5555SK>555555555555555555555555551 VIGILAT UT QUIESCANT 17 de politie heelt als wy allemaal slapen asterik s y y X y^yYyyyyyyyyyyyyyyyy wwwwi Maaike Kiestra X ^7 Aj X XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXAX XXXXXXXX> x Er was eens een politiekorps dat het heel erg druk had. De politiemannen snelden van de ene grote misdaad naar de andere in wit-oranje automobielen. Ze werkten allemaal heel hard voor hun salaris van 32,5 miljoen, maar de burgers van de stad vonden de politie toch niet aardig, en daarom besloot de politie een vriendelijke krant te sturen naar elke burger. Om het contact te herstellen en uit te leggen waarmee de politie het zo druk heeft. Twee weken lang werd het hele personeel ingeschakeld om een dikke vriendelijk en vooral duidelijke krant van wel acht pagina's in elkaar te zetten. Vervolgens werden nog twee volle weken uitgetrókken om de krant netjes huis aan huis te bezorgen, waardoor dus welgeteld een volle maand de misdaadscene haar gang kon gaan Waarmee heeft nu de politie het zo vreselijk druk? Het antwoord is even ongelooflijk als simpel. Met fietsen. Met fietsen? Met fietsen. Dit gebied is door de politie in drie terreinen verdeeld. Deze terreinen worden overigens bewaakt door de mobiele eenheid, kosten anderhalf miljoen. Het kleinste terrein is toebedeeld aan de wijkagent. Deze agent wijkt af van de normale agent, vandaar dit eigen terrein. Hij wijkt af omdat hij fietst. Niet teveel natuurlijk, want zoveel mankracht heeft hii niet. Daarom wordt zijn werkterrein (de wijk) ook klein gehouden. Het tweede terrein is het Bonnenplein. Hier zijn een zeer groot aantal agenten aan het werk. Zij stellen zich met hun automobielen verdekt op in kleine steegjes om fietsersters op heterdaad te betrappen wanneer zij een paar meter over een stoep fietsen. Hiervoor delen zij bonnen uit die twintig gulden of meer kosten, al naar gelang de fietserster ook nog in de verkeerde richting fietst of geen licht hee ft Dit werk is van het hoogste belang, immers het zijn grote misdaden, en bovendien brengt dit werk het meeste geld in het laatje. Waar overigens ook veel geld mee verdiend wordt is het derde terrein, de fietsenhandelEven een rekensommetje; per jaar worden er 7000 fietsen gestolen. 5500 daarvan worden naar onbekende helers gebracht, en 1500 naar de politie. Sommige mensen hebben gauw in de gaten dat hun fiets bij de politie opgeslagen is en eisen hem terug.Deze fietsen moet de politie helaas weer afstaan. De rest, gemiddeld 900 fietsen, wordt na drie maanden doorverkocht. De opbrengst wordt als inkomsten in de begroting opgenomen. Dit alles vertelde het politiekorps heel eerlijk en vriéndelijk in de krant. Want hoewel politiemensen opgeleid zijn om vriendelijk te zijn tegen gewone mensen, on* een groot incasseringsvermogen te hebben en veel zelfbeheersing bij grof optreden van anderen te tonen zijn ook politiemensen gewone mensen. Ze vinden het nodig om naast hun salaris wat bij te verdienen, en ze vinden het leuk om (vooral met slecht weer) straatjes om te rijden en mensen zonder fietslicht of bel te dwingen te lopen of betalen. Op heterdaad betrapt... Na de lezing was er nog een (korte) discussie waarin onder andere de titel van de lezing ter sprake kwam."porno, kunst of geweld?" Karin zegt; geen van twee. Porno is beslist geen kunst ;het zit vaak heel slecht in elkaar en herhaalt eigenlijk steeds maar hetzelfde. Geweld is het ook niet, want die plaatjes op zich zijn geen geweld. Verder hadden we het nog even over porno voor vrouwen, een blad als de Playgirl bijvoorbeeldHet probleem daarbij is dat zowel vrouwen als mannen nooit hebben geleerd op zo'n zelfde manier naar mannen te kijken. Daar zijn geen stenografiese kodes voor ontworpen, laat staan dat de mensen ze kennen.Dus vandaar dat de mannen die poseren in Playgirl vaak geen raad weten met hun lijf, niet weten hoe ze moeten poseren om een kijkster op te winden.De modellen showen hun kracht, en in het verhaaltje naast de foto staat hoe intelligent ze wel niet zijnwat voor goed betaalde baan ze hebben en welke sportauto ze bezitten Mannen en vrouwen hebben geleerd om naar vrouwen te kijken, vrouwen zijn de blikvangers. Vrouwen zijn alleen mooie lijven, de mannen doen het denk- en doewerk. Vandaar dat het zo goed gaat in de wereld. De belangrijkste kritiek die Karin heeft op porno, is dat de mensen zeggen dat de schuld van hun opwinding bij de plaatjes ligt. De plaatjes winden de mannen op, net zoals vrouwen bijvoorbeeld de "schuld" zouden zijn van hun verkrachting. "Zij heeft het uitgelokt". Maar het zijn de mannen die geleerd hebben de porno-kodes op een bepaalde manier te inter preteren. Zij leggen zelf de seksuele betekenis bij (bijv.) de korte rok die een vrouw draagt. De kontekst van porno zorgt er natuurlijk wel voor dat die bepaalde interpretatie verkregen wordt, maar de kijker kent die interpretatie toe. Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen het object en de betekenis die eraan wordt toe gekend. Mannen schuiven hun eigen "schuld" (hun seksuele frustraties) naar de plaatjes of naar de vrouwen.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 17