig maakten. Ook vóór de oorlog waren er echter al vrouwen min of meer georga niseerd aan het strijden tegen fascisme. Een van de grootste verenigingen was het WVC: het Wereld Vrouwen Comité tegen Oorlog en Fascisme (2). Opgericht rond 1934 op instiga tie van enkele leden van het hoofdbestuur van de Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, telde het WVC na een tijdje tien miljoen leden, verspreid over 26 landen. In tegenstel ling tot reeds bestaande vrouwen-vredesbewe gingen keert het zichzelf primair en recht streeks tegen het fascisme als één van de voornaamste bronnen van oorlog. Het WVC kiest partij voor de onderdrukten, arbeiders, vrouwen, joden, negers, werklozen, prostituees. Het streeft naar opheffing van de sociale onrecht vaardigheden en misdadige tegenstellingen in de maatschappij. Veelvuldig wordt het WVC daarom verweten een kommunistlese mantelorganisatie te zijn, een aantijging waartegen het zich teweer stelt, niet omdat men zich zou schamen kommunlsties genoemd te worden, maar omdat dit andere, even belangrijke vredesfaktorenin de weg zou kunnen staan. Het WVC streeft hartstochtelijk naar bundeling van en samenwerking met leder die "de vredesstrjjd wil bevorderen". de vrouw en In vele opzichten een interessante vereniging. Voor tilburgse vrouwen vooral ook, omdat het WVC een sekretariaat had in Tilburg: mw. Kauf mann in de Korenbloemstraat (zie ook de foto). Ondanks enig speurwerk hebben we nog maar weinig over deze vrouw kunnen achterhalen. In septem ber 1940 verhuisde ze naar Rotterdam. Hoe het haar gedurende de oorlog is vergaan, is niet bekend. We zullen ons best doen om wat meer over mw. Kaufmann te weten te komen; het resul taat zie't u dan in een volgende krant.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 3