BOEKEN num LUST EN GRATIE OP BEZOEK BIJ LITERALUST 12 redaktie Véronique Nas twee dames van de redaktie van Lust Gratie, Renée Rörakes en Maaike Meyer, op bezoek bij Literalust in het Vrouwencentrum Lust Gratie is in 1983 begonnen met een uit 11 vrouwen bestaand redaktiekollektief Volgens de Wet op de Kollektievenkonsta- terende dat de werkwijze iedereen-moet-alles- kunnen niet alleen niet efficiënt is, maar ook tot hevige botsingen leidt, werd deze werkvorm afgezworen. Er is nu een redaktie van A vrouwen, met daarom heen een redak- tieraad, die zorgt voor ideeën en waaruit deelredakties voor bepaalde auteurs worden gevormd Was de verschijningsfrequentie eerst eens per half jaar, sinds nummer 3 verschijnt Lust Gratie vier keer per jaar. Het uitge ven geschiedt tot op heden in eigen beheer. (Er wordt wel met uitgeverij SARA onderhan deld. Een abonnement op Lust Gratie kost ƒ44,- Losse nummers ƒ12,50, nummers 1 en 2 zijn in de uitverkoop. Postgiro 3786410 t.n.v. de Stichting Lust Gratie, postbus 4098 te Amsterdam o.v.v. naam, adres en telefoon nummer op de vraag of er zoiets als 'de vrouw' bestaat.) De redaktie is bang dat zulke artikelen te elitair zijn. Eén van de da mes van Literalust stelde haar gerust: ze las dat soort artikelen wel niet altijd of niet helemaal, maar ze vond wel dat ze er in thuis hoorde. Bovendien is Lust Gratie op haarzelf al elitair. De redaktie mag dan vinden dat de inhoud van haar blad iedereen zou moeten aanspreken, ze onderkent wel dat alleen het 'lesbiese' in de naam maakt, dat mensen reageren: "dat gaat niet over ons". Drempel verlagend zou wel het uiterlijk van Lust Gratie moeten zijn. Het ziet er prachtig uit en het ruikt bijzonder lekker. De vraag wat lezeressen van Lust Gratie vinden lijkt mij niet zo interessant. Belang rijken is dat het blad voldoet aan de ver wachtingen die de redaktie er van heeft. Lust Gratie vindt haar weg wel naar haar publiek getuige de oplage van 1250 exempla ren Ik vroeg me na het lezen van de vijf nummers van Lust Gratie af of al die bijdragen niet met een lichtje gezocht en vervolgens bijeen geschraapt hebben moeten worden. Die indruk wekt het niet. Integendeel, het lijkt wel of de hele wereld bevolkt is met lesbiese vrouwen, die allemaal fantastiese dingen doen en beleven. Daar mee straalt het blad een zelfbewustheid uit die heel verrassend is, maar die je ondergaat als zon achter glas in het vroege -voorjaar. Zondag 31 maart was er een - goed bezochte- bijeenkomst met Maaike Meyer en Renée Römkes, twee dames van Lust Gratie, georganiseerd door Literalust in het Vrouwencentrum. Lust Gratie noemt haarzelf 'lesbisch kul- tureel tijdschrift'. Carla Brünott, initia tiefneemster van Lust Gratie zegt hierover in Tinten van Paars, de maartse bijlage van de Waarheid,: "Het is typies voor onze wereld dat een begrip als lesbies op grond van bedpraktijken wordt gedefinieerd. Ik zie dat anders. Voor mij betekent lesbies zijn een autonome manier van leven. Het is een levensinstelling, die niet bepaald wordt door termen van mannen, maar die uitgaat van vrouwen, hoe vrouwen leven en met elkaar omgaan." En Maaike Meyer vulde haar op 31 maart aan: Voor sommige is dat een perma nente staat, voor andere is het af en toe, e f k e s Het is de bedoeling van Lust Gratie om het begrip lesbies ruimer te maken, het is een wereldbeeld. Andere tijdschriften zouden 'heteroseksueel' in hun naam moeten voeren: de redaktie van Lust Gratie ont kent het bestaan van een universele kuituur. Er bestaat een mannenkuituur en een vrouwen kuituur. Die laatste moet het isolement zoeken om zichzelf te kunnen ontwikkelen. Dat Lust Gratie een eigen bestaansrecht heeft naast bladen als Lover, Diva, Tijd schrift voor vrouwenstudies en Katijf is volgens Maaike Meyer, gelegen in het feit dat die bladen te weinig lesbies zijn, maar ook omdat daarin de humor vrijwel afwezig is. En daar heeft ze gelijk in. Verhalen zoals die van Ineke van Mourik, Megchel J. Doewina of de reisverhalen van Dora D. zul je in geen van die bladen aantreffen. Maar niet alleen proza siert de inhoud van Lust Gratie. Er is ook plaats voor wetenschappelijke artikelen, voorzover die buiten de gangbare empiriese methoden val len. (Lust Gratie pretendeert de 'scheiding tussen kunst en wetenschap te doorbreken') Verder natuurlijk poëzie. Veel vrouwen schrij ven tegenwoordig poëzie, maar door het tra ditionele kunstbeleid komen zjj nog te weinig aan bod. Zij kunnen bij Lust Gratie terecht. Ook grafiese kunst en fotografie maken deel uit van de inhoud. Over het essayisties werk maakt de zich enige zorgen. In het derde nummer is een bijdrage van Chris van der Hoek geplaatst over 'het vrouwbeeld van Nietzsche in de interpretatie van enkele franse filosofen. (Nietzsche was de eerste der filosofen, die vond dat er niet zoiets bestaat als het wezen van de mens, dat universele waar heid niet bestaat. Chris van der Hoek gaat in haar essay op zoek naar het antwoord

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 12