ditrQ nachtschilderes 1 3 kei Marlies van Aerde Ditro 4e Hambaken 94 s Hertogenbosch tel: 073-418499 Ter gelegenheid van de feestelijke heropening van het Vrouwencentrum wordt er schilderijen gehouden. Het mooie gebouw werkt inspirerend op de gebruiksters doeling dat deze ekspositiedie tot eind maart duurt, de eerste is van pseudoniem van Dieny Troeyenopent de galerij van kunstenaressenOmdat niemand van het centrum haar werk kende, ging de Vrouwenkrant Tilburg bij haar op bezoek. schilderij maakte voelde ze zich ook sterk, een kei. Er zit vaak reliëf in haar schilde rijen. De verf ligt dik op het doek. Ze heeft een druk bestaan, Ditro. Voor ze met schilderen begon, uitte ze haÉr emoties in gedichten. Ze heeft twee bundeltjes vol gedicht. Daarnaast is ze ook nog aktief in de politiek. Ze maakt deel uit van de geweste lijke kerngroep van de Rooie Vrouwen. 8 Maart is ze 's middags in het Vrouwencentrum. Dan kan iedereen ook persoonlijk met haar kennis maken Dieny schildert meestal 's nachts. Dan gaan alle spullen in haar kamer aan de kantde ezel komt uit de hoek en de daglicht-tl gaat aan. Ik ben geen zondagschilderes maar een nachtschilderes, zegt ze lachend. Als ik schilder, wil ik niet gestoord worden. Ik ben dan heel gekonsentreerd bezig. Ze schil dert vanuit haar gevoel. Als ze boos,blij, ongelukkigoptimisties of bezorgd is, krijgt dat vorm in een schilderij. Het zit in haar lijf en dat moet eruit. Als voorbeeld van hoe ze werkt, vertelt ze me de ontstaansgeschiedenis van een van haar schilderijen. Toen de vier IKON-journalisten vermoord waren, liep ik dagen rond broeiend van boosheid. Ik was boos over de situatie in El Salvador, maar ook vanwege het feit dat er nu er vier nederlanders vermoord waren, er volop aandacht in de pers voor El Salvador was. Er wordt zoveel gemoord, gemarteld, elke dag, op de hele wereld. Ik heb toen het El Salvador schilderij gemaakt. Een hele kil le achtergrond en op de voorgrond een bebloed verkoold stuk hout. Toen het schilderij af was, had ik zelf een ijskoud lijf. En als ik er nu naar kijk, krijg ik hetzelfde koude ge voel weer. Het schilderij is ook meegeweest met een tentoonstelling over El Salvador. Ik zag toen dat bezoekersters meer getroffen waren door mijn schilderij dan door de foto's. Waarschijnlijk omdat ze die foto's al zo vaak zien. Ik vind het fijn als mensen geraakt zijn door mijn schilderijen, als ze iets herkennen van wat ik erin heb gestopt. Dieny schildert vooral abstrakt. Vaak met felle kleuren. Sommige schilderijen stralen warmte uit. Een ander stevigheid. Toen ze dit een ekspositie van want het is de be- een lange reeks. Ditrp Vrouwen - Dieny schildert pas een paar jaar. Ze had zich eens laten ontvallen dat ze vroeger in haar roomse jeugd ooit een kruisweg had geschilderd. De toehoordster bezorgde haar prompt een set akwarelverf en penselen. Op een avond, op muziek van Janis Joplin, begon ze met schilderen. De penselen bleven ongebruikt; ze maakte haar eerste schilderij met een aardappelstamper De fijne penseelstreek ligt haar niet. Ze werkt met messen en olieverf. Haar schil derijen, ze heeft er nu ongeveer honderd voltooid, zijn bescheiden van omvang. Dat is geen keuze van haar, vertelt ze, maar puur een kwestie van geld. Olieverf en doek zijn duur. Aangezien ze maar een minimum inkomen heeft, moet ze op allerlei manieren proberen om aan geld voor de verf te komen. Ze vertelt er smakelijke verhalen over. Ze gaat af en toe huizen schoonmaken en ze heeft ook op de markt gestaan met zeegezich ten. Die gingen als warme broodjes over de toonbank. Een mooie lucht, schuim op de golven en het liefst nog een bootje erbij. Ze nam naar de markt ook altijd haar ezel mee en stond dan voor de kraam te schilderen. Op een dag kwam een marktkoopman, die haar zo bezig had gezien, haar thuis opzoeken. Hij had een lege lijst bij zich. Zou ze niet wat van die zeegezichten kunnen schilderen, die in die lijst pasten, was zijn vraag. Hij gaf er honderd gulden per stuk voor. Hoewel het een aanlokkelijk aanbod was, heeft Dieny het niet gedaan. Ze zou in haar drukke bestaan geen tijd meer hebben gehad voor haar eigen schilderijen. Bovendien zou het haar ontwikkeling hebben geremd, vindt ze. Ze experimenteert graag. Recent zijn haar doeken, die van achteren belicht moeten worden. Een van deze doeken, waar een mense lijke figuur op staat, werd door anderen spontaan Lazarus genoemd. De speciale belich ting geeft het doek blijkbaar een heel onaards effekt Het liefst zou Dieny op grote doeken willen werken. Ook het maken van muur schilderingen lijkt haar erg aantrekkelijk.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 3