van borculo tot blaricum 3 vrouwen, wonen en de reeshof urgent woningzoekend VN Niet alleen plaatsnaamfanaten hebben zich kunnen uitleven in het uitbreidingsplan Reeshof, ook planologen zijn ruimschoots aan hun trekken gekomen. Gepoogd is 'weer een stukje echte stad te verwezenlijken'. Volgens een gemeenteuitgavegetiteld 'De opbouw van het plan' zijn er in de Gesworen Hoek echte straten en pleinen toegepast. Blijkbaar in tegenstelling tot de namaakstraten in de stukjes onechte stad elders in Tilburg. Raadsel: Hoe kom je het snelste van de Borsele- straat in de Bingelradestraat? Oplossing: via de Baardwijks traatde Besoijenstraat de Berkenrodelaande Bakkumslngelhet Bavelpark, de Boxmeersingel en de Borculolaan. Het lijkt een doolhof puzzel uit de denkpport- zomerbundel voor de jeugd. In Tilburg is het echter een werkelijk, niet-seizoensgebonden opgave voor eenieder die zich in de verre buitenwijk 'de Gesworen Hoek' waagt. Ongetwijfeld heeft een klupje plaatsnaam- fanaten een heerlijke avond gehad, toen het de opdracht kreeg straatnamen te bedenken voor een nieuw te bouwen wijk in Tilburg. De Gesworen Hoek werd opgezadeld met Beerta, Bolsward, Bemmel en andere B-namen, het aangrenzende plan Huibeven kreeg de D-plaatsen toebedeeld: Doornsingel, Drunenlaanen Dieverstraat zijn daar te vinden. Als bizondere kenmerken van de Gesworen Hoek worden naast de watergangen het singelge- bied, het groene plein, de speelplekken en de vele groenvoorzieningen genoemd. Alleszins aangenaam om te wonen, lijkt het. Waarom zijn er dan toch mensen die hun eengezinswoning in de Reeshof willen ruilen tegen een flat elders in Tilburg, wat laatst uit een adverten tie in het Nieuwsblad bleek? Kloppen de mooie woorden uit de gemeentelijke brochures dan niet? Helaas is dat het geval. Neem nu bijvoorbeeld de stadsverwarming. In een folder leggen In de Opzij van november 1984 stond een artikel over hoe gemeentebesturen reageren op verzoeken tot huisvesting van mishandelde vrouwen, vrouwen uit Blijf-van-mijn-lijf-huizen. Hoe zit dat in Tilburg? Het beleid van de gemeentelijke woningdienst en de woningbouwkorporaties kent geen enkele voorkeursbehandeling voor wat voor groepen dan ook, dus ook niet voor mishandelde vrouwen. Tilburg kent een urgentiepuntensysteem In het kort: een inwoonster van Tilburg krijgt 30 punten en 1 punt voor elke maand dat zij is ingeschreven. Verder kun je nog punten krijgen (30,60 of 150) bij een mediese, een sociale of een financiële indikatie. Wanneer je meer dan 100 punten hebt sta je hoog op de lijst. Gescheiden vrouwen krijgen 60 punten en wanneer ze kinderen hebben 150. Dat tikt lekker aan, zou je denken. Maar er schuilt een addertje onder het gras: je krijgt die punten pas als de scheiding is geregistreerd bij de burgelijke stand. Als er kinderen zijn duurt de echtscheidingsprocedure minstens een half jaar. Gedurende die tijd kom je niet op de urgen tielijs tAls je al onmiddellijk bij binnenkomst in een Blijf-van-mijn-lijf-huis, of bij de eerste klap, besluit tot echtscheiding (wat meestal niet het geval is) moet je in Tilburg dus minstens een half jaar wachten. Met kinderen sta je dan wel bovenaan de urgentielijstVoor mishandelde vrouwen zonder kinderen van buiten Tilburg is de situatie hopeloos: zij krijgen niet meer dan 60 punten en dan zijn er nog veel wachtenden vóór u. "Het allerbelangrijkste in mijn ontwerpen: de bruikbaarheid van de wopnomgeving voor de mensen, die daar hun meeste tijd doorbrengen", schrijft s tedebouwkundige Henriëtte van Eys in Opzjj van april '84. In hoeverre wordt er inderdaad rekening gehouden met vrouwen en kinderen bij het ontwerpen van nieuwe wijken? De nieuwste wijk in Tilburg is de in aanbouw zijnde Reeshof. De Gesworen Hoek, een deel van de week dat vrijwel gereed is, kenmerkt zich door de vele watergangen. Deze houden het grondwater op peil en vervoeren het regenwater via een uitgekiend systeem naar de Donge. Zjjn deze watertjes echter veilig voor spelende kinderen? Een ander punt is de bereikbaarheid. In deze wijk wonen veel onvolledige gezinnen (lees: gescheiden vrouwen met kinderen). Vaak kunnen zij zich geen auto veroorloven en de bus -die overigens pas in juli van het vorig jaar overging van een uurdienst naar een kwartierdienst- is duur. Een typies beeld: 's zaterdags staan de heren autobezitters hun wagens te wassen, doordeweeks zie je alleen maar vrouwen, met kinderen, met honden of alleen op stap. "Gesworen Hoek en Huibeven maken deel uit van Reeshof, de grote uitbreiding van Tilburg aan de noordwestkant"staat in een folder van de gemeente Tilburg van november '83. "In Gesworen Hoek komen 1800 woningen, éénderde koop-, verder huurwoningen. Van de ongeveer 250 etagewoningen zijn er zo'n 80 bestemd voor één- en tweepersoonshuishoudens. Heel Huibeven biedt plaats aan 2400 woningen." Wat voor mensen wonen in de Reeshof? Volgens cjjfers van de afdeling onderzoek en statis tiek van de gemeente Tilburg vooral stellen onder de 30 jaar zonder kinderen (21,1%), gezinnen met kinderen, waarvan het gezinshoofd onder de 30 jaar is (16,6%) en gezinnen met kinderen met een gezinshoofd in de leeftijds klasse 30-40 jaar (26,8%). Ter vergelijking: de cijfers voor geheel Tilburg zijn resp. 4,2% 4,1% en 13,8%. Het aantal kinderen per gezin met kinderen in de Reeshof is 1,78. Hierbij moet worden aangetekend, dat er veel 'nog niet volgroeide' gezinnen zijn. Het aantal onvolledige gezinnen is hoog: 13% terwijl dat percentage voor heel Tilburg slechts 2,5 is

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 3