11 I Sommige dingen in Nederland Véronique Nas best Ten slot- 150 jaar geleden in de Ant- zwarte jongen rond Heb je er nou nooit eens genoeg van om alsmaar gekonfronteerd te worden met racisme bij witte mensen. Heb je niet de neiging om witte mensen te mijden? Als zwarte ontwikkel je een soort radar voor racisme. Dat zie je by veel zwarte men sen. Hoe langer ze in een witte maatschappij leven hoe beter hun voeldraden funktioneren Je onttrekken aan de witte maatschappij lost het probleem niet op. Al ben ik op een gegeven moment wel bewust op zoek gegaan naar zwarte vrienden en vriendinnen. Witten voelen zich dan aangevallenIn Zaltbommel, waar ik de enige zwarte op de hele school was...of nee, er zaten ook twee indlese jongens, maar die distantieerden zich van mij, dat is vanuit hun positie wel te begrijpenneeniet te begrijpen, maar het was zo witte vriendinnen. Ik woon in een witte maatschappij, ik vind dat ik daar niet omheen kan. Al zijn er wel veel zwarte mensen die zeggen:"Er is geen respekt voor mijn kuituur, er is sprake van racisme, hier kan ik niet leven". Maar aangezien ik hier de komende tijd nog wel zal zijn, in iedergeval nog de eerste jaren zal ik, de tijd dat ik hier ben, ook laten zien dat ik er ben!" zijn. Dat werkt op zich wel. Maar wat zie je weer gebeuren? Zwarte vrouwen vallen er tussen uit. Ook de nerderlandse regering is racistles. Was het beleid eerst gericht op integratie/ assimilatie, het aanpassen aan de nederland- se kuituur, nu gaan ze uit van een 'multi- kulturele samenleving'. Een samenleving kan pas multi-kutureel zijn als er sprake is van gelijke machtsverhoudingen. En die situatie bestaat gewoon niet zolang de struk- turele raclstiese onderlaag niet wordt on derkend Vind je eigenlijk dat er wat veranderd is? Geloof je in veranderingen? (Cynies)"Ach ja, er verandert wel wat, wel! Al zal het mijn tijd wel duren, te liep er zo'n werpse dierentuin no een als bezienswaardigheid... Aan de andere kant: zolang er een struktu- rele onderontwikkeling is in derde wereld landen, dan is er ook sprake van racisme. Als Afrika al haar banden met de rest van de wereld zou verbreken, dan zou je eens moeten zien wat er gebeurt! Dan zouden Amerika en Rusland snel vriendjes worden. Net als ten tijde van het kolonialisme, toen hebben de westerse landen keurig Afrika onderling ver deeld. Het is net -Hoe heet dat spel ook al weer?- Risk. Met dit verschil dat het westen wel begint met 20 keer zoveel legertjes." Hoe ga jij met racisme om? "Ik ben natuurlijk niet de hele dag bezig net racisme te bestrijden, laat je niet over je kant gaan. Bijvoorbeeld als er iemand zegtNederland is voor de - nederlanders Of eh...er is bijvoorbeeld in de Kinkerbuurt een Hema,ik kom er niet zo vaak, maar ik was daar eens en toen viel het me op dat ze me onraiddellijk in de gaten hiel den, bang dat ik wat mee zou nemen. Dat ge beurde ook de keer erna. Ik ben toen expres nog een derde keer gegaan en ben naar de be drijfsrecherche gaan zwaaien, zo van!'hallo, daar ben ik weer Maar toen jij nou net zei naar aanleiding van mijn boekje:"Ik wist niet dat er zoveel zwarte schrijfsters zijn, die zoveel zinnige dingen zeggen", toen vroeg ik je niet onmid- delljjk: "Hoezo, waarom", hoewel ik dat wel dacht

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 11