7 Jacqueline Compajjen dood in een greppel aangetroffen worden. En dan wordt gezegd dat het kommunisten zijn. Dat is het grote stempel dat iedereen die tegen Marcos is, krijgt opgedrukt." Lulu van der Meer heeft hele positieve indruk ken overgehouden aan de opzet van de Filippijnse vrouwenbeweging. "Gabriela heeft een duidelijke lijn, waarin veel vrouwengroepen zich kunnen vinden. De meest vooruitstrevende groepen zijn die van de studenten, de middenklasse-vrouwen De Filippijnen is een groep van 7100 eilanden in het westen van de Stille Oceaan. Er wonen vijftig miljoen mensen, waarvan meer dan de helft jonger is dan vijftien jaar. De ekonomie verkeert in een grote krisis. Ze is afhankelijk van de wereldekonomie doordat er geen in- en uitvoerbeperkingen bestaan. De werkloosheid is enorm. Meer dan 70 procent van de bevolking leeft onder de armoedegrens. Tot 1972 was er sprake van een demokratie. Toen riep president Marcos de staat van beleg uit, die hem de mogelijkheid gaf maatrege len te nemen zonder toestemming van het parlement. In 1981 werd de noodtoestand opgeheven. Maar er veranderde weinig, want Marcos kan nog steeds (en doet dat ook) beslissingen nemen buiten het parlement om. Zijn bewind heeft al die tijd stand gehouden door steun van de Verenigde Staten, die grote ekonomiese en militaire belangen hebben bij de Filippijnen. Sinds de moord op oppositieleider Benigno Aquino in augustus 1983 is het verzet tegen Marcos sterk toegenomen. Bijna dagelijks zijn er demonstraties. Tegelijkertijd wordt de onderdrukking harder. Lag er vroeger af en toe een Marcos-tegenstander dood langs de weg, nu is het al een gewoon verschijnsel dat opstandige dorpen in hun geheel door militairen uitgemoord worden. de arbeidsters, en de sloppenwijkbewoon- sters. Zjj trekken de kar voort. Maar ondertussen zijn ook behoudender groepen aangesloten als bijvoorbeeld die van vrouwelijke religieuzen. De nederlandse vrouwenbeweging is vooral een zaak van de middenklasse-vrouwEr zijn veel verschillende groepen die zich niet zoveel aan elkaar gelegen laten liggen. Leraressen zullen zich er praktles niets van aantrekken als de bijstandsvrouwen een aktie voeren. Dat komt doordat hier geen analyse is waarin iedereen zich kan vinden, waarin duidelijk wordt dat de problemen van andere vrouwen ook jouw problemen zjjn. "Ik heb de indruk dat de mannen daar de vrouwenbeweging serieuzer nemen. Er is minder van dat flauwe gegniffel. Dat komt ook door die analyse. Een ander punt van verschil met hier is dat Gabriela duidelijk zegt niet anti-man te zjjn. Ze erkent wel dat het mannelijk chauvinisme zeer nadrukkelijk aanwezig is. Maar dat is niet zozeer aan de mannen te wijten, zij zijn net als de vrouwen een produkt van de geschiedenis. Daar moet je de schuld aan ophangen namelijk geen geld om voorbehoedsmiddelen te kopen en bovendien verbiedt de kerk haar het gebruik ervan. Krijgt ze wel een kind, dan is zij de enig verantwoordelijke. De wetten in de Filippijnen zijn echt abominabel voor de vrouw. Ze wordt op één hoop gegooid met imbecielen en minderjarigen. Een vrouw mag alleen werken als haar man toegeeft dat hij het gezin niet in zijn eentje kan onderhou den. Als de vrouw ongetrouwd is, moet haar vader toestemming geven. "Het oriëntatiepunt van Gabriela is dus de algemene situatie in de Filippijnen. Pas als die veranderd is, kan er zuivere aandacht aan de vrouwenproblematiek gegeven worden. Het komt erop neer dat de vrouwenbeweging een nog langere adem moet hebben dan het verzet zelf." Na de moord op Aquino in augustus 1983 ontstond er in de Filippijnen een massale verzetsbeweging. Allerlei groepen, van boeren tot zakenmensen, gingen zich organiseren. Lulu van der Meer: "Er bestonden al veel kleinere vrouwengroepen. Een aantal vrouwen besloot toen een vrouwenkoalitie op te zetten, Gabriela. Zij hanteren een bepaalde analyse waarom de Filippijnse bevolking er zo slecht aan toe is terwijl het land alles in zich bergt om welvarend te zijn: voldoende grondstof fen, een goede infrastruktuureen ontwikkelde bevolking, binnenlandse industrie. Die analyse komt tot de volgende drie hoofdkwalen: de feodale verhoudingen zoals die hier in de Middeleeuwen bestonden. Niet alleen is er sprake van een feodale verhouding tussen de grootgrondbezitter en de bevolking maar ook tussen de bevolking en de buitenlandse mogendheden. De tweede kwaal is het imperialisme. In 1 898 slaagt het Filippijnse verzet er eindelijk in onder de Spanjaarden uit te komen. In alle geschiedenisboeken staat dat wij zijn bevrijd door de Amerikanen. Dat is heel misselijk voorgesteld. De waarheid is dat de Amerikanen in die tijd een buitenlandse markt zochten. Die vonden ze in China. Ze moesten ook een haven hebben die daar vlak in de buurt lag. In de Filippijnen was daar de geschikte plaats voor. De Amerikanen kregen veel macht. Ze zetten hier een groot aantal bedrijven neer. Strategies gezien zijn de Filippijnen ook belangrijk voor hen. Buiten de Verenigde Staten zelf hebben ze hier hun grootste marinevloot en hun grootste luchtmachtbasis. De derde kwaal is de burokratie. "Maar goed, naast deze algemene problemen komt er voor vrouwen nog eentje bjj: de diskrimi- natie op grond van haar sekse. Het probleem van de dubbele last bijvoorbeeld: veel vrouwen in de Filippijnen moeten werken om het gezin te onderhouden. Vanzelfsprekend wordt aangeno men dat ze daarnaast ook het hele huishouden op zich neemt. "Verder moet vooral de arme Vrouw vechten voor het recht op eigen lijf. Als ze geen kinderen wenst, moet ze haar man wel afpoeie ren als die met haar naar bed wil. Ze heeft

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 7