VAN AMAZONEPAD TOT VENUSSTRAAT EMMASTRAAT 13 Gegevens voor dit artikel zjjn onder andere ontleend aan de folder die werd uitgegeven ter gelegenheid van de tentoonstelling '100 Jaar oranjevorstinnen 1880-1980'. en handhaven." Achtten dagen later moest ze opnieuw aantreden. Willem was op 23 novem ber overleden dus moest de hele plechtigheid over. Wilhelmina was immers Koningin gewor den en nu moest Emma het regentschap in naam van haar dochter aanvaarden en "het koninklijk gezag voor haar waarnemen" De gebruikte formuleringen hadden in die drie dagen wel een wijziging ondergaan. Omdat in Luxemburg geen vrouw moch opvolgen werd Wilhelmina geen Groot Hertogin van Luxemburg. Het regentesseschap van Emma eindigde na 8 jaar op 31 augustus 1898 toen Wilhelmina 18 jaar werd In tegenstelling tot de koninginnen Wilhel mina en Juliana, die na haar abdikatie de titel prinses gingen voeren, bleef Emma koningin, ofwel Koningin-moederHeeft er ooit iemand gehoord van de titel Koning- vader?). Als dank voor bewezen diensten kreeg Emma op 2 september van het ganse nederlandse volk een bedrag van ƒ300.000,- waarmee een sanatorium voor tb -patiënten werd ingericht. De start van het Emtnafonds. Koningin Emma overleed in het voorjaar van 1834. In de zomer van datzelfde jaar overleed ook prins Hendrik, de echtgenoot van Koningin Wilhelmina, vader van Juliana. Daarmee bestond ons koningshuis opnieuw uit twee vrouwen. Dat Tilburg nog dertig vrouwen vernoemt in de straatnaamgeving is niet in de laatste plaats te danken aan het feit dat ons konings huis tot voor kort louter vrouwelijke telgen kende. Gezamenlijk zorgden ze dat 9 tilburgse straten hun naam kregen. Het ontbreken van mannelijke nakomelingen had ook tot gevolg dat vier vrouwen de afgelopen 100 jaar koning in konden worden. Als deze vrouwen namelijk broertjes hadden gehad, óók jongere, dan waren zjj niet voor opvolging in aanmerking gekomen. Pas de laatste grondwetsherziening heeft dat veranderd,al sterft de vrouwelljke lijn wèl met Beatrix uit. Het begin van deze vrouwelijke lijn ligt bij Emma van Waldeck Piermont, de tweede vrouw van koning Willem III. In de zomer voor hun dochter Wilhelmina 4 zou worden overleed de laatste van de drie zonen uit Willem's eerste huwelijk met Sophia van Württemberg: Na Willem en Maurits overleed Alexander in 1884. Door de huidige kroonprins Alexander te noemen lijkt het wel of het koninklijk huis de periode van 100 Jaar oran- jevorstinnen als een intermezzo beschouwt. Emma overleefde niet alleen haar drie stiefzonen maar ook Willem III ging haar voor. In oktober 1890, Wilhelmina was nog minderjarig, ging de gezondheidstoestand nan de koning achteruit. De grondwet voorziet in het geval dat de koning niet tot regeren in staat is. Er dient dan een regent te worden aangesteld. In artikel 45 van de grondwetHet koninklijk gezag word waargeno men door de Raad van State ingeval de Regent ontbreekt'. Die regent ontbrak tussen 30 30 van de 1500 straten vernoemd naar vrouwen. 30 afleveringen bestaan. Opdat een ieder vete, oktober en 14 november. Op die dag trad artikel 38 in werking: Het Koninklijk gezag wordt mede aan enen Regent opgedragen inge val de Koning buiten staat geraakt de regering waar te nemen. Op 14 november werd door de verenigde vergadering der Staten Generaal een wetsvoorstel aangenomen, waarin Koningin Emma tot regentes werd aangesteld. Emma aanvaardde het regentschap op 20 november: "In naam van Zjjne Majesteit Willem III, bij de gratie Gods, Konig der Nederlanden, Prins van Oranje-NassauGroot Hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Ik zweer trouw aan den Koning, ik zweer dat ik in de waarne ming van het Koninklijk gezag zoolang de Koning buiten staat blijft de Regering waar te nemen, de grondwet steeds zal onderhouden In Tilburg zijn zo'n daarom ook uit zo'n De Emmastraat, parallel aan de paleisring, tussen de Juliana van Stolbergstraat (vrouw van Willem de Rijke in de 16C eeuw, haar zoon werd naast 'van Nassou' ook 'van Oranje) en de Sophiastraat (getrouwd met Willem III eind vorige eeuw), dient vooral als toegangs weg tot parkeergelegenheid achter de Hema en C&A. Van Amazonepad tot Venusstraat zal wie die vrouwen waren.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 13