vrouwen uit eritrea 4 8 senait bahta terhas asmelash saba issayas i F Werkt en studeert in Nederland. in eigen voor vrouwen, te laten wennen Ze woon’; in het bevrijde gebied van Eritrea. Zo'n 85% van Eritrea staat onder kontrole van de Eritrean Peoples Liberation Front. Dat zijn voornamelijk plattelandsgebieden. Senait Bahta is werkzaam als onderzoekster vrouwenstudies Ze werkt voor de NUEW in Noord-Amerika, waar 9000 eritrese vluchtelingen wonen. Ze woont in New York. De NUEW heeft een afdeling in Noord-Amerika, want vooral sinds '78 is de stroom eritrese vluchtelingen groeiende. Ze zijn bijvoorbeeld afkomstig uit Soedan en zjjn hier gekomen via vluchtelingenorganisaties. In Amerika vormen de eritrese vluchtelingen een goedkope arbeidsreserve want 1. er wordt gediskrimineerd 2. er is een grote werkloosheid en 3. ondanks diploma's worden ze als ongekwalificeerd aan gemerkt. De NUEW heeft programma's die erop gericht zijn ha De NUEW heeft verschillende afdelingen Nederland. Er is er een in Rotterdam en in Amsterdam. We organiseren in Nederland elke twee weken bijeenkomsten voor eritrese vrouwen om zich beter te kunnen aanpassen by de andere kuituur. We praten over de kolonisatie van ons land maar we geven ook alfabetiseringskursussen. Het aantal eritrese mensen in Nederland is moeilijk te zeggen, omdat het getal wisselt. Ze komen hier maar soms krijgen ze niet de vluchtelingestatus en worden dan weer weg gestuurd. Globaal zijn er tussen de 500 en 700 mensen uit Eritrea in Nederland.” Op 29,30 en 31 maart werd er een konferentie gehouden in Bergen (NH), georganiseerd door de National Union of Eritrean Women. Behalve de strijd tegen Ethiopië en de strijd tegen de droogte, voeren de vrouwen een sociale strijd, een vrouwenstrjjd De situatie in Eritrea krijgt maar weinig aandacht in de internationale pers. Een van de oorzaken daarvan is het feit dat Ethiopië zowel door het Westen (ekonomies) en door het Oosten (voornamelijk militair wordt gesteund. Dat ook daar de bevolking te lijden heeft van de droogte en dat bovendien de ethiopiese regering voedsel transporten naar Eritrea onmogeljjk maakt blijft voor het oog van de wereld verborgen. Met dit soort konferenties willen de Eritrese vrouwen andere vrouwen op de hoogte stellen van de situatie in haar land en een beroep doen op haar soli dariteit. De dagen na de konferentie waren vier eritrese vrouwen te gast in Brabant op uit nodiging van de vrouwen van de wereldwinkels in midden-BrabantOp 5 april waren ze in Tilburg, we laten ze allevier aan het woord. De vrouwen in Eritrea besloten tot een organisatie, omdat zij naast de algemene onvrijheid door de koloniale overheersing ook te maken hadden met de onvrijheid, opge legd door de feodale kuituur van het tradi tionele Eritrea, die vrouwen ziet als zwak en niet produktlef. Haar enige bestaansrecht ontleende zij aan het dienen van de man door zijn kinderen te baren en binnenshuis te werken.Al vanaf 1972 bestonden er plaatseljjk vrouwengroepen. Het overkoepelende NUEW ontstond in 1979 en maakte deel uit van de EPLF, net als de studentenorganisatie en de arbeidersorganisatie, maar heeft net als deze een eigen struktuur en een eigen bestuur. We zijn hard bezig ons leven te veranderen. Sinds 1972 hebben we veel bereikt. Vóór de revolutie hadden vrouwen niet de kans een opleiding te volgen. Nu is er een kam- pagne aan de gang om alle vrouwen te onder wijzen. Op ekonomies gebied is er ook veel veranderd. Vroeger mochten vrouwen geen land bezitten. Ze waren volkomen ondergeschikt aan mannen, eerst aan haar vader, na haar trouwen aan haar echtgenoot. Ze deden het huishouden maar werkten ook op het land, in de akkerbouw of de veeteelt. Desondanks werden vrouwen als niet-produktief gezien. Nu is het voor vrouwen op het platteland mogelijk om ekonomies zelfstandig te zijn: ze bezitten haar eigen land en de oogst daarvan. Dat heeft ook gevolg gehad voor de erfwetten. De erfenis wordt gelijkelijk verdeeld tussen zonen en dochters. Ook worden meisjes niet meer op jonge leeftjjd uitgehuwelijkt en de bruidsschat is afgeschaft. De gezondheidszorg is ook beter georgani seerd. Vrouwen hadden zo'n zwaar bestaan, dat veel vrouwen in het kraambed stierven. En ook de kindersterfte was enorm. Nu wordt er voor gezorgd dat er voldoende vrouwen een opleiding krijgen tot kraamvrouw. Vrouwen worden ook opgeleid in techniese beroepen en er zijn bijvoorbeeld ook al vrouwe lijke rechters. De bedoeling hiervan is dat vrouwen niet eeuwig veroordeeld blijven tot het huishouden. Ook op politiek gebied doen vrouwen nu volwaardig mee. Zo veranderen we onze samenleving.”

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 8