VAN AMAZONEPAD TOT VENUSSTRAAT 13 Véronique Nas Het Amazonepad is gelegen in de jagersbuurt van het Zand ten noorden van het Westerpark. Ze vormt de verbinding tussen de Jagerslaan en de lage Witsiebaan. te Bassae, in amazone in gevecht met amazone die valt. ////ZXZx'/x'ZX Véronique Nas Gegevens voor dit artikel zijn afkomstig uit Christine de Pizan, Stad der vrouwen. bv.) en vestigden haar wetten. Er bestaan veel verhalen over beroemde vrouwen van Amazonia. Hippolyte bezat een kostbare gordel, haar door Ares geschonken. Het stelen van deze gordel was de 9e van de 12 werken die Herakles (ook: Hercules) moest verrichten om onder de heerschappij van Eurystheus uit te komen. Om die taak te volvoeren had Herakles Theseus in geschakeld 's Nachts vielen ze Amazonia binnen, maar zodra dit nieuws bekend werd, gingen Hippolyte en Menalippe op de twee af. Zo woedend waren ze over de verraderlijke inval, dat ze Hera kles en Theseus met paarden al omver wier pen. Ook de (mannelijke) geschiedschrijvers maken melding van verwonderlijke feit. Zeker Herakles werd onoverwinnelijkheid toegedicht. Om hem te verekskuseren wordt dan ook gesug gereerd dat het paard van Herakles de oor zaak was: dat schrok zó dat Herakles er vanaf viel. Maar uiteindelijk bleken de heren toch sterker. Menalippe en Hippolyte werden gevangen genomen. Om 'haar vrijlating te be werkstelligen moest de koningin beloven dat inwoonsters van Amazonia nimmer tegen de Grieken ten strijde zouden trekken. Die belofte werd niet gehouden door Pen- thesileia. Toen Troje door de Grieken werd belegerd, schoot zij te hulp. Al was het maar omdat zij een stille liefde had opgevat voor Hector, een van de helden van Troje. Uit wraak over zijn dood zag ze kans de Grie ken grote verliezen toe te brengen. Zelfs Pyrrhus, de zoon van Achilles werd op een haar na gedood. Maar Penthesileia kon de vernietiging van Troje niet verhinderen. Het koninkrijk der Amazones bestond nog ten tijde van Alexander de Grote, dat was zo'n 400 jaar na de stichting van Rome, die lange tijd na de vernietiging van Troje plaatsvond. In feite heeft Amazonia meer dan 800 jaar bestaan. Volgens van Dale's woordenboek der nederland- se taal heeft het begrip amazone wel zes betekenissen:!, krijgshaftig vrouwvolk in Scythië uit de griekse mythologie2kloeke vooral strijdbare vrouw, 3. vrouw, die paard rijdt (een wonder op zich, volgens Hans Eys- vogel van Studiosport), 4. lang damesrijkleed 5. groene papagaai in Zuid-Amerikaen 6. de rivier in Zuid-Amerika. In verband met de ligging van het Amazonepad in de jagers buurt is alleen de eerste betekenis voor deze rubriek van belang. Amazone betekent in het grieks 'de borstlo- zeMet een ingenieuze schroei techniek werd bij dochters van edelvrouwen de linker borst verwijderd, zodat zij gemakkelijk een schild konden dragen, en bjj de andere vrouwen de rechterborst, zodat zij ongehinderd pijl en boog konden hanteren. Dat deze vrouwen de wapenen ter hand namen was noodzakelijk geworden, nadat zij besloten hadden om mannen uit haar gemeenschap te weren. Die beslissing werd ingegeven door de omstandigheid dat toch al de meeste van haar echtgenoten, broers en andere mannelijke familieleden op een handvol grijsaards en jongetjes na haar door oorlogen waren ontvallen. Ze wil den nooit meer door mannen worden overheerst. De enige manier om dat te verwezenlijken leek om geen mannen meer in haar midden toe te laten. Meedogenloos werden de grijs aards de grens over gezet. Omdat het in de bedoeling lag dit Amazone rijk wat langer dan één generatie in stand te houden moest er nog wel een oplossing gevonden worden voor de voortplanting. Daar toe werd in bepaalde periodes de grens over gestoken om te zorgen dat voldoende vrouwen zwanger werden. De jongensbaby's werden teruggestuurd naar hun vaders. Overigens werden de vrouwen die maagd bleven het hoogst geroemd, Synoppe bv. "ze had zulk een groot moedig hart dat zij haar geen dag in haar leven verwaardigde met een man te verkeren. Zij had geen andere liefde en geen andere zorg dan het uitoefenen van de krijgskunst." De Amazones werden zeer gevreesd en zij kregen de naam onoverwinnelijk te zijn. Onder de koninginnen Lampheto en Marpasia breidden ze haar gebied aanzienlijk uit door grote veroveringen in Europa en Azië. In de onder worpen gebieden stichtten ze steden (Efese In Tilburg zijn zo'n 30 van de 1500 straten vernoemd naar vrouwen. Van Amazonepad tot Venusstraat zal daarom ook uit zo'n 30 afleveringen bestaanOpdat een ieder wetewie die vrouwen waren. Op deze skulptuur aan de tempel Griekenland, ziet men een een griek. Rechts een gewonde

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 13