karin spaink, lezing over pornografie 16 Mi Pornografie is een onderwerp dat nog steeds volle zalen trekt. Zo trok ook de lezing die Polek organiseerde op de Hogeschool veel publiek. Karin Spaink sprak daar op elf februari over de vele mythes en misverstanden die nog steeds rond porno bestaan. Er was meer publiek dan ze had verwacht zodat de meegenomen porno- blaadjes niet toereikend waren. De blaadjes moesten dus doorgegeven worden, en het publiek bekeek ze schichtig of helemaal niet en gaf ze met een rood hoofd door. Langer dan een paar sekonden kijken was heel eng, want de mensen keken nauwlettend naar je reaktie. Waarom bestaat pornografie eigenlijk? Karin geeft om te beginnen twee theorieën hier over aan. De therapie-theorie gaat ervan uit dat mensen (mannen) porno nodig hebben om zo ideeën op te doen voor het vrijen. Dit is nodig omdat de mensen door alle strakke opvattingen door de eeuwen heen gefrustreerd zijn geraakt ten opzichte van seks. Porno als therapie dus. De katharsis-theorie ziet porno meer als remedie voor mannen die geen partner hebben. Verder kent natuurlijk iedereen het argument dat porno bestaat omdat er een vraag, een behoefte naar is. Dit noemt Karin de mythe van de behoefte. Bovenstaand argument gaat er namelijk van uit dat ieder mens vrij zijn eigen behoefte bepaalt, los van de sociale kontekst en de media. Bovendien kun je je ook afvragen of aan iedere behoefte voldaan moet worden. Porno omvat ook niet alleen seks. Veel wat als porno verkocht wordt heeft weinig tot niets te maken met seks. Zo liet Karin een blaadje rondgaan dat het fascisme propageert. Een verhaal over Hitler in het midden met daar omheen foto's van blonde mannen die een opge hangen blote vrouw met een mes bewerken. Ook zijn er blaadjes waarin alleen plaatjes van gebonden mensen staan. De porno waar het wel om seks gaat geeft natuurlijk afbeeIdingen .van seks, en beeldt daarnaast uit hoe de machtsverhoudingen liggen. Ook zou worden uitgebeeld wat de lusten verlangens en seksbeleving van vrouwen zijn. In porno zijn veel meer vrouwen in beeld dan mannen. Voorzover er mannen meedoen is hun hoofd buiten beeld, de nadruk ligt op hun geslachts delen. Naakt is natuurlijk en vanzelfsprekend, terwijl normaal naakt abnormaal is. Ook ver kleedpartijen horen bij porno. Dit, het naakt plus de verkleedpartijen maken dat de kijker haast automaties aan seks denkt. Om deze automatiese reaktie te bewerkstelligen worden zogenaamde stenografiese kodes gebruikt. De vrouwen op de foto's vertonen overal in porno dezelfde "kenmerken". Bijvoorbeeld de ogen en mond halfgeopend, het lichaam open naar de kijker, het hoofd achterover en veel kant en roze kleuren. Er zijn bepaalde verschuivingen te zien in de porno van de laatste twintig jaar. Het naakt wordt steeds naakter; de mannen moeten nu ook de binnenkant zien. In verband met de maat schappelijke ontwikkelingen verschijnt er nu ook porno met lesbianisme(wat de kijker met zich zelf aanvult tot trio) en pedofilie( de volwassen vrouwen worden zelfstandiger, als reaktie daarop richten mannen zich op jongere meisjes). Die verschuivingen hebben ook te maken met het feit dat de porno-industrie haar markt, wil behouden. Daarvoor zal ze steeds verder moeten gaan om bladen als de Panorama vóór te blijven. Ook worden nu film en video volop gebruikt, zodat porno steeds indringender wordt. Ieder nieuw soort "behoefte" is een gat in de markt, de seks wordt in steeds meer hokjes onderverdeeld. Pedo-porno, invalide-porno homo-porno etcetera.

Vrouwenkrant Tilburg | 1985 | | pagina 16