woorden FOfMATlÉPLAHi vrnvim nu’nu'NUI 4) Ik hoop dat mijn vermoedens over de ontwik keling van vrouwenstudies aan de Hogeschool niet Juist zijn. Daarvoor is er te hard ge vochten om de bestaande plekken te veroveren. Vrouwen van de Hogeschool, laat eens iets van je horen! Marlies van Aerde Vrouwenstudies zouden een bijdrage kunnen le veren aan de bevrijding van vrouwen door te zor gen voor analyses van de bestaande verhoudingen met als doe deze verhoudingen uiteindeljjk op te heffen Tot mijn verbijstering woedt er momenteel lande lijk een diskussie of vrouwenstudies nog wel moeten uitgaan van de vooronderstelling van vrouwenonderdrukking. De argumenten komen er kort gezegd op neer dat er meer afstand nodig is tot het wetenschapsobjekt om tot weten schappelijke kennis te komen. Alsof wetenschap pelijke kennis alleen tot stand kan komen door met een verrekijker, geheel blanko, vanuit de ivoren toren naar de wereld te kijken. Dit standpunt komt naar mijn mening volkomen overeen met de oude opvatting, dat wetenschap waarde vrij zou zjjn. Ook aanhangsters van de écriture feminine, een franse stroming, zeggen met het begrip vrouwenonderdrukking niets te kunnen. Hoewel ik haar ideeën en we tenschappelijke produkten niet altijd geheel begrijp, lijken haar weten schappelijke aktiviteiten voor mi] toch meer op een uit de hand gelopen hobbyisme. Natuurlijk is de ontdekking dat taal op zich geen neutraal medium is,en door zijn gestruktureerdheid bepaalde kulturele normen en waarden overdraagt, van belang. Maar opheffing van machtsverhoudingen komt mijns inziens niet tot stand door de taal te veranderen, omdat deze altijd nog een materi ele basis hebben. Je kunt via analyse van de taal hoogstens seksisme en racisme zichtbaar maken Wat my bij het lezen van artikelen (bijv, in het Tijdschrift voor Vrouwenstudies 1984 nr. opviel, was de enorme brij van woorden die me deed denken aan wetenschappelijke artikelen van heren wetenschappers, die ik in mijn hogeschool- jaren moest doorlezen. Ik krijg hier het onbe haaglijke gevoel dat de door de vrouwenbeweging bevochten plekken op hogescholen en univer- slteiten (in ieder geval gedeeltelijk) worden bezet door wetenschappelijk medewerksters die zich hebben laten opslorpen in het wetenschap pelijk bedrijf en daar 'leuk bezig zijn'. Als je vrouwenstudies loskoppelt van vrouwen- sut-iju mei. meer uitgaat van net bestaan van vrouwenonderdrukking bij je wetenschappelijke aktiviteiten, kun je best samen met mannen vrouwenstudies doen. Vandaar mijn gealarmeerd- heid over de oproep aan mannen in het hoge- schoolblad Het vak vrouwenstudies leren is volgens my ook leren om de ervaringen van vrouwen -stu dentes- te zien als bron van kennis. Het is ook een bewustwordingsproces, je moet seksisme leren benoemen. Met name omdat een eeuwenoud sekse-geslachtssysteem ook bij vrouwen aardig wat verdringingsmechanismen heeft ontwikkeld. Dit kun je niet leren met een man in de groep. Die zal zo graag willen weten wat hij als man allemaal niet verkeerd doet, dat vrouwen amper tijd en ruimte voor haar eigen vragen en ervaringen overhouden. Ter illustratie een citaat uit de brief die Will van Beek ons stuurde: "...maar uiteindeljjk kunnen we de mannen niet blijven uitschelden (want ook ik doe het), ze moeten namelijk eens nodig eman ciperen en daarvoor is 'Vrouwenstudies' een prima gelegenheid. (Ik ben, zoals Inmiddels misschien is gebleken, één van de (twee) mannelijke studenten die deze cursus volgt.) Er is daar naar mijn ervaring een direkte confrontatie met de belevings wereld van vrouwen, en alles wat ik daar leer kan ik direkt in het dagelijkse leven, in mijn omgang met andere mensen, zowel mannen als vrouwen, toepassen, wat niet het geval zou zjjn als ik mij zou beperken tot het 'in mjjn vrije tijd lezen van al die belangrijke schrijfsels'. Kortom, dat de cursus 'Vrouwenstudies' bjj mannen een eye-opener-effectheeft is geen utopie of hersenspinsel maar een reële mogelijk heid PS: Wat houdt die andere manier in waarop wij onze solidariteit kunnen tonen?" Mannen moeten zich ook bezig houden met femi nisme vind ik, maar dan zullen ze vragen aan zichzelf moeten stellen en vrouwen niet als moeder misbruiken. Een voorbeeld van dit soort onderzoek is: 'Waarom mannen verkrachten; maatschappelijke achtergronden van seksueel geweld tegen vrouwen' van Bert van Herk.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 15