big brother en de bijstandsvrouwen 14 te krijgen over mensen gebruikt ze de ze kan weer in het In Middelburg dreigde een bijstands- wegens huurschuld uit huis gezet te Zij krijgt geen uitkering meer sinds 84, nadat iemand anoniem verteld al twee jaar met een vriend zou Sociale rechercheurs hadden veillance. We bellen niet aan om iets te vragen of om het huis te doorzoeken. We kijken meestal naar binnen als we langs rijden of langslopen. Of we letten erop of de auto van de man regelmatig buiten voor de deur staat. Wij rapporteren dan na verloop van tijd aan de gemeente en die kan maatregelen nemen. Het gaat niet om strafrechterlijke zaken. De gemeente handelt het administratief af. Dat is ook simpeler wat betreft de bewijsvoering want bij administratieve afhandeling moet de betrokkene aantonen dat de beschuldigingen niet waar zijn." De politie van Oudenbosch maakte (maakt) lijstjes met tijden van binnenkomst en weggaan van mannen bij bijstandsvrouwen. Na Kamervragen van de PPR verklaarden de minister van Justitie Korthals Altes en staatssecretaris van Sociale Zaken De Graaf dat het normaal is dat de politie bij zulk soort controles betrokken wordt. Nog een mogelijkheid voor de sociale diensten om strafkortingen te geven of om uitkeringen in te trekken is naar aanleiding van (anonieme) tips. Het schandaal "Edam" is hier een voorbeeld van. Hier ging het om een kort geding dat een bijstandsvrouw aanspande tegen haar buurman (november '84). Deze buurman is adjunct-directeur van de sociale dienst in de gemeente Volendam- Edam. De bijstandsvrouw wilde met het kort geding bereiken dat de man zou stoppen met het bijhouden van aantekeningen over haar persoonlijke leven. Ook dat hij deze gegevens niet langer zou doorspelen naar de sociale dienst. Gebleken was namelijk dat hij al zes jaar lang de bijstandsvrouw nauwlettend in de gaten hield. Het kort geding werd door de vrouw ge wonnen, maar in hoger beroep werd zij in het ongelijk gesteld. Zij kreeg wel weer een uitkering omdat zij niet aantoonbaar met iemand samenleefde, maar de buurman mocht haar best in de gaten houden Kort geleden kwam zoiets nieuws vrouw v worden oktober had dat samenwonen gepost bij haar huis en bevestigden het. De vrouw (Els) moest maar bewijzen dat het niet waar is. Els werd gedwongen een papier te tekenen waarin ze toegaf al twee jaar samen te wonen, en ze moet de uitkering van twee jaar gaan terugbetalen. Een bedrag van 48.000 gulden. Els krijgt nu van gemeente nog een schijntje geld waar net van kan leven, maar de huur etc. Vrouwen die een bijstandsuitkering ont vangen worden in toenemende mate gekort. Niet alleen in hun financiële mogelijkheden maar ook hun sociale leven wordt steeds minder vrij. Zodra een bijstandsvrouw samen met een man wordt gezien rijst het vermoeden van een zogenaamde economische eenheid en kan haar uitkering worden stopgezet. Mensen worden in Nederland nog steeds niet als een individu gezien, maar als deel van een stel waarbij de ene (meestal de man) geacht wordt de ander te onderhouden. Door de overheid worden regelmatig uit gedaan over "het vele misbruik van het sociale zekerheidsstelsel". Deze uitspraken, verbreid door de media, gecombineerd met de toenemende crisis en het groeiende aantal mensen dat in aanmerking komt voor een uit kering zorgen ervoor dat deze controle van mensen aanvaard wordt. Terwijl men daar in de zeventiger jaren niet mee aan moest komen Dat die controle inmiddels wel erg ver gaat hebben veel mensen nog niet in de gaten. De controlerende functies van de sociale diensten worden in ere hersteld en uitgebreid. Er worden sociale rechercheurs aangesteld die tot taak hebben de gangen van "uitkerings- trekkers" na te gaan. Sociale rechercheurs verrichten dus a-sociaal werk; zij bespioneren mensen om redenen te vinden waarom hun uit kering stopgezet kan worden. In het geval van bijstandsvrouwen is het dan aan hun om te bewijzen dat zij geen economische eenheid vormen met een ander. Vrouwen worden op deze manier enorm belemmerd in hun vrijheid om contact te zoeken met andere mensen. In november vorig jaar liepen er al 450 van die rechercheurs rond en hun aantal groeit nog steeds. Hun wijze van onderzoek varieert van het tandenborstels natellen tot informeren of de betreffende bijstands vrouw antikonceptiva gebruikt en zo ja, waar voor dan wel. Om gegevens de sociale dienst ook andere bronnen. In oktober vorig jaar kwam de gemeente Oudenbosch in opspraak toen bekend werd dat zij de gemeentepolitie inschakelt bij het opsporen van steunfraude. Bij een vermoeden van fraude wordt de politie ingeschakeld om de levenswandel van die mensen in de gaten te houden. Adjudant Hettema vertelde aan een Volkskrant- verslaggeefster hoe de controles in zijn werk gaan. "De gemeente heeft bijvoorbeeld een geval waarin man en vrouw officieel gescheiden zijn maar volgens meldingen toch bij elkaar wonen. Dan willen wij dat wel controleren tijdens de avond- en nachtsur-

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 14