’’luxe artikelen 16 INGEN «MEDEDELINGEN «MEDEDELINGEN MEDEDELINGEN MEDEDELINGE de orde. Véronique Nas Onder het motto 'Wie kiest er hier eigenlijk' organiseert de Emancipatie-commissie van het Moller-instituut in samenwerking met de werkgroep Roldoorbreking en Homologen vijf bijeenkomsten, studiemiddagen voor alle geïnteresseerden over Sexe-emancipatie en Onderwijs Woensdag 24 april, lokaal 293, 16.00 uur Videoband, geregisseerde diskussie over gelijke kansen voor mannen en vrouwen, over de keuzeproblematiek van leerlin gen en de rol van docentes daarbij. Woensdag 8 mei Amfitheater16.00 uur FilmpremièreHomoseksualiteit in een heteroseksuele samenleving Het Vrouwenkafee de Spinster laat bij monde van Marlies van Brunschot weten dat de prima funktlonerende kerngroep van zes vrouwen geen uitbreiding behoeft. Wel wordt er gezocht naar vrouwen die op de kafee-avonden willen tappen. Woensdag 23 mei, kantine, 20.30 uur Meespeel theaterTheatergroep 'De Kast' speelt 'De gang op' Amfitheater, 16.00 uur no 16, gemaakt in opdracht Donderdag 4 april kwam het beleidsplan van het gewestelijk Arbeidsburo ter sprake in de kommissie ekonomlese zaken en werkgelegen heid. Wij waren daar om ons subsidieverzoek in verband met het dubbel-themanummer over vrouw en werk te begeleiden. Wij vinden dat ons subsidieverzoek bij deze kommissie thuis hoort en niet bij sociaal-kulturele zaken, waar emancipatie is ondergebracht. Als alles wat voor vrouwen belangrijk is uit de emanci- patiepot zou moeten komen, dan mag die pot wel 50 procent van de totale begroting uit maken Ons subsidieverzoek stond als ingekomen stuk op de agenda met het voorstel van wet houder Driesen om het te laten afhandelen door b&w. Hoewel het niet gebruikelijk is dat de raadsleden hun licht laten schijnen over ingekomen stukken, drongen in dit geval enkele raadsleden (Paula Sukel, PSP, Riek Flipse, PvdA, en Tessy van Doorn, ABT) aan op een spoedige behandeling, met het oog op het belang van de eerstkomende lichting schoolverlaatsters en omdat het dubbelnummer gepland staat voor half juni. Bovendien verwachtten deze raadsleden een positieve grondhouding van de wethouder. Hoewel Driesen geen toezegging deed, zei hij wel zijn best te willen doen om het subsidieverzoek 16 april in het kollege te laten behandelen. Verder zei hij met wethouder Krosse van so ciaal-kulturele zaken om de tafel te gaan zitten op zoek naar mogeljjke financierings bronnen, waarbij hij opmerkte dat hij dat zou doen met eenposltieve instelling". Op deze uitspraak hebben we twee-en-een-half uur moeten wachten. In die tijd kwam het beleidsplan van het Gewestelijk ArbeidsBuro aan de orde. Voor die gelegenheid waren van het GAB de heren Peek en Didde aanwezig. Direkteur Peek had telefonies gezegd, dat hij "onaangenaam verrast" was dat het beleids plan in de openbaarheid was gekomen. Afge zien van het feit dat het hier een konsept betrof, is ook het aanstaande definitieve beleidsplan een Intern stuk. Aan de ene kant is dat wel begrijpelijk als je bedenkt dat noch b&w noch de raad enige kompetentie bezit ten aanzien van het GAB. Aan de andere kant is het begrijpelijk dat het GAB liever niet ziet dat zijn visie op de werkloze medemens naar buiten komt. Het woordgebruik van Peek is op dit punt huive ringwekkend. Over schoolverlaters zei hij: "schoolverlaters waren een paar jaar geleden een leuk artikel, daar kon je mee werken, daar is vraag naar" nu (is) "het schoolver later zjjn al een handicap op zich". En over het bestand van het GAB merkte hij op:"Wlj bieden niet alleen de luxe artikelen" en: "We hebben toch al de naam een kneuzenfabriek te zijn". Sinds enige tijd is er sprake van een koers wijziging bij het GAB ANS=Arbeidsburo Nieuwe Stjjl). De bestrijding van de werkloosheid is niet langer doel van het GAB, maar de bemiddeling. En niet de bemiddeling gericht op de werkloze, maar op de snelle vervulling van vakatures, die door werkgevers worden aangemeld. Deze koerswijziging heeft tot gevolg dat 7000 mensen in de regio Tilburg het stempel kansloos, onbemlddelbaar krijgen. Die 7000 zijn óf ouder dan 40 jaar en/of langer dan 2 jaar werkloos en/of slecht opgeleid en/of hebben sociale of psychiese problemen. (Peek noemde als voorbeeld van deze groep de junks, ik denk dat het hebben van (kleine) kinderen er ook onder valt.) Uit het onderzoek van Lenie Scholten naar de werkwijze van het arbeidsburo in Nijmegen (zie de Vrouwenkrant Tilburg, janZfebr85 bleek al dat de bemiddelaars er een privé- kaartenbak met de gemakkelijk bemiddelbaren op na hielden. In samenhang met de eerder genoemde kriteria mag je er gevoeglijk van uit gaan, dat onder die 7000 een onevenredig groot aantal vrouwen zit Ondanks de 10%-regelingbestemd voor herintredende vrouwen, maken de heren Didde en Peek niet de indruk dat zjj zich serieus druk maken over de positie van vrou wen op de arbeidsmarkt. De opmerking van Didde (bijzondere arbeidsvoorzieningen, zoals WerkVerruimendeMaatregelBijzondere Regio nale Projekten, PlaatsingsBevorderende Maat regel enz.) dat het arbeidsburo streeft naar gelijkberechtiging en gelijke deelname van vrouwen en mannen aan deze arbeidsvoor zieningen, hoeft niet serieus genomen te worden. Uit het eerder aangehaalde onderzoek bleek Immers, dat de aantallen misschien wel gelijk zijn, maar dat vrouwen juist op die plaatsen (WVM bv.) terecht komen, die op langere termijn geen kans bieden op betaald werk. Bovendien is het GAB van plan het aantal WVM-plaatsen af te bouwen. Wat dat voor vrouwen betekent in het taakstellend beleid liet Didde in het midden. Dat van het arbeidsburo weinig te verwach ten is, mag bekend worden verondersteld. En dit beleidsplan maakt dat alleen nog maar duidelijker. Voor de Stichting Vrouw en Werk is dat wel bijzonder triest. Wees eerder de gemeente haar subsidieverzoek al af, om het vervolgens aan te melden als Bijzonder Regionaal Projekt bij het GAB, ver volgens wijst ook het GAB het verzoek in het kader van de BRP af. Woensdag 5 juni, Film: Brief van O&W. (De eerste bijeenkomst was bij het verschij nen van dit nummer al achter de rug)

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 16