de lange mars door de instellingen 17 e er Als de 2 feministiese golf doordringt in het welzijnswerk in Tilburg schrijven we de Jaren 80. Vóór het ontstaan van de Twern organiseer den 3 stedelijke instellingen het wijk- en buurtwerk, de SBWT, de SSK en het SCOT. Vóór de fusie van deze instellingen was er een vrouwenoverleg by het SCOT en bjj de SSK. Wat betekende het ontstaan van de nieuwe struktuur voor deze vrouwen? Eind 1983 werd de Twern opgericht, een ste delijke instelling voor ondersteuning van het sociaal-kulturele en opbouwwerk. De Sichting de Twern is het resultaat van een fusie van de Stichting Beheer Wijkcentra Tilburg (SBWT), de Stichting Samenlevings opbouw en Sociaal-Kultureel werk (SSK) en de Stichting Sociale en Culturele Opbouw Tilburg (SCOT). Vóór de fusie werkten deze instellingen los van elkaar in wijken en buurten. De SBWT hield zich vooral bezig met het technies en juridies beheer van de wijkcentra, had beheerdersters in dienst waarbij sommigen uitgingen van een taakop vatting als sociaal-kultureel werkerster. De SSK hield zich bezig met het klub-en buurthuiswerk, dat vooral gesitueerd is in de oude, zogenaamd sociaal zwakke buurten. Opbouwwerkersters maatschappelijk werkersters, sociaal kultureel werkersters, beheerdersters, jeugdwerkersters en huishoudelijk personeel waren vanuit de SSK in de buurten gestatio neerd. Het SCOT, ooit gestart als een ad viesorgaan tbv. de gemeente, was uitgegroeid tot een instituut voor samenlevingsopbouw met opbouwwerkersters, onderzoekersters welzijnsplannersters en konsulenten voor stadsvernieuwing in dienst. De gemeente besloot fors te gaan bezuinigen en dwong de 3 instellingen tot een fusie. Daarmee werden drie doelen beoogd: bezuiniging, er moesten formatieplaatsen worden ingele verd, efficiency, per wjjk zou er beter samen gewerkt moeten worden, decentralisatie, de stedeljjke funkties zouden wegvallen en tegelijkertijd zou hierdoor gestreefd worden naar een verzelfstandiging van de wijken en buurten waarbij bewonersorganisaties uitein- delijk een beleidsbepalende rol moeten gaan spelen De Twern zou dan als stedelijk instituut voor ondersteuning overblijven met als taken de werkgeversrol tov. de werkersters, admi nistratie, reproduktie en de werkbegelei ding Het vrouwenoverleg van het SCOT bestond uit 5 vrouwen, die samen 4 banen hadden. Ontstaan vanuit de behoefte aan ondersteu ning, zeker als je op een éénvrouwspost zit, en bezig bent met vrouwenwerk. Er be stond (en bestaat) wel een opbouwwerker- stersoverlegmaar daarin kwamen vragen als 'hoe sta je als vrouw in je werk' en 'welke belemmeringen kom je tegen' niet aan de orde. De eerste aktiviteit naar buiten toe van de SCOT-vrouwen was het schrijven van een kritiek op de emancipatienota. De vrouwen gingen tijd in plannen binnen haar werk voor het vrouwenoverleg, wat bijvoorbeeld resulteerde in het gezamenlijk bijwonen van een landelijke studiedag over wonen. Het vrouwenoverleg van de SSK bestond in eerste instantie uit 15 vrouwen. Iedereen had een grote behoefte aan informatie en uitwisseling van ervaringen over vragen als: 'hoe zet je vrouwenwerk op in je buurt', 'wat doe je met kerels die het helemaal niet zien zittenvrouwen wonen en wérken in de buurt, terwijl het huis als privé gezien wordt','het werken met vrouwen is meer per soonsgebonden en emotioneel anders dan het werken met mannen'. Het was een hele brij, waar de vrouwen van de SSK niet zo snel uitkwamen. Ze hadden wel een begeleidster, maar deze was niet echt ervaren in het wer ken met vrouwengroepen en toen zjj ook nog ziek werd, was het vrouwenoverleg inmiddels gehalveerd In '83 bjj de fusiebespreklngen werden er verschillende vergaderingen georganiseerd, met alle uitvoerende werkersters van de drie instellingen. Er zaten toen ineens een hoop vrouwen bjj elkaar. De vrouwenover leggen van het SCOT en de SSK gingen geko- ordineerd optreden. Zo kon het gebeuren dat op een dergeljjke vergadering, waarbjj de mannen weer eens de boventoon voerden, de vrouwen besloten om samen in een subgroep te gaan zitten. Deze manifestatie werd na tuurlijk begeleid door het nodige gegniffel en verbazing van de kant van de mannen. Toen de fusie eenmaal tot stand was gekomen en de Twern was opgericht, bleek dat de staf die voor de werkbegeleiding van de uitvoerende werkersters moet zorgen, geheel uit mannen bestond. De strategie van de instel lingen ten aanzien van het gemeentebeleid was immers op gericht geweest om zoveel mogelijk werkgelegenheid te behouden. Het inmiddels samengevoegde vrouwenoverleg van de Twern kaartte bij de staf aan dat er een beleid tav. vrouwen en vrouwenwerk moest komen. Ze probeerden in het werkplan opgeno men te krjjgen, dat er een emancipatorles vervolg op pagina 19

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 17