in de schaduw van nairobi 5 10 JAAR VAN DE VROUW IN TILBURG. SAMEN KUN JE VEEL'. Anneke van Luijken/Nellie Mots. Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Tilburg Korvelseweg 12?. Tel. 43 33 46. gen. Wij kunnen geïnspireerd worden door de moed en de onderlinge solidariteit van vrouwen in ontwikkelings landen. Niet dat vrouwen uit de derde wereld niet van onze er varingen zouden kunnen leren. Daar willen ze best naar luisteren. Maar steeds opnieuw wordt er gezegd dat zij op hun manier aan hun eigen problemen willen werken. Vrouwenproblemen mogen dan overal op de wereld sterke overeenkomsten hebben, in elke situatie pakt het anders uit. Hun vrouwenstrijd is vaak vermengd met de strijd tegen de inmenging van buitenlandse mogendheden in de politiek van hun land. Zij vinden vaak dat als zij zich als geheel niet kunnen ontwikkelen, dan kunnen ze dat als individu ook niet. Dat maakt het veel ingewikkelder om prioriteiten in je keuzes te maken. Ook omdat de dagelijkse ervaringen van overheersing van mannen over vrouwen heel voelbaar kunnen zijn. Voor de kontakten, het naar elkaar leren luisteren en niet betuttelen, heeft het forum van de wereld-vrouwen konferentie onschatbare waarde. Daarnaast moeten vrouwen profiteren van de belangstel ling die er in de pers is voor deze wereld-vrouwen- bijeenkomsten. De problemen die vrouwen in de verschil lende situaties hebben komen weer eens in de openbaar heid. Elke zichzelf respekterende krant, omroeporganisatie e.d. zal er aandacht aan besteden. Een wapen dat we nu kunnen gebruiken in onze strijd. In het kader van de Wereldvrouwenkonferentie in juni te Nairobi organiseert het COS in samenwerking met de Katholieke Hogeschool Tilburg een cyklus met als thema 'Tien jaar van de vrouw, samen kun je veel'. Ook wij besteden er aandacht aan. Anneke van Luyken geeft een inleiding over tien jaar van de vrouw, op pagina 10 vindt u het programma van de cyklus en van de vrouwendag op 25 april. Verder laten wij eritrese en filippljnse vrouwen aan het woord. 1975 Het jaar van de vrouw. Tussen toen en nu is er t.a.v. de emancipatie van vrou wen veel gebeurd. Overal op de wereld hebben vrouwen hard voor hun rechten geknokt en zijn ze zich bewust ge worden van de positie die ze innemen. Wat er tot stand is gekomen is dankzij hun inzet. Al zijn we er nog lang niet. Dit jaar sluiten we het decennium van de vrouw, dat door de Verenigde Naties is uitgeroepen, af. Dat gebeurt op de derde internationale vrouwen konferen tie die in juli in Nairobi gehouden wordt. Daar wordt in navolging Van Mexico (1975) en Kopenhagen (1980) staat opgemaakt van wat er verbeterd/verslechterd is aan de positie van vrouwen in de afgelopen jaren. Wat is er gerealiseerd van het vrouwen-strategie-plan dat in Mexico besproken is? Veel, maar erg veel reden om te juichen is er ook weer niet. Zoveel plannen liggen nog op de plank. En de nationale regeringen, overal op de wereld, reageren traag op het in eigen land verwezenlijken van wat er binnen de Verenigde Naties vrouwen-konferenties beslo ten is. Het is de bedoeling dat er in Nairobi ook gesproken wordt over de toekomstige strategie t.a.v. de problemen van Vrouwen. Maar wat valt er van die officiële konferentie te ver wachten als de voorbereidende vergaderingen, waar men het eens moest worden over de agenda en de tekst van de te bespreken stukken, een grote flop geworden zijn? Er is daar over politieke problemen gepraat en maar am per over de problemen van vrouwen op deze wereld. Eventjes was er een inhoudelijk gesprek tussen derde wereld vrouwen en westerse vrouwen. Maar op het moment dat de diplomaten van de Verenigde Naties, die de be slissingen moeten nemen, weer op hun stoel terug waren, was het gesprek over wat vrouwen in het bijzonder aan gaat voorbij. Niet dat de politieke problemen vrouwen niet aangaan. Juist wel'. En trokken ze het zich ook maar meer aan, dan waren er op het niveau waar de beslissingen vallen meer vrouwen te vinden. Wat dat betreft is er in 10 jaar niet veel veranderd. Al zullen we daar toch naar toe moeten, willen we als vrouwen mee kunnen beslissen over onszelf en over de toekomst van onze kinderen. Vrouwen kunnen van de officiële konferentie niet veel spektakulairs verwachten. Dat zullen we moeten zoeken in de "schaduw konferentie"; het forum. Dat forum vindt enkele dagen voor de offi ciële konferentie plaats. Van de resoluties en beslui ten die daar aangenomen worden hoeven de nationale re geringen zich officieel niets aan te trekken. Maar de vrouwenbeweging kan er mee aan het werk. Via die weg moeten dan de regeringen gedwongen worden tot een beter beleid t.a.v. vrouwen. Het forum is in principe toegankelijk voor elke vrouw. En hoewel het duur is om naar Nairobi te gaan (los van de reis zijn de hotel-en konferentie-kosten erg hoog), toch proberen de organisatoren vooral vrouwen uit ont- wikkelings landen te stimuleren naar het forum te komen. De ervaringen van Mexico en Kopenhagen hebben geleerd dat vooral derde-wereld-vrouwen en westerse vrouwen elkaar vinden. De blijvende kontakten die daar uit voort vloeien zijn voor twee kanten heel belangrijk. Zij kunnen van ons (financiële/materiële) steun krij- De wereld vrouwermkonferentie van Nairobi was voor het Centrum van Ontwikkelingssamenwerking een goede aan leiding om eens stil te staan wat er nu in Tilburg in de afgelopen 10 jaar gebeurd is. Daarom organiseren we op 25 april een dag voor alle vrouwen in Tilburg. Even kijken we terug op wat er tot stand gekomen is. Want hoe je het ook wendt of keert, het meeste van het "vrouwenwerk", het vrouwenkafee/centrum, de politieke vrouwen groepen waren er 10 jaar geleden nog niet. Met al die vrouwen, en nog veel meer, moeten we verder. Daarom op die 25e vooral aandacht aan hoe het verder moet. Want samen kunnen we veel! Wat we willen is niet afhankelijk van b.v. subsidie. Wat er nodig is, is motivatie, voelen dat andere vrouwen ook met een stuk van dezelfde strijd bezig zijn. Vandaar deze "inspiratie" dag voor vrouwen. Elkaar enthousiast maken voor waar je mee bezig bent. Wensen formuleren voor de toekomst en nadenken hoe die gerealiseerd kunnen worden. Daarbij gaat het niet alleen om wat wij binnen Tilburg of Nederland willen realiseren. Wat kan en wil je be tekenen voor andere vrouwen, vrouwen in ontwikkelings landen. Vrouwen die daar mee bezig zijn zullen die dag over hun werk vertellen. De twee thema's die uitgebreid aandacht krijgen zijn: onderwijs en werk. Wil je daar met andere vrouwen over praten? Wil je meer weten? Wil je aktief worden? JE BENT WELKOM OP 25 APRIL. In het KWJ gebouw. Voor kinderopvang is overdag gezorgd.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 5