f ilippi jnse vrouwen II 6 ze 1 8e de vrouwenweek in vond ze te kort. even komen pottenkyken. Daarom vertrok ze al in begin Januari. Ze sloot zich aan by één van de vyf onderzoeken die Gabriela had opgezet. Die van haar had als onderwerp de situatie van de arbeidsters. De andere gingen over de vrouwen in de arme wyken, over de middenklasse-vrouwenover het seksuele geweld dat militairen als wapen hanteren tegenover vrouwelyke politieke gevangenen en over de geschiedenis van de Filippynen en van de vrouwenbeweging. Op het kongres op 2 en 3 maart in de hoofd stad Quezon-city werden de eerste resultaten gepresenteerd. Wanneer de VN-Wereldvrouwenkonfe- rentie wordt gehouden (in Nairobi, van 15 tot en met 26 juli), moeten de onderzoeken afgerond zyn. Gabriela probeert dan met zoveel mogeiyk vrouwen naar de alternatieve byeenkomst Forum '85 te komen. Met de feiten uit de onderzoeken zal ze daar bewyzen dat de situatie van de Fllippynse vrouwen de afgelopen 10 jaar verslechterd is. Op die manier hoopt ze de ongetwyfeld positievere uitspraken van de regering op de officiële konferentie teniet te doen. Bovendien kunnen er in Nairobi kontakten wodren gelegd met vrouwengroepen uit andere landen. Die kunnen de steun van hun land aan de Fllippynse vrouwenbeweging proberen te vergroten. Tegeiykertyd kan Gabriela lering trekken uit de verhalen die ze van andere vrouwengroepen hoort. "Als ik zie hoe de machine daar werkt, dan word ik er jaloers van", zegt Lulu van der Meer-Altamirano over de vrouwenbeweging in de Filippynen. Na 8 jaar niet meer in haar geboorteland geweest te zyn, keerde zy voor byna drie maanden terug om aan een groot vrouwenkongres mee te werken. Raakt de Fllippynse ekonomie in een steeds dieper dal en neemt de terreur van de staat almaar ergere vormen aan, de vrouwenbeweging ontwik kelt zich stormachtig tot een gerespekteerde massa-beweging Deze foto van de opening van de vrouwenweek, begin maart '85, werd gemaakt door Raquel Sancho van het CWR. De foto op de volgende bladzyde werd ter beschikking gesteld door de Fi1ippynengroep Nederland Voor meer informatie over de Filippynen kun je daar terecht. Het sekretariaat is gevestigd aan de Van Lidt de Jeudestraat 26 3581 GJ Utrecht tel: 030-319323 "De vrouwenkoalitie Gabriela is pas vorig jaar op 8 maart opgericht. Gabriela staat voor General Assembly Binding Women for Reforms Integrity 'Equality Leadership and Action, en is tegelijkertyd de naam van de eerste -en suksesvolle- vrouwelijke generaal in de revolutie tegen de Spanjaarden in de 18e eeuw. By de oprichting waren een stuk of tien vrouwengroepen betrokken. Nu, na een jaar, zyn er al 56 groepen by Gabriela aangesloten. Op de vrouwendemonstratie op 8 maart van dit jaar liepen 5.000 vrouwen mee. Dat is ontzettend veel. Het leuke was dat er ook mannen meeliepen. Ze vormden wel een aparte stoet en gaven daarmee blyk het karakter van een vrouwendemonstratie niet te willen verstoren. Als ik dat zie denk ik dat er echt leven zit in zo'n organisa tie." Enthousiast vertelt Lulu van der Meer over de afgelopen paar maanden die zy in de Filippynen doorbracht. Sinds ze 8 jaar geleden haar eerste kind kreeg, was ze niet meer teruggeweest. Haar nederlandse man leerde ze in de Filippynen kennen. Hy werkte voor de missie. Omdat ze in de Filippynen niet voor het verzet aktief zouden kunnen zyn -een Nederlander en de vrouw met wie hy getrouwd is, vallen teveel op- besloten ze om te vertrekken en in Tilburg te gaan wonen Hier ziet Lulu van der Meer het als haar taak voorlichting te geven over de Filippynen. Zodat de mensen weten wat voor wantoestanden daar heersen en er by de regering op aandringen het regime van Marcos niet langer te erkennen. Gabriela nodigde Lulu van der Meer uit voor het begin van maart. Dat Ze wilde niet alleen maar In één jaar tyd is de vrouwenbeweging enorm gegroeid. Maar er was al eerder een bloeityd. Lulu van der Meer: "Eind jaren zestig kwam er een wereldwyde bewustwording op gang, die begon onder de studenten. De vrouwelyke studenten in de Filippynen organiseerden zich tegen de mlss-verkiezingenZe waren ertegen dat vrouwen als vee behandeld werden. Zo ontstond de eerste vrouwengroep. "Het waren alleen vrouwen uit de middenklasse. Gelukkig vochten ze niet alleen in theorie tegen vrouwenonderdrukking. Ze gingen de dorpen in en legden kontakten met vrouwelyke boeren en later ook met vrouwelijke arbeiders. Alles werd sektoraal opgezet: er was een aparte vrouwenorganisatie voor boerinnen, verpleegsters, onderwyzeressen enzovoort." Al spoedig kwam er een eind aan de aktivitei- ten van de vrouwengroeperingen. Onder de staat van beleg in 1972 werden ze namelyk allemaal illegaal verklaard. "Het was toen moeilyk om alle aktiviteiten te koördineren. Nu kan dat wel, want na het opheffen van de staat van beleg in 1981 zyn de groeperingen officieel weer toegestaan." Toch is het werk riskant: "De mensen die voor een in meer of mindere mate antl-regerings-organisatie werken, zyn de eerste slachtoffers van de militairen. Het zyn dikwyls degenen die

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 6