GROETEN UIT TILBURG 9 I mijnheer de Vrouwvriendelijke Student VN VN DOCTORAALCURSUS "VROUWENSTUDIES PSYCHOLOGIE Uit het Tilburgs HogeschoolBlad 1/2/1985 Eind december lag dat percentage op 29. De jeugdwerkloosheid onder mannen maakte in januari 22 percent uit van het totaal aantal mannelijke werklozen, bij de vrouwen was dat percentage 41, zo blijkt uit het maandverslag over de ar* beidsmarkt van het ministerie van Soci ale Zaken. de Volkskrant 21/2/T85 Minder werkloze jongeren DEN HAAG In tegenstelling tot de totale werkloosheid is de jeugdwerk loosheid (tot en met 22 jaar) in januari gedaald met 7.400. De jeugdwerkloos heid ligt nu op 224.800. Dat is 28 per cent van het totaal aantal werklozen. Uit: In de eerste week van februari gaat de tweede cursus Vrouwenstudies in de Psychologie van start. De eerste cursus is met groot enthousiasme door de studenten ontvangen. Deze cursus werd overigens uitsluitend door vrouwelijke studenten en vrijwel uitsluitend door psychologie-studen- ten gevolgd. We willen er nog eens met nadruk op wijzen, dat ook man nelijke studenten aan de cursus kun nen deelnemen, en dat de cursus niet alleen voor psychologie-studenten open staat, maar voor doctoraal-stu- denten van alle studierichtingen. De eerste bijeenkomsten zullen een inleidend karakter hebben. Aan de orde komen onderwerpen als de ge schiedenis van de vrouwenbeweging en van vrouwenstudies, doelstellin gen van vrouwenstudies, belangrijk ste theoretische ontwikkelingen, me thoden en grondslagen, de positie van vrouwen op de universiteit. Vervolgens zal de groep worden ge splitst en kan men deelnemen aan één van de volgende 2 themagroe- pen: 'Vrouwen en "symptonen” en 'Vrouwen en sexualiteit' Totale aantal bijeenkomsten: 13. Tijd: woensdagochtend 9.30-12.30 uur. Plaats: PZ-41 (gebouw P). Eerste bijeenkomst: 6-2-1985 Waarom in hemels naam die uitdrukkelijke uitnodiging om de kursus vrouwenstu dies te gaan volgen. Vol gens Marrie Bekker, een van de begeleidsters, dachten de deelneemsters van de eerste kursus dat vrouwenstudies bij mannen hetzelfde eye-openeref- fekt zouden hebben. Nu is het ook Marrie Bekker wel duidelijk, dat er ontegen zeglijk voordelen zitten aan een kursus met uit sluitend vrouwelijke deel neemsters, maar toch te weinig om op voorhand man nen te weren van de groeps bijeenkomsten. Het is wel zo, dat., als ook maar één vrouw bezwaar heeft tegen de aanwezigheid van mannen, deze geweerd zullen worden. Ze kunnen dan na litera tuurstudie een tentamen doen of een paper schrijven. Het is natuurlijk niet erg waarschijnlijk bij een kur sus voor beginsters, dat bij een rondvraag naar be- vingertje opsteekt. Dat is dan ook niet gebeurd. Een van de uitgangspunten bij vrouwenstudies is .juist het belang, dat wordt gehecht aan erva ringen, zeker omdat de vrouwelijke visie geheel in de wetenschap ontbreekt. Het is de vraag, wat voor een bijdrage een-man-in-de-groep aan ervaringsgegevens kan leveren. Dat is ook niet nodig: de mannelijke visie beslaat alle planken van de wetenschappelijke bibliotheek. Bij onderwerpen als 'vrouwen en symptomen' en 'vrouwen en seksualiteit krijg je de situatie, dat de ervaring van de vrouwen niet meer cen traal staat, maar de man, die begrip nodig heeft voor zijn problemen als onderdrukker- tegen-wil-en-dankBovendien is het veel moei lijken voor vrouwen om haar eigen deskundig heid, haar eigen ervaring in te brengen als er een man in haar midden is. En na afloop van de kursus? Ik zie het al ge beuren: Mijnheer de Vrouwvriendelijke Student ambieert een baan als psychotherapeut dan wel klinies psycholoog. Kun je je voorstellen hoe gretig de sollicitatiekommissie reageert op zijn curricilum vitae, dat trots melding maakt van zijn belangstelling voor 'vrouwen en seksu aliteit'. Er kan dan zonder schuldgevoelens worden afgezien van de sollicitatie van een vrouw,^1 of niet met kleine kinderen, de vrouw van de Vrouwvriendelijke Student mis schien wel. Vrouwenstudies behoort uitsluitend aan vrou wen toe. Willen mannen op de hoogte blijven van wat zich daar afspeelt, dan lezen ze maar in hun eigen vrije tijd al die belangrijke schrijf sels. Hun solidariteit kunnen ze wel op een andere manier tonen. zwaren iemand een Wist u dat ©van Bijsterveld en zijn Stuurgroep Misbruik en Oneigenlijk gebruik heeft becijferd, dat de overheid jaarlijks zo'n 20 miljard gul den derft door ontduiking van belastingen en premies. Een gedeelte komt op rekening van het 'zwart' klussen. Werksters bv. verdienen samen 800 miljoen en wellicht de hemel. Er wordt bovendien voor 150 miljoen 'aan huis' gekapt en geknipt. de Volkskrant26/2/85 ©De nieuwe premier van India, Rajiv Gandhi, heeft bepaald dat nu ook het onderwijs van meis jes tot twaalf jaar gratis zal zijn. Voor jon gens was dat al zo. (Het Nieuwsblad,26/2/'85) •Een Arnhemse kantonrechter, Mr. Poell, een werkneemster heeft veroordeeld tot het betalen van ƒ1200,- boete in verband met vermeende val se beschuldigingen ter zake van ongewenste in timiteiten van haar werkgever. De rechter vond dat zij haar beschuldiging niet waar kon maken. De vergelijking met verkrachting en aanranding dringt zich op. Ook dan is de getuigenis van de vrouw vaak het enige bewijs. Stel je voor dat de diensdoende rechter in dat geval zou instemmen met een schadeclaim wegens laster als hij het bewijs voor verkrachting niet vol doende zou vinden. Over ontmoedigingsbeleid gesproken, (de Volkskrant23/2/'85•Na drie jaar de vrouw, die als bezigheidstherapeute in een gezinsvervangend tehuis werd ontslagen, omdat zij haar kind mee wilde nemen naar haar werk, alsnog een WW-uitkering krijgt: men vond haar niet vrijwillig werkloos. Het is de vraag of de vrouw in kwestie veel met zo'n beslis sing opschiet. Niet vrijwillig werkloos maar dan toch werkloos, (de Volkskrant 21/2/'85) •Amerikaanse onderzoekersters zeggen dat het stijgend cocaïne-gebruik onder vrouwen te wijten is aan 1. het goedkoper worden van het spul, 2. de onzekere positie op de arbeids markt voor vrouwen in mannenberoepen, 3. het moeten kombineren van werk binnen- en buitens huis, 4. het rebelleren tegen de dubbele mo raal, 5. het gevoel van eenzaamheid, dat vrou wen, .overvalt als zij de beslissing hebben ge nomen geen gezin te stichten. De oplossing ligt voor de hand: geef je baan eraan en wees louter echtgenote en moeder. Als je bedenkt dat 87% van de cocaïne gebruikende vrouwen met de cocaïne in aanraking is gekomen door toedoen van een man, is het niet overdreven om van voorbedachte rade te spreken, (de Volkskrant 19/2/'85) ©Ineke Mulder is ont slagen bij de VARA. En waarom? Ex-echtgenoor Willem Ruis, kon het niet velen dat ook zij bij de VARA werkzaam is. Met de dreiging, dat hij zijn Sterrrenshow zou stoppen, ging de VARA overstag, (de Volkskrant 26/1/'85) ©Ineke Mulder niet de enige is in omroepland, die ontslag kreeg. Nelleke van der Drift (VPRO) kreeg haar congé na een interview in het belgiese Humo over de censuur een 11-jarig jongetje mocht niet rokend in Achterwerk in de Kast) van haar kollega's, heren superieu ren. Van de zogenaamde linkse omroepen heb je als vrouw niets te verwachten, (de Volkskrant, 26/1/'85) ©In udenhout (wij hebben daar wel vier abonnees) voor het eerst in de geschie denis van het Genootschap van de Udenhoutse Broeder een vrouw tot 'broeder van het jaar' is uitverkoren. O.a. voor haar 23-jarig lid maatschap van de Katholieke Arbeidersvrouwen en haar 18-jarige medewerking aan het kinder vakantiewerk. (Het Nieuwsblad 1 1/2/'85) Het thema van de vier meiherdenking en de vijf meiviering in het teken zal staan van Vrouw in het verzet, toen en nu', (de Volks krant 17/1/'85)

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 9